gary moore

1.
1952 yılında kuzey irlanda'nın belfast şehrinde doğan gary moore, 16 yaşında phil lynott'la birlikte ilk önemli grubu skid row'u kurdu. ancak kısa süre sonra lynott kendi grubu thin lizzy'yi kurmak için ayrıldı. grubun geri kalanı 1970'te londra'ya giderek cbs records ile anlaşma imzaladı. iki albüm yaptıktan sonra grup dağıldı ve 1973 yılında gitarist gary moore band'ı kurdu.

bu arada kısa bir süre thin lizzy ile birlikte çalıştı ve 1974'te jon hiseman'ın caz ağırlıklı colosseum ii isimli grubuna katıldı. john mclaughlin, santana gibi devlerin de yer aldığı bu grupla iki albüm yaptıktan sonra, 1977'de eli sakatlanan gitarcı brian robertson'un yerine turnede çalmak üzere thin lizzy'ye katıldı.

daha sonra gruptan ayrıldı, colosseum ii ile bir albüm yaptı ve 1978'de robertson, thin lizzy'den ayrılınca onun yerine geçti.

thin lizzy ile "black rose" isimli albümü kaydetti. bu arada ilk solo albümünü yayınladı. thin lizzy ile çıktığı turne sonrası los angeles'a giderek basta willie dee, vokalde tony newton ve davulda mark nausseef ile g-force isimli yeni bir grup kurdu ve bir albüm yaptı. 1981'de greg lake band'e katıldı.

1982 yılında solo kariyerine geri döndü. bu kez ona vokalde charlie huhn, klavyede tommy eyre, basta neil murray ve davulda ian paice eşlik ediyordu. farklı müzisyenlerin katılımı ile gitarcı, başarılı kariyerini 90'ların ortalarına kadar sürdürdü.

devamını gör...
üstat, bildiğin gitara kendi içinden, elinden bir şeyler katıyor. bestelerini nota olarak birebir aynısını çalsalar da gary moore olmadığı hep belli olur.
thin lizzy grubu ile akıyorken, phil lynott zamansız bi şekilde gidince daha da bi tematik çalmaya başlamıştır.
devamını gör...


kalbimi vermek, cok kolay olurdu
ama zor yoldan öğrendim
ödemen gereken bir bedel oldugunu
öğrendim ki aşk,
benim dostum degildi
her seferinde
bunu anlamam gerekirdi

uzun, çok uzun zaman önceydi
ama hala senin için üzülüyorum

tekrar aşık olmak, çok kolay olurdu
zor yoldan öğrendim,
acıya giden bir yol oldugunu
öğrendim ki aşk
bir oyundan daha fazlasıydı
oynamak ve kazanmak,
ve aynıydı kaybetmek

uzun, çok uzun zaman önceydi
ama hala senin için üzülüyorum

yıllar oldu
senin yüzünü görmeyeli
şimdi kalbimde
senin oldugun yerde
kocaman bir boşluk var

günler gelip geçse de
bildigim bir tek şey var
hala senin için üzülüyorum
devamını gör...
blues üzerine bir söyleşisi,gitarlarını tanıtıyor,hatta bir yerde yangın alarmını devreye geçiriyor.tek sevmediğim yanı gipson çalması :( gerçi bir telecasteri var ama yetmez..

devamını gör...
gitarının tınıları gerçek bir krallıktır. onun şarkılarıyla aşık olmak ülkem. seni hep çok özleyeceğiz gerçek kral. dünyaya kattığın kalitenin kıymetini bilemedik ve koruyamadık.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar