fyodor mihailoviç dostoyevski

kendisine ait ;"her şeyi anlamak başlıbaşına bir hastalıktır" sözüne ithafen, derin iç ve dış görüye sahip olan ve bundan büyük ızdırap duyan gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan birisidir .
devamını gör...
zor bir çocukluk geçirmiş, hayatı da hep felaketlerle devam etmiş rus yazardır. ancak dünya edebiyatını en çok etkileyen yazarlardan birisidir.
devamını gör...
mutlaka okunması gerekn rus romancısıdır.kendisi bu bakımdan benim bir numaramdır, ancak kitapları timaş tan okunmamalıdır.
not:affet beni timaş dost acı söyler...
devamını gör...
gençliğinde çarlık rejimi aleyhine gösteriler düzenleyen genç düşünürlerin arasına katılmış ve bir gün çar'ın askerleri tarafından gözaltına alınarak hapise girmiştir.hapisteyken kendisinin kurşuna dizileceğini sanmış ve çoğu kere ölüm korkusu dolu günler yaşamıştır.gerçekten de çar, bu muhalif gençlerin gözünü korkutmak için sahte bir kurşuna dizilme sahnesi sergiler ancak bundan son anda vazgeçer ve dostoyevski infazdan kurtulduğuna sevinerek şükreder....işte bu olay dostoyevki'nin bundan sonraki hayatını çok etkiler.ayrıca dostoyevski hapis yıllarında incil'e merak salar.burada incil'i birkaç kez okumuşluğu hatta yazdığı eserlerde bundan etkilenmişliği de vardır.
dostoyevski ayrıca sara hastasıdır.ama hastalığına rağmen hayatının en zevkli anlarının sara nöbeti geçirdiği anlar olduğunu da söylemiş ilginç bir kişiliktir.kuşkusuz çoğu eseri bir şaheserdir fakat suç ve ceza ile öteki ben bunların içinde bence en etkiliyeci olanlarıdır.ayrıca türkçeye "cinler" diye çevrilen bir eseri de vardır.
devamını gör...
1821-1881 yılları arasında yaşamış rus romancı.kendisi eserleriyle roman türünü yeniden inşa etmiş, varoluşçuluk felsefesine esin kaynağı olmuştur.romanları "insan ruhunun administrator" u payesini alacak derecede ruhsal çözümlemeler ve tasvirler içerir.

"suç ve ceza" sı dünya üzerindeki pek çok edebiyat eleştirmeni ve okuyucuya göre gelmiş gemiş en büyük romandır.
devamını gör...
genel kabul 'yeryüzünde insanı en iyi çözümleyen ve anlatan yazar' olduğu yönündedir. bir nevi bedava terapist.

ayrıca kurşuna dizilmekten son anda gelen bir emirle yırttığı için olsa gerek ''bir insanın kiraz ağacının önünden geçerken hayretler içinde kalmamasını aklım almıyor' tarzı insan işi olmayan aforizmalar dillendirmiştir.
devamını gör...
'yeraltindan notlar' eseleri ile güzel sosyolojik tespitlerde bulunmus, özelestiride ne kadar da ilerlemis oldugunu gösteren yazardir.

'kolay elde edilmis bir mutluluk mu, yoksa insani yücelten aci mi daha iyi? evet, hangisi daha iyi? '
'akli basinda bir adamin sözünü etmekten en cok zevk alacagi konu nedir bilir misiniz?
yanit: yine kendisi...'
gibi cümleleri sarfetmis yazardir.
devamını gör...
dostoyevskiye dair beni en çok düşündüren; onun kendinin ne kadar değerli olduğunu belki de hiç bilememiş,bilmemiş olması ihtimalidir*. onu okuduktan sonra düşünürüm bunu, rüyalarıma girer ve sadece zaman makinesini onun için isterim gidip ona, ona dair hastalıklı düşüncelerimi sunmak için.
devamını gör...
dostoyevski kitaplarını okumaya başlıyacak insana verilmesi gereken en iyi tavsiye ''kesinlikle insancıklar ile başlamalısın'' demektir.kitaplarını okuyan insanı üzecek tek detay sayılı kitabının olması dır.
devamını gör...
sayılı kitabının olması bir yana , eserlerin tercümesinde , orjinaline sadık kalınmaması da ayrı bir üzüntü .mesela ;" türklere hakaret "ettiği gerekçesiyle karamazov kardeşler türkçeye , oldukça farklı çevrilmiştir.
devamını gör...
dünya edebiyatının kuşkusuz en iyi yazarlarından biridir..
60 yaşında bir yazar için genç sayılabilecek bir yaşta ölüm döşeğindeyken ' daha yazacaklarımı yazamadım ki ' dediği söylenir..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar