geleceğe yönelik tahmin yürütmek

'telefon, bir iletişim aracı olarak algılanmak için çok fazla eksiği olan bir aygıt. herkesin alışık olduğu telgraf karşısında hiçbir şansı yok.' (western union telgraf şirketinin bildirisi, 1876) -başarısız bir tahmin örneği-

insan tarih boyunca hep bir yolunu yordamını bulmuş tahminde bulunmanın, elindeki araçların imkan tanıdığınca. kimi göğe bakmış kimi başka yere ve rasyonel olsun olmasın her durumda kendince anlamlı gördüğü verileri kullanmış.

dün olduğu gibi bugün de tahmin, her şeyden önce geçmişe ait verilerin sağlam bir analizini gerektirir. bugün bunun için geçmişe nispeten yüksek çekirdekli işlemciler gibi donanımsal anlamda sağlam araçlara sahibiz. laplace'ın şeytanıyla tanışalı çok oldu, olasılık hesabına vakıfız. filan falan. bu da dünkü insana göre daha isabetli tahminlerde bulunmamızı sağlayabilir. ama bazen de araçlar müthiş olsa bile bir paradigma değişikliği gelip tüm kodları değiştirebilir.

hadi her şey azami düzeyde kontrolümüzde olsun. yine de gelecek için %100 isabetli bir tahmin ne kadar mümkün?
nihayetinde en iyi tahminler bile buna sadece yakınsayabilir. o, çok yaklaşmış gibi hissetme ama asla değememe durumu var ya hani, o, insana verilmiş bir nimet işte. şimdi bu nimete şükredip sakin sakin işimize dönelim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar