geç evlenmek

günümüzde hususi olarak yapılan durum. evliliği geç yaşlara bırakıyorlar. muhtemelen türkiye de kızların ortalama evlenme yaşları 25 leri aşmıştır sanıyorum. gerçi erkek için gelin adayı konusunda alt yaş limiti sabit kalmakla beraber üst yaş limiti uzuyor, 30-40 gider o. :) o açıdan daha rahat gibi dursa da; geç evlenmek daha zordur. bana 20 li yaşlarmda bir arkadaşım demişti, ''sonra zor olur'' diye. haklıymış da.

şu an 16 yaşımda olsaydım seneye evlenirdim. (tabi imkan nasip kısmet falanlar)

hele kız olsam 15 yaşımda kocaya giderdim. bu devirde hem kız olup hem geç evlenmek fevkaledenin fevkinde olumsuz bir durum.

bir şekilde evliliğe geç kalmışsanız, bedeninizi ve ruhunuzu genç tutacaksınız. başka çare yok. kimlik yaşını durduramıyoruz efenim!

devamını gör...
herkes belli bir yaşta evlendiğinden aday alternatifi sınırlı olan evlilik. seçme şansı az olan evlilik. ama kısmetiniz varsa ne zaman olsa gelip bulur sizi. ya nasip.
devamını gör...
"demir tavında dövülür" sözünden hareketle geç evlenmek; yaş ilerledikçe insanın yeniliklere zor adapte olması, çocuk sahibi olamama veya olunsa da bünyeye zor gelmesi gibi sıkıntıları olabilecek bir durumdur.

geç evlenilecekse hiç evlenilmesin daha iyi derim ben. yine de nasipte olan yaşanır.
devamını gör...
yaşadığım durumdur..

özellikle çocuk olduktan sonra geç evlendiğiniz tam anlamıyla anlaşılmaktadır..

ayrıyeten sağlıklı bireyler dünyaya getirmenin önünde duran sakıncalı durumlardan biridir..bir makalede okuduğuma göre üreme hücrelerinin en sağlıklı olduğu yıllar 20-25 yaş arası imiş..yaş ilerledikçe üretilen üreme hücrelerinin de kalitesi normal olarak düşmaktedir..

bence kıyamet alametlerinden biridir..
devamını gör...
hiçkimse evliliğin gerçekte nasıl bir şey olduğunu hesap edemiyor. yani evlendikten sonra birçok şeyin farkına varıyor. geç evlenmenin en büyük tehlikesi de bu. kendinde bir sürü eksik görüyorsun, eşinde bir sürü eksik görüyorsun, bunların üzerine bir de çocuklarını iyi bir terbiye/ahlak üzerine yetiştirmek için çaba harcıyorsun.

mesela çocukların eğitimi. hayatında çocukla muhatap olmamış ve belli bir yaşa gelmiş insanlar, çocuğuyla nasıl ilgileneceğini bilemezken o çocuğu yetiştirmek için çaba harcıyor. kendindeki eksikliği görünce 30'undan sonra çocukların dilini öğrenmeye ve kendi çocuğuna da o dile göre davranmaya çalışıyor. e tabi haliyle bu durum da sırıtıyor. eskisi gibi geniş aile de değiliz. yani yanlış yaptığımızda uyaracak bir dede/nine de yok çevremizde. haliyle hata üstüne hata yapılıyor ve en acısı da bu hatalar sonuç aldıktan sonra farkedilebiliyor. bu durumda da bazan o uyguladığımız yanlış çocuğun karakterine sinmiş ve iş işten geçmiş olabiliyor.

eşin terbiyesi de bambaşka bir mevzu tabi ki. en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bu zaten. çünkü evliliğin gidişatı buna bağlı. e sende birçok eksik varken eşinin yanlışlarını nasıl düzelteceksin. gelmişsin belli bir yaşın üzerine karakterini yeniden dizayn etmek o kadar güç ki.

geçim ve aile/çevre dengesini daha hiç karıştırmadım bile. sadece bunları bir insanın (kadın/erkek farketmez) 30'undan sonra yapmaya çalışması ve olandan çok olmayının gözüne batmasından dolayı paniklerden panik beğendirir.

ben 28 yaşında evlendim ama kaç kez pişmanlıkla keşke 18'imde evlenseydim dedim. bu pişmanlığı yaşatan sadece yaşanılan problemler değildir. diğer bir neden de evlilik olması gerektiği gibi yaşandığı zaman o kadar güzel bir olay ki 28'ine kadar beklemek resmen salaklık. tabi bunu evlendikten sonra görebiliyor insan.
devamını gör...
zor olan bir tarafı yoktur. bilakis daha rahat ve sorunsuz bir evliliktir, taraflar olabildiğince az kavga ederler tartışmaktan bile sakınırlar, ailelerin gereksiz müdehalelerine kapalıdırlar daha makul ve mantıklı davranırlar, çocuk meselesi ancak şu açıdan zor olabilir (kaldı ki bütün bebeklerimizi 25-30 yaş aralığında doğurmuyoruz) çocuğun erken yaşta yalnız kalabileceğini bildiğiniz için üzülürsünüz, evlenmek çocuk doğurmak bu konular buralarda dünyanın en zor ve eşsiz şeyiymiş gibi muamele görüyor ama öyle değil.
devamını gör...
iyi değildir.

insan kendi etrafına duvarlar inşa eder yaşlandıkça. erken evlenen kişinin etrafındaki duvarların giriş noktalarını zevci/zevcesi bileceği için kişiye ulaşmakta zorluk çekmeyecek. ama 30 yaşındaki adamın etrafında otuz tane duvar. otuz tane aşılması gereken engel.
devamını gör...
vay arkadaş ya, ne aklıma gelse tıklasam; hep aynı şeyler mi aklıma geliyor senelerdir?!

neyse, geç olsun güç olmasın diye bir teselli veriyim. bir de, ''geç evlenenler daha mutlu'' diye bir haber gördüm. hayırlısı be gülüm.

vay be, insan aynı konuda geçmişteki düşüncelerine bakıyor ve; hatırlıyor. yazı bu yüzden çok güzel. ne evlenme meraklısıymışım. keşke şimdi de o kadar evlenme isteğim olsaydı... şimdi pek umurumda değil o kadar. yaş ilerledikçe daha az umursuyorum.
devamını gör...
yaşla bağdaştırılan durumdur ama bence evliliğin geçkinliği olmaz ama erken evlilik olur ki pek tasvip etmem. avukata harcayacağınız paraya yazık yani. az mantıklı olun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar