gaziantep

güneydoğu anadolu ya bağlı olmasına rağmen akdeniz iklimi etkisinde olan kent. son yıllarda kürt kökenli vatandaşlarımızın rağbet etmesiyle nufüsü büyük ölçüde artmıştır.
devamını gör...
erbabının elinden yendiğinde; acısı tatlıların en tatlısı, erbabının elinden yenmediğinde tatlısı acıların en acısıdır. her ne kadar uydurmanın ölçüsünü kaçırsam da, burası doğu'nun paris'i falan değildir. bizzat atlantistir.

devamını gör...
kıyısında köşesinde bir çok hatıra barındıran ve asla bu yaşamların hiç birşeye değişilmeyeceği şehir.

hakkında ileri geri konuşanların haksızlık ettiği şehir.

denizimiz olmadığı için özür dileriz efendim. o olsa gaziantep diye bir şehir olmazdı. biz böyle iyiyiz.
devamını gör...
gün geçtikçe gelişen ve türkiye'de devlet yardımı olmaksızın sanayisini geliştiren tek şehirdir. hiçbir zaman teşvik yasasına tabi tutulmamıştır. doğudan aldığı iş gücü göçü sayesinde hızla sanayisi gelişmiştir. dünyadaki halı üretiminin 60%ı bu şehirde yapılır. ancak çin'in tekstildeki yükselişi sanayiyi olumsuz etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir.
devamını gör...
doğu illerden aldığı aşırı göç nedeniyle bi karışık havası olan şehir. bazı arkadaşlarım gibi nefret etmesem de yine de pek sevemedim, öyle ki daha küçük ve geri olmalarına rağmen maraş ve urfa daha sevimli geliyor. ama baklavasına laf yok o ayrı. yemekleri fazla yağlı olabiliyor.

doğunun istanbul u veya paris i değildir, öyle olsaydı ben de bizim evin ricky martin i olurdum.
devamını gör...
yerlileri tarafından en iğrenç şivenin konuşulduğu güneydoğu anadolu şehri.
acayip bir piknik kültürü vardır. doğru dürüst ağacın olmadığı şehirde sonradan dikilme çakma ormanlık alanda kışın -5 derecede hava karlı iken yerler buzlu iken bile piknik yapanlara rastlarsınız bir iki üç beş değildir bunlar yol boyunca piknikçileri görebilirsiniz
devamını gör...
şehitkamil ile anılacak, düşman askerlerine karşı kendi kendini müdafaa etmiş gazi şehir.

tarihi ömeriye camii'nin minaresinde, fransız askerlerinin bıraktığı şarapnel izlerini görmek nasip oldu, şükür. böylelikle ecdadımızın ne acılar çektiğini anlıyoruz. tarihe bir not düşelim ayrılırken.
devamını gör...
sıcaklığın kırk derecenin üstünde olmasına rağmen tatlı bir esinti ile serinlemenin mümkün olduğu, türkiye'de sadece küşleme denilen et yemeğini burada yiyebileceğiniz, oldukça gelişmiş, kalabalık, gürültülü bir şehir.

baklavacıların yanısıra, sıra sıra et yemekleri lokantaları ile kokuların sıcakta tahammül edilmediğini, baklavacılarında antep fıstığı ezmesinin göze çarptığını ve yine bu tatlının da et yemekleri gibi sıcak havada iştah açmadığını belirtmek isterim.
devamını gör...
ateşi ve ihaneti gördük,
dayandık,
dayandık her yanda,
dayandık izmir’de aydın’da,
adana’da dayandık,
dayandık urfa’da, maraşâ€™ta, antep’te.

antep’liler silahşor olur,
uçan turnayı gözünden
kaçan tavşanı art ayağından vururlar
ve arap kısrağının üstünde
taze yeşil selvi gibi ince uzun dururlar.
antep sıcak,
antep çetin yerdir.


der nazım karayılan hikayesi'ndeki şiirinde...

devamını gör...
şanlıurfa ve kahramanmaraş gibi sonradan "gazi" ünvanını almasına rağmen plaka kodlarında onlardan farklı olarak "gaziantep" olarak plaka kodunda sıralanan il.

şanlıurfa 62 plaka kodlu tunceli ile 64 kodlu uşak arasında 63 plaka koduna sahip. yani "urfa" olarak plaka kodu almış.

hakeza kahramanmaraş da 45 plaka kodlu manisa ve 47 plaka kodlu mardin'in arasında "maraş" olarak sıralanıp 46 nolu plaka kodunu almış.

aynı mantıkla gaziantep'in de antep olarak antalya'nın ardından 08 nolu plaka kodunu alması gerekirdi.
devamını gör...
vatanmızın işgal ve yok edilme sürecinde henüz ortada kahraman ordumuz yokken kendi imkanlarıyla gavuru def eden, adam gibi adamların yaşadığı mübarek vatan parçası.
devamını gör...
tek şeyini özlediğim şehir: kışın özellikle akşamları şehre hakim olan kömür dumanı kokusu (doğalgaz gelmesine rağmen ilginç bir şekilde kullanımı sıfıra yakın)
başka şeyler eklemek gerekirse son yıllarda kapitalizmin kalelerinden biri olmuştur. cemaatin finansman şehirlerindendir. keza ak partinin de oy açısından çok şey borçlu olduğu yerdir. cemaat okulları sayısı hızla yükselmektedir. şu an itibariyle şehirdeki üç üniversiteden ikisi özeldir. camiler ne yazık ki, göbekleri yağ bağlamış takım elbiseli müslümanlarla doludur. gelişmişliği: organize sanayi bölgesi, fabrikalar, oteller, fuarlar, üst geçitlerden falan ibaret olan şehir. yoksa kültür etkinliği bakımından; şanlıurfa, diyarbakır hatta siirt antep i döver. geçen yaz belediyenin üst geçite astığı afiş bunu kanıtlar nitelikte: yaptığımız kültürel etkinlikler kapsamında baklava yeme yarışması düzenlenecektir. budur olay. ayrıca orta sınıf nüfusu yok gibidir, zaten bu yüzden kültürel aktiviteler çok komik bir seviyededir. şehir mimari olarak ta ikiye ayrılır. gerçekten ama. gidin görün yarısı gecekondu, dar sokaklardan oluşan eski antep; yarısı yeni mahalleler, siteler, villalardan oluşan ve son yirmi yıldır var olan kısmı... onları bağlayan ortada iş ve alışveriş merkezleri.
antep te ya patronsundur ya işçi...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar