geçmiş dönemde yanisi mevlana, rabbani, gazali gibi alimlerin yaşantısı ile şimdiki cemaat liderlerinin yaşamları kıyaslanmayacak kadar farklıdır.

geçmiş zamandakiler sadece dinin doğru yaşanması adına çalışmalar yapıp, kendilerine ait neredeyse hiç bir mülkiyetleri bulunmayan, çocukları "sözüm ona halife" değil, sıradan bireylerin olduğu, böyle olması gerektiğini ifade eden, insanlar tarafından bilinip, sevilen ve sözleri dinlene alim - ulema kimselerdi.

şimdikilerin ise en az bir holding patronluğu, devlet içinde kademeleri ve sadece ona tabi olan, beyinleri eritilmiş tipleri etrafına toplayan insanlardır.

cemaatlerin holdinglerini buraya yazmaya kalksak baya uzun sürer. ancak biliyoruz ki hepsi bir gün batacak. 20 yıl önce fetö ye böyle demiştik. hala aynı noktadayız.
devamını gör...
imam gazalinin, mevlananın bir hırka bir lokma dolaştığını sananların sözde tespiti. he ya o zamanın alimleri hiç ticaretle uğraşmamış, kaliteli kıyafetler giymemiş, en iyi bineklere binmemiş hep sefil gibi yaşamışlar. bakın arkadaşlar bir insanı yediğine içtiğine, bindiği araca, giydiği kıyafete göre değerlendiren bir insan görürseniz koşarak uzaklaşın. insan fikirleriyle, ahlakıyla değerlendirilir, zenginliği fakirliğiyle değil. zengin olan alimleri dinlemeyin yada alim dediğin acından nefesi kokar diye bir ayet var da biz mi bilmiyoruz.
devamını gör...
öncelikle öyle her önüne gelene alim denmez, kimileri tarafından ''mevlana'' denilen kişi dahil. biz ''mevlana'' sözünü Allah'a söyleriz. mevla'nın etimolojik kökeni; veli, egemen, efendi, yönetici şeklindedir. ''mevlana'' da mevlamız demektir. (bkz: mevlana)
ikinci olarak, bilgiyle uğraşanın gözü parada olmaz. çünkü bu kişi bilginin paradan değerli olduğunu bilir.
bu iki husus dikkate alındığında geçmiş dönem alimleri (yalnız gerçek alimlerden bahsediyorum) ile şimdiki zaman patronları arasında bilgiye dayanan bir benzerlik bulunmadığı anlaşılacaktır.
ayrıca: (bkz: zenginin malı züğürdün çenesini yorar)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar