geçim sıkıntısı

hakikaten bu dertte olanları tenzih ederim de genel olarak şöyle bir baktığımızda araba ve telefon markalarının yüksekliğiyle tamamen doğru orantı içinde olduğunu görüyoruz..

zira hükümetin başarısızlıklarından dem vuran bazı gezi kafalılar memlekette istikrar olmadığını ve milletin açlık, sefalet çektiğinden dem vururlar. la bi bakıyorum bu adamların en kötüsünün altında en az 2010 model araba. son model telefonlar..

bir gün işten eve dönerken karşıdan karşıya geçeceğim (şükür geçim sıkıntımız yok tabanway gidiyoruz) önümden fordlar, cliolar, mercedesler, citroenler, kangolar vs... yani reno toros hiç yok. hani o eskiden fazlaca gördüğümüz külüstür doğanlar, şahinler artık bir hobi halini almıştı ya, modifiyeli bile kalmamış etrafta..

laaaan dedim memlekette ne kadar da geçim sıkıntısıyla dolu, vaaay be!
devamını gör...
gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki abartıldığı kadar olmayan sıkıntıdır..

yine gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki asıl sorun geçim sıkıntısı değil harcama çılgınlığıdır...

evet hiç abartmadan söyleyebilirim ki hükümet bugünden itibaren asgari ücreti 5000 lira yapsın yine geçim sıkıntısı çekeceğiz..çünkü hemen alacaklar listesi yapılıp banka kredilerine başvurup elde ne var ne yok yenileyeceğiz...

dip not: bu tespiti yaparken kendimi olayın tam merkezine koyduğum için oldukça iddialıyım.nefsime hakim olamayıp banka faizine yamuldum 3 yıldır.ben yinede şükür ki çevirebiliyorum kimseye muhtaç olmadan.ama benim maaşımın üçte birini alıp benim gibi bir hayat sürenlere hayret ediyorum..
devamını gör...
sınırı avmler, küçük burjuva mahalleleri ve toplu taşıma araçları olan bizler için anlaşılması zor bir şey lan. azıcık ileriye gidip, o kibirli sınırlarımızı geçsek önce bacalar karşılayacak bizi. sonra yanan lastiğin kokusu. sonra belediye ekmeği satan büfeler. sonra asfaltı üstünkörü atılmış çamurlu yollar. çocukların elleri sokakta oynamaktan cıbarmış, anneler orlon yelekli ve fazlaca itaatkar. babaların beli hep bükük. var lan böyle yerler, ve geçim sıkıntısının kambur ettiği insanlar var. o yapay sınırı bir geçsek görecez. tüm dünya mükemmel bir dilbilgisi ve diksiyonla ingilizce konuşsun, kredi kartı kullansın, refah düzeyi yükseliyor muhabbeti yapsın, onlara ne. atlas kemiğine dayanmış bıçak gibidir yokluk lan. geçimin sıkıntısı da o bıçak oglım.
devamını gör...
zor bir imtihandır. ama günümüzde insanlar olayı imtihan boyutunda değil de sirillo01'in söylediği gibi kendileri edip kendileri bularak yaşıyorlar.

benim yetiştiğim zamanlarda (80'ler ve 90'lar) çevremde gerçekten aldığı iki kuruşla, sadece temel ihtiyaçlarıyla yaşadığı halde dört kuruşluk bir masrafı bulan geçimini çıkarmaya çalışan insanlar vardı. ama günümüzde aldığı beş kuruş olup on kuruşluk hayat yaşamak isteyen insanlar var. telefon en iyisinden olacak, evinde plazma tv olacak, koltuk takımlarının kullanım süresi iki yılı geçmeyecek, ha biraz kredi alma imkanı varsa altına arabasını da çekecek. hesabın belliyken bu şekilde yaşarsan içine düşeceğin kuyu geçim sıkıntısı olur haliyle.

ayaklar yorgana göre uzatılsa birçok şey düzelir ama doymayan nefsi doyurmaya çalışmaktan ve etrafa gösteriş yapmak için çalışmaktan dolayı geçim sıkıntısı her yere sindi artık.
devamını gör...
zannederim insanları israfata alıştırıp rehin almak da bu derinlerin işi.

herkesin cebini düşünmeye başlaması ve önce cep demesi sosyolojik olarak acı bir gerçeğimiz.
iktisat ve kanaat en büyük hazine. hem de islamiyetin birer esası iken israfa düşüyoruz.
devamını gör...
sözlükte vatan kurtaran, formül üstüne formül veren, kimlerin yetkili olacağını herkesten fazla bilenlerin çekmediği sıkıntı. bu sıkıntıyı çekenlerin daha önemli işleri var çünkü.

mevzunun bir diğer ayrıntısı ise evliliklerin bitmesine dahi sebep olmasıdır. aşk karın doyurmaz kızım sözü de burdan gelir zaten.
devamını gör...
günümüzde insanları bankaların, kredi kartların kölesi hâline getiren hafife alınmayacak kadar da hayati olan bir sıkıntı hâli. maddiyat önemli değil ancak insanın gördüğünden geri kalması ruh sağlığını etkileyebilir.
devamını gör...
gün geçtikçe kapımıza daha çok dayanan dert. yaşı yetenler geçmişi de şimdiki zamanıda daha iyi bilir değerlendirir o yüzden ben sadece şu kısa ömrümde son günlerde gördüğüm ve beni üzen durumlardan bahsedebilirim. geçen gün kargomu almak için ptt ye gittim sırada bekliyorum. sadece yarım saat bekledim ve küçük bir yer olduğu için maalesef çoğu kişi hep birbirimizin işlemlerine şahit olduk. insanlar faturalarını ödemek için geliyorlar ama keşke ödeyebilseler. iki aydır, üç aydır faturasını ödeyemeyen en ucuzu hangisiyse onu ödemeye çalışan insanların o yüzlerindeki çaresizlik ifadesi utanmışlığın verdiği o boynu büküklük insanı mahvediyor. hiç kimse o olaylara şahit olduğunu hissettirmemeye birbirlerini utandırmamaya çalışsa da dertleri aynı bir sonraki fatura nasıl ödenecekler? insanlar bir umut kapısı bir çare arıyor ama yok. kazandıkları para hiçbir şeye yetmiyor gelen zamlar ortada. maaşına bir zam yapılıyorsa faturalara gelen zamlar on katı. insanlar artık yorgun, bıkkın ve çaresiz. sonumuz inşallah hayırlı bir yere gidiyordur yoksa bu günleri çok arayacağız.
devamını gör...
akp'li hısım akrabalarımın dert yandığı sıkıntı. kendilerine "cehennemin dibine kadar..." diyorum. öyle dimdirekt diyorum yüzlerine. cevap olarak imamoğlu diyorlar, hep imamoğlu. insan alçalmayagörsün dip bile ala olur. a şapkalı.
devamını gör...
maddi geliri açlık ve yoksulluk sınırının altında olanların , temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını gösteren tablo.

türkiye yenilenip güşlendikçe çiftçinin, köylünün, emeklinin, işçinin, memurun, öğrencinin geçimi sıkıntıya düşüyor, bu ne ayak!

güşlenenler patronlar, geçim sıkıntısı ile yaşamak zorunda kalan halk.

t: laik hümetlerden sonra, uzun yıllar iktidarda kalmasına rağmen dindar hükümetin de başaramadığı ekonomik hal.
devamını gör...
eskilerin anlattıklarını dinleyince kendimi düşünüyorum. adamlar at pisliğinden arpa ayıklıyorlarmış. ben kredi kartını son gün yatırdım diye geçim sıkıntısı çektiğimi zannediyordum. hey gidin.
devamını gör...
dünya var olduğu sürece sürekli birilerinin yaşamak zorunda kalacağı durum.

üstad demiş ya yoksulluğun nedeni açları doyuramadığımızdan değil tokları doyuramadığımızdandır.
insanın gözü tok olmalı be kardeşim.
kazanan daha da çok kazanmak için diğerini düşünmüyor, tanımıyor.
para çok yanlış kişilerin elinde be başkan çok yanlış.

olma kula kul, öpme el ayak kirlenmesin ağzın.
ya ver canını insan için ya etme kalabalık dünyamıza.
devamını gör...
dünya var olduğu sürece birilerinin bunu yaşamak zorunda olduğu fikrine katılmıyorum. türkiye kötü yönetildiği için bu halde.

bunun aksini söyleyen bana göre ya zekasız olduğu için durumun farkında değildir ya da bu sistemden beslendiği için böyle konuşmak zorunda hissediyordur.

partisinde değilim. 2002 den bugune ekonomi iyiyken kimsenin bu kadar sesi çıkıyor muydu çıkmıyordu. sosyal patlama yaşanmıyor çünkü eskisi gibi bir ortam yok.

biri çıkıp pos cihazını birinin kafasına atmayı denesin. hoş semtine bile sokmazlar da diyelim ki bir ihtimal bir protesto oldu. hani gemide filminde erkan can diyor ya aynen öyle olur.
devamını gör...
resmi makamlara göre yoktur, varlığı bile tartışılmamalıdır, tartışan var diyen teröristtir, vatan hainidir.

aslında erdoğan'ın ülkesinde herkes özgürce konuşur ama yine de dikkatli olmak lazım değil mi?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar