fruktoz

bir glikoz ve galaktozun oluşturduğu izomerdir.

organik labından biyokimya labına geçiştir.

glikozla çift yapılı bağ kurarak sakkaroz (sükroz) oluşturur.
devamını gör...

--- alıntı ---
Fruktoz (en sık izomeri levüloz[dn 1][1]), birçok besin maddesinde bulunan altı karbonlu bir monosakkarittir. Beyaz katı bir görünüme sahip olan fruktoz, suda çok kolay çözünür. Bal, ağaç meyveleri, kavun ve karpuzun da dahil olduğu familyadaki meyveler, dutsu meyveler (berry) ve bazı kök sebzeleri, kayda değer miktarlarda fruktoz içeren sükroz (çay şekeri) içerir. Sükroz, glukoz ve fruktozun bir araya gelmesiyle meydana gelen bir disakkarittir. Dünya çapında her yıl doğal olarak 240.000 ton fruktozun ototrof canlılar aracılığıyla üretildiği tahmin edilmektedir.
--- alıntı ---

kanseri beslediği yönünde iddialarıda vardır.


http://http://beyintumoru.o...
devamını gör...
--- alıntı ---

fruktoz (en sık izomeri levüloz[dn 1][1]), birçok besin maddesinde bulunan altı karbonlu bir monosakkarittir. beyaz katı bir görünüme sahip olan fruktoz, suda çok kolay çözünür. bal, ağaç meyveleri, kavun ve karpuzun da dahil olduğu familyadaki meyveler, dutsu meyveler (berry) ve bazı kök sebzeleri, kayda değer miktarlarda fruktoz içeren sükroz (çay şekeri) içerir. sükroz, glukoz ve fruktozun bir araya gelmesiyle meydana gelen bir disakkarittir. dünya çapında her yıl doğal olarak 240.000 ton fruktozun ototrof canlılar aracılığıyla üretildiği tahmin edilmektedir.[2]

kristalin fruktoz ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun çoğu zaman aynı ürün oldukları yanılgısına düşülür. kristalin fruktoz, genellikle fruktozca zengin bir tür mısır şurubundan üretilen ve sadece fruktoz içeren bir ürün, yani monosakkarit iken; yüksek fruktozlu mısır şurubu, eşit miktarlarda glukoz ve fruktoz karıştırılarak elde edilir.

fruktoz sık sık sağlık sorunlarına yol açabildiği iddia edilen bir şekerdir. öyle ki fruktozun alkol ürünlerinin gösterdiği hasarın bir benzerini insan vücudunda gösterdiği belirtilmektedir. bunun yanında insan karaciğeri de devamlı olarak fruktozu yağa çevirdiğinden dolayı metabolik sendrom riskini arttırmaktadır

--- alıntı ---
.
devamını gör...
canan karatay hocamın deyişiyle früktoz. glukoz izomeri olmasına rağmen insülin salgılatmayan şeker. meyvelerde ve balda bulunuyor. ve de günümüzde neredeyse bütün paketli tüketim maddelerinde. neyse seni seviyorum canan hocişkom. ben de artık früktoz diyorum.
devamını gör...
genelde şeker kamışı, pancar ya da mısırdan elde edilen meyve şekeri olan fruktoz birçok boş kalorili abur cuburda karşımıza çıkar. "meyve şekeri olunca masumdur " kanısına kapılmamalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar