gegen die wand

#özgürler 

sinema adına hiçbir haltın olmadığı ve sapık film jürisinden erotik sahnelerinden ötürü ödülü kaptığını düşündüğüm film.
devamını gör...
filmi izlerken fatih akın'ın türklerin bazı durumlar karşısında gösterdiği standart tavırları yansıtış şekli o kadar başarılı ki insan izlerken ''evet işte biz böyleyiz '' demekten kendini alamıyor. alman izleyiciler ne düşünmüştür bilmiyorum ama aslında her şeyiyle bu bir türk filmi. çok fazla sahneye değinerek ileride izlemesi muhtemel kişilere spoiler vermek istemiyorum ( film 15 senelik yahu) ama bazı sekanslarda yüzümde koca bir tebessüm oluşmuştu, mesela

--! spoiler !--

cahit'le sibel'in gecenin bir vaktinde otobüste yüksek sesle türkçe yaptıkları ağız dalaşında bahsedilen şeylerin müptezelliğine dayanamayan şoförün birden frene basması, şoförün türk olduğunu anlamamız. adamın sizin gibi dinini, milletini, örfünü kaybetmişler diyerek onlara saydırması, adam ak parti seçmen profilinin prototipi gibi. cahit'in aptallaşıp, nasıl ya bizi belediyenin otobüsünden atarsın tavrı.

güven kıraç, adeta almanlaşmış, yabancılaşma hissini her şeye karşı gösteren cahit'in dış dünyayla olan irtibatını sağlayan bir figür. süper başarılı.

meltem cumbul'un bu filmdeki rolü gerekli miydi? karakter çok etkin değilken iyi oyuncu da olsan içini dolduramazsın.

sibel'in kardeşinin türkçe'n çok kötü, ona ne yaptın diye sorunca, cahit'in çöpe attım demesi gayet klas. onun etnik ve kültürel kodlarla olan irtibatının uzun süre önce kopmuşluğunu ifade ediyor. cahit çok uzun süre önce türklüğe ait şeyleri kaybetmiş ama alman da değil. sorsan ne soruyorsun be , ben insanım kardeşim der. üçüncü jenerasyondan böyle çok kişi var.

sibel sadece özgürce sevişmek istiyor. alman olmak değil ama almanlar gibi yaşamak istiyor. özgürlük adı altındaki zehirli balı tattıkça kanatları debeleniyor. uçamayışının sebebini cahit'ten biliyor. cahit onun gittiği yoldan uzun süre önce dönmüş, sevgiyi ucundan yakalamışken bırakmak istemiyor.

okey masasındaki cahit'in cümlesi ve sibel'in akrabalarının bu lafa gösterdiği tepki ilk paragrafta anlattığım gözlem gücüyle alakalı. o sahneye dikkat. yalnız fatih'çiğim bir nazar boncuğu türk kadınları öyle kocalarıyla nasıl seviştiklerini akrabalarının yanında söylemezler. o kadar da değil.

--! spoiler !--
devamını gör...
hayatın içinden kendini izleten bir film.oyunculuklar oldukça iyi.senaryo da iyi ama daha iyi olabilirmiş.izlenilmesi tavsiye edilir (ama ailecek izlemek tavsiye edilmemektedir).
devamını gör...
önyargıları kıran film. bu kadın iyi oyuncu gerçekten. geçmişi bizi ilgilendirmez. kendimizin dışında da farklı hayat hikayeleri var, bunları da görmezden gelemeyiz. ayrıca bir kadının tekme tokat dayak yiyip ağzı burnu kan içinde kalması çok çirkindi.
devamını gör...
geç kaldığıma pişman olduğum fatih akın filmi. yaşamak isteyen yaşamayı beceremeyen ölümü sığınak bilen insandandı. insandandı. usul usul büyüyen bir aşk vardı. beklerim diyen insanın beklememesi; ihanet vardı. yine de ihanetin karşısında sevginin büyüklüğü ele alınmıştı. adamın tükenmişliği ve sibel'de hayat bulması çok güzeldi. bilemiyorum işte sevdim sözlük. sevgiye bu kadar bahane aramamak gerek.
devamını gör...
karşıma not ettiğim bir yerden şu repliği çıkmış film.

"-sibel olmasa ben bunu yapamazdım.
-neyi yapamazdın?
-hayatta kalmayı."

insanlara böyle anlamlar yüklediğim için, böyle büyük sözlerden etkilendiğim için çok üzgünüm.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar