game of thrones

2011 yapımı yeni dizi.

george r.r. martin'in 1996 yılında yayımlanan "a song of ice and fire" romanından uyarlanmış.

antik çağlarda krallık kavgalarının hüküm sürdüğü zamanı anlatıyor. kaliteli ve izlemeye değer.

ilk iki bölümünden anladığım kadarıyla iki kral aynı ipte oynamaz.
devamını gör...
konusu antik çağ'da ya da atmosferinin çok çok benzediği orta çağ'da geçmeyen fantastik dizi. "the lord of the rings" ile hayranı olduğumuz fantastik dünyanın yeni gözdesi. bir jeneriği ve müziği var ki kelimenin tam anlamıyla muhteşem!
devamını gör...
oldukça başarılı bir dizi. o kadar başarılı ki tüm şarışınlardan intikam almak istiyorum. sarı çiyan lafı da muhtemelen bu diziden esinlenilerek türemiştir.
devamını gör...
--! spoiler !--

birçok önemli karakterini harcayarak sezon finali yapmış olan dizidir. umarız yeni bölümleriyle tez zamanda döner de kavuşuruz kendisine.

--! spoiler !--

bu arada dizinin uyarlandığı kitap serisinin ilk bölümü epsilon yayınevi tarafından tekrar basıldı. epey tuzlu bir fiyat konulmuş olsa da diziye duyduğumuz merak yüzünden paraya kıyacağız anlaşılan.
devamını gör...
cnbc-e çok para vererek almış olacak ki sürekli reklelarını döndürüyor. reklam yetmiyor çekimlerle ilgili olsun, oyuncularla söyleşiler olsun, kamera arkası olsun.. veriyo da veriyo.. valla şimdiden merak ettim ama ilk bölümler kaçtı..
devamını gör...
türkçe'ye taht oyunu gibi bir anlamda çevrilebileceğimiz 2011 yapımı fantastik dizi. tahta sahip olmak isteyen 3 aile ve kuzey'de yaşayan stark ailesinin hikayesini anlatır.

bu dört aile ve her aileyi temsil eden hayvan;

---- spoiler içerebilir---

lannister ailesi:(dağ aslanı) kraliçe , ikizi ve cüce kardeşleri ile krallığın gizli yöneticileridir. aynı zamanda ülkenin en zengin ailesi ve krallığı bayağı borçlandırmış, sarı çiyanlar. dizinin en antipatik kadrosu. ama cüce kardeş bu sene emmy ödülü aldı.

baratheon:(geyik)kralın hanedanlığı. ama onun ölmesiyle son bulacaktır.

targeryan(ejderha): baratheonlardan önce yedi krallığı yöneten aile. aynı zamanda dizinin fantastik öğrelerinden birinibarındırı. bu ailenin kökeni ejderlere dayanmaktadır.robert baratheon bu ailenin son kralı olan deli herifi alt edip krallığı ele geçirmiş, targeryanların çoğunu öldürmüştür. kalanlar ise tekrar tahta geçmek için türlü işler çevirecektir.

stark(kurt): krallığın kuzey kısmının asayişinden sorunlu aile. aynı zamanda kral robert baratheonun taraftarıdırlar. dizi edd starkın bacanağı olan kralın sağ kolunun vefat etmesiyle başlar. kral robert yeni sağ kol olarak eddard stark ı güneye götürür.

bunun yanında ülkede yaklaşan ve on yıl kadar süren çetin bir kış bekenmektedir. bir de bin yıldır uyuyan beyaz yürüyenler var ki dizinin başka bir fantastik kısmını oluşturur.

--- spoiler----

kısacası her bölümü sinema filmi tadında müthiş bir seri. mutlaka izlenmeli.


devamını gör...
henüz ilk iki bölümünü izlemiş olduğum dizi. açıkçası hayran kaldım. konu olarak ilgisi olmamasına rağmen görsellik ve atmosfer açısından banaspartacus'ü anımsattı. tabii bir de cinsel içerikli sahnelerin varlığı ve sansürsüz olması bakımından.
1-2 gün içinde sezonu bitiririm zannediyorum, ve böylesine kaliteli bir yapım için "helâl olsun" demek istiyorum içten gelerek.
devamını gör...
"a game of thrones"

george r. r. martin'in kaleme aldığı "a song of ice and fire/buz ve ateşin şarkısı" serisinin ilk kitabı. kışların ve yazların onyıllar sürdüğü fantastik bir evrende yaşanan taht ve güç kavgalarını anlatıyor. hem fantastik hem de tarihi kurguları sevenler için mükemmel bir atmosfer oluşturmuş yazar, karakterleri de nakış gibi işlemiş; hayâl dünyasına hayran kalıyor insan okudukça. seri boyunca demir taht için kapışacak, hüküm sürecek ya da etkili olacak onlarca hanedanın ve krallığın yanısıra diğer önemli karakterler de tanıtılıyor bu ilk bölümde. çoğu karakterin öyküsü gizemli sırlarla birbirine bağlı üstelik, o yüzden kitaplar ve öykü ilerledikçe epey şaşıracağız gibi. jon snow, arya stark, daenerys targaryen, bran stark... bu karakterler tüm seri boyunca westeros evreninde yer alırlar umarım; çünkü onlarsız hiçbir önemi ya da keyfi kalmaz öykünün. daha başlangıcı bile fazlasıyla ayrıntılı ve bağlantılı kurgunun, yazar diğer kitaplarında da böyle devam etmişse ufak çaplı bir destan kaleme almış demektir. dolayısıyla da fantastik edebiyatın zirvesine yerleştirdiğimiz "yüzüklerin efendisi"nin tahtını sallayacak demektir. okudukça göreceğiz bakalım.

kitabın bu 90'lı yıllarda yazılmış ama dilimize ancak birkaç yıl önce çevrilmiş olan ilk bölümü diziye de uyarlandı (artık çoğu kişinin de bildiği üzere), dizi müthiş bir patlama yapınca epsilon yayınevi türkiye'deki basım haklarını aldı serinin ve ilk kitabını (arka bahçe yayıncılık'ın aksine) tek parça hâlinde tekrar bastı, ama kapağının orijinalliğini koruyarak değil, dizinin popülaritesine sığınarak. şimdi ikinci kitabı da (a clash of kings/kralların çarpışması) bastılar ve satışa sunmak üzereler, ama bu sefer iki cilt olarak bölmüşler kitabı ve orijinale yakın bir kapak kullanma kararı almışlar (çünkü ikinci kitabı konu alan ikinci sezon henüz çekiliyor, nisan ayında ekranlarda olacak, dolayısıyla diziyi kullanamazlardı ikinci kitabın kapağında) lâkin bu ilk kitabı orijinale benzer kapakla tekrar basacaklarmış seriden ayrı durmasın diye. e dolayısıyla da bize şu soruyu sormak düşüyor: epsilon yayınevi, hiç mi düşünmüyor ve insaf etmiyorsunuz serinin fanatiklerine? *
devamını gör...
"a game of thrones"

kurgusuna sadık kalınarak diziye neredeyse birebir uyarlanmış olan kitap, serinin ilk kitabı. bizde ilk olarak arka bahçe yayıncılık sunmuş okuyucuya, ama iki cilt hâlinde bölerek. dizi patlama yapınca epsilon yayınevi aldı tüm haklarını, şimdi onların insafındayız artık. dizi herkesin dilindeyken sibel alaş çevirisiyle tekrar bastılar "taht oyunları"nı, ama kapağına ned stark baba'nın kısmeti olmayan demir taht'taki pozunu yerleştirerek. şimdi ikinci kitabı orijinale yakın kapakla basıyorlar diye bu kitabı da öyle bir kapakla tekrar basıp yayacaklarmış. epsilon baskısını henüz almış değilim ama, almış olan ve seriyi kapakları da dahil tam arşivlemek isteyenler adına teessüflerimi iletiyorum yayınevine.
devamını gör...
abd'li tv kanalı hbo tarafından yayınlanmakta olan ve lost adlı diziden sonra gelmiş geçmiş en güzel fantastik tv serisi.1. sezon tamamlanmış olup 2.sezon muhtemelen 2012 nisan ayında başlayacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar