fugu

balon balığından yapılan dünyanın en tehlikeli yemeği. balon balığı yediği yosunlardaki tetra toksinleri vücudunda biriktirdiği için son derece toksik bir balıktır. pankreasındaki toksik madde 2000 insanı öldürmeye yeter. bu madde pişirme ile de yok olmaz.

bu kadar zehirli bir balıktan japon ustalar öyle bir saşimi çıkartır ki tadından yenmez (belki de fiyatından). sadece özel eğitim almış, sertifikalı aşçılar fugu hazırlayabilir. yemeden önce size bir kağır imzalatırlar ki kredi kartı alırken böyle bir anlaşma imzalamazsınız. sonra da riski göze alıp yersiniz. her sene en az 5 kişi bu balıktan zehirlenir ve 1 tanesi kamisama'ya yürür. tabak başına 40.000 yen verip de ölmek paranla rezil olmanın japoncasıdır.

ülkenin sahibi, güneş tanrısının soyundan gelen, her istediğini yapabilecek güçteki imparatorun bile yemesi resmi olarak yasaklanmıştır.

japon'lar (biz, baş örtüsü, sakal, protesto, park, yol, eylem ile uğraşırken) bu balığın zehirsiz olanını üretmeyi başarmıştır.

devamını gör...
yenilmesi sakıncalı olan balon balığından hazırlanan ve japon mutfağına özgü bir yemek. zehirlenme riski yüzünden çok dikkatli hazırlanıyor ve bu işlem de yasa ile kontrol altına alınmış vaziyette. bu yemeği yapacak aşçının özel eğitimini almış olması gerekiyor. çünkü en küçük bir hatası, hazırlarken zehir dolu yumurta kesesini, karaciğerini patlatması, derisini çok ince alması, bu yemeği yiyenin son yemeği durumuna getirebilir.
devamını gör...
csi new york’un bir bölümünde geçen balık.
o bölümün yalancısıyım, bu mereti hazırlayan aşçı kendine güvenin simgesi olarak herkesten önce yemeğin tadına kendisi bakıyordu.
hani bakın işte ben yedim bi şey olmadı siz de yiyebilirsiniz der gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar