garry kasparov

bir fıkra...
garry kasparov ile kare örtüsü olan bir masada yemek yiyorduk, yemek tuzsuzdu ve tuz onun önündeydi ondan tuzu istedim ve bana tuzu vermesi tam yarım saat sürdü...
devamını gör...
garry kasparov, 1963 doğumlu, satranç dehası. 16 seneden uzun süre, fide'nin yayınladığı rating listelerinde, sürekli bir numara olan, günümüzün en kuvvetli oyuncusu.
devamını gör...
--- alıntı ---

garry kasparov, 13 nisan 1963’de, azerbeycan'ın başkenti, bakü'de dünyaya geldi. satranç tahtası başında çok küçük yaşlarda aldığı başarılar sayesinde, eski dünya şampiyonu botvinnik'in öğretmenliği altındaki çalışmalara katılma hakkı kazandı.
eski dünya şampiyonu mikhail botvinnik, "gelecek, bu genç adamın ellerinde yatıyor." dediğinde, garry kasparov henüz 11 yaşındaydı. 13 yaşında, sscb gençler şampiyonu olan ve fransa'daki 16 yaş altı turnuvada, üçüncülüğü paylaşarak ilk kez ülkesi dışındaki uluslararası turnuvalarda oynamaya başlayan kasparov, sovyetler birliği'ni, o yaşta, batı'da temsil eden ilk kişidir.

17 yaşında büyükusta ve 19 yaşındayken de, dünyanın en kuvvetli oyuncusu olan kasparov, 1985'de, 22 yaşındayken anatoly karpov'u yenerek, en genç dünya şampiyonu oldu.

rusyadaki ismiyle "garik", 16 yaşına geldiğinde, dünya çapında tanınmaya başlamıştı. 1979 yılında, 14 büyük ustanın bulunduğu bir turnuvaya katılma şansı verilen kasparov, henüz fide ratingi çıkarmamış olmasına rağmen turnuvayı açık farkla kazandı ve adını, dünya şampiyonu adayları arasına yazdırarak, çok güçlü bir rakip olduğunun sinyallerini verdi.

kasparov, 21 yaşındayken, mikhail botvinnik’in öğrencilerinden olan, efsanevi sovyet oyuncu anotoly karpov'la, dünya şampiyonluğu için maç yaptı. 5 ay ve 48 oyun süren maç, dünya satranç federasyonu başkanı compomanes’in, maçı, galip oyuncu belirlenmeden iptal etmesiyle sona erdi. bir sonraki yıl, tekrarlanan maçta, kasparov, karpov'u yenerek dünya şampiyonu oldu.

1984'den 1990'a kadar, karpov'la dört kez karşılaşan kasparov, iptal edilip, karpov'un ünvanını muhafaza etmesini sağlayan, maçtan sonra, rakibini, arka arkaya oynanan 3 maçta da alt etti.

kasparov ünvanını, 1993 yılında, nigel short'a ve 1995 yılında da, hintli oyuncu viswanathan anand'a karşı yenilmeyerek, başarılı bir biçimde korudu.

2000 yılında, sovyet oyuncu vladimir kramnik'e karşı beklenmedik bir yenilgi alan kasparov, buna rağmen, 1985 yılından, 2001 yılına kadar fide'nin yayınladığı rating listelerinde hep bir numara olmuştur.

hala, uzmanlarca dünyanın en kuvvetli oyuncusu olarak görülen kasparov, stil olarak, alekhine'i örnek almıştır. canlı ve kontrolü ele almaya yönelik bir oyun tarzı olan oyuncunun, ataklarında tal'inkilerden farklı olarak, botvinnik ekolünün izleri görülür.

dört kitabın yazarı kasparov, ayrıca, politika, eğitim ve sosyal reformlar konusunda doğu avrupa'nın önemli bir sözcüsüdür. bağış kampanyaları konusunda duyarlı olan ünlü oyuncu, moskova'da, devrimden sonra kurulan ilk özel vakıf olan, \"kasparov vakfı\"nı kurdu.

kasparov, satrancın okullarda ders olarak uygulanması konusunda da girişimlerde bulunmaktadır ve kasparov uluslararası satranç akedemi'sini kurmuştur.

rus ekonomisi konusunda da bir uzman olarak bilinen kasparov, wall street journal'da makalesi yayınlanan, en genç yazardır.


--- alıntı ---
devamını gör...
babası yahudi annesi ermeni'http://dir.doğum yeri ise bakü.80'lerin başında anatoly karpov ile yaptığı maçlar,batı dünyasınca eski düzenle,glasnost yanlısı temayülün satranç dünyasındaki çarpışması şeklinde okunmuştu.deep blue ile yaptığı maçın edebi bir tahlilini radikal gazetesi'nde okumuştum.ancak o yazıyı bulmak internet çağından önce yazıldığı için imkansız.yenilen kasparov'un insanileştiğini anlatıyordu.siyaseten liberal görüşlere yakın duran garry kasparov,putin'in henüz rusya üzerinde tam oligark olamaamadığı dönemlerde sağlam bir muhalif lider adayıydı.ancak krizleri atlatan putin'in yerini sağlamlaştırmasıyla kendini tehlikeli sularda bulan şampiyon şu an sessizlikte.ayrıca israil-filistin meselesinde,yahudi asıllı bir iktisatçı olarak arap emirliklerinin israil,filistin'e her saldırdığında yükselen petrol varil fiyatlarından ötürü asla bu davayı desteklemeyeceklerini ifade ederek meselenin bam teline basmıştır.
devamını gör...
hocası mihail botvinnik,öğrencisi magnus karlsen olan bir çocuğumuzun satranç denince aklımıza gelen rus satranç büyük ustası.şu an rusya'da putin muhalifi olarak siyasette diye biliyorum.
devamını gör...
efsane şu an kısa saint louis kısa satranç turnuvasında vatandaşı karjakin ile oynuyor. müsabaka başa baş gidiyor ve youtube üzerinden canlı izlenebiliyor..
devamını gör...
1999 yılında topalov ile oynadığı efsane satranç maçını incelerseniz onun ne kadar büyük bir satranç dahisi olduğunu görürsünüz. kasparov bu oyunda oyunun ortasında bir kale feda eder ve rakip şahı uzun bir yolculuğa çıkararak maçı kazanır. hiçbir bilgisayarın hesaplayamayacağı bu hamle kasparov'un satranç yeteneği ve "insan sezgisi" ile açıklanabilir. ne kadar kuvvetli olurlarsa olsunlar satranç programlarından böyle muhteşem hamleler göremeyeceğiz.
devamını gör...
carlsen'in bariz üstün olduğu maçta berabere kaldığı eski dünya şampiyonu. bunu ispatlamak imkansız ancak magnus'un maçı sattıını düşünüyorum. makine analizlerine göre -4 hatta -5 lere gelen bir konumda kazanç hamlelerini uyuması inanılır gibi değildi. çok yüksek ihtimalle bir bahis olayı döndü.

edit: 16 sene sonra böylesine inanılmaz bir karşılaşma olunca insan böyle şeyler düşünüyor normal olarak.
devamını gör...
en iyi döneminden çok uzakta kalan büyük usta. formunu kaybetmiş olması pek muhtemel, o yüzden güncel şampiyonla karşılaştırıp “kim yener” demek abes. ikisinin de en iyi dönemlerinde birbirleriyle karşılaşması gerekirdi ki kıyas edebilelim. o da zaten mümkün değildi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar