gandalf

orta dünya'ya gönderilen beş istariden birisidir.. narya'nın* taşıyıcısıdır. silahı glamdringdir. yüzüklerin efendisi üçlemesinde adı en çok geçen karakterlerden birisidir. yüzük kardeşliğiyle çıktığı yolculukta moria madenleri'nden geçerken bir balrog ile karşılaşmış ve onu mağlup etmiştir. ancak kendisi de ölmüştür. daha sonra görevini bitirmesi için tekrar dünyaya gönderilir. ancak bu sefer ak gandalf olarak dönmüştür. orta dünyada yüzlerce yıl boyunca kötülüğe karşı savaşmıştır. frodo yüzüğü kıyamet dağı'nda yok edip, her şey nihayete erdikten sonra son yolculuka katılarak orta diyarı terketmiştir. mithrandir ve olarin olarak da bilinir..
devamını gör...
sen ortadünya'nın en kral büyücüsü ol, iki kelam adam akıllı laf etme, öğüt verme. neymiş ak sakallı dede, yok ya... varsa yoksa hattıri hutturi büyü yap...
devamını gör...
dedekorkut hikayelerinde dedekorkut ne ise, yüzüklerin efendisinde de gandalf odur. günü kurtaran, ak saçlı ak sakallı (öncesinde griydi) güçlü, kudretli, bilge bir zattır.

varlığına o kadar alışırsınız ki, ilk kitapta öldüğü sayfaya geldiğinizde "bu kadar olağanüstü biri ölemez kesin kitabın ilerki sayfalarında tekrar ortaya çıkıyordur" diye düşünüp kitabın sonuna dek ismini arar ancak bulamaz ve hayal kırıklığı yaşarsınız. åžahsen ben böyle yapmıştım.
devamını gör...
harry potter ın dumbledore u gibidir. filmdeki ana karaktere manevi destek verir.ilk kitapta gri renklidir sonra çeşitli merhalelerden geçer makamı yükselir ak gandalf olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar