reis'in yeni politikası. tam bağımsız türkiye'den yönümüzü doğudan yine batıya çevirdik. reis ne yapacağını şaşırdı. şimdi ak partililer tevil etmeden ben uzaklaşayım. zira dünyanın dönüş hızına yakın bir dönüş yapıldı yine.

bak surdan
devamını gör...
uzun süredir görmediğin arkadaşının para istemeden önce birdendire arayıp hal hatır sorması gibi olmuş erdoğan açıklaması.
sen öyle tasavvur ediyor olabilirsin ama avrupanın ve senin seçmeninin tasavvuru pek öyle değil gibi. en azından şu ana kadar. birden en azılı batıcı olabilirler. *
devamını gör...
geleceğimizi gerçekten de bir anlayışa göre kurduğumuza inanmıyorum. türkiye geleceğini kendi mili siyasetine göre kurmalıdır. avrupa'ya şirin görünerek ekonomiyi kurtarmak düşünülüyor olabilir, çünkü şimdiye kadarki anlayış epeyce bundan uzaktı. geleceğimizi avrupa ile kurmaya çalışırsak elimizde kalacak sadece sapıdır. türkiye'nin ihtiyacı olan geleceğin cevheri günümüz gerçeklerine uygun olarak kendi potansiyelimize eğilmek olduğunu düşünüyorum. eğitim, hukuk, üretim, ekonomi belli bir seviyeye gelmeli ki bağımsız bir siyaset konuşabilelim.
devamını gör...
maatteessüf dünyanın pörsümüş ıskatçılara ihtiyacı kalmadığını, "pörsümüş ıskatçı mevcudu" ritournelle'inin, gündüz vassaf tipi reksizmin ancak "içeride" kabil olduğunu kavrayamayan dillidüdük* beyanı.
devamını gör...
ak partinin uzun yıllar başta olmasına sebep bence budur. sürekli bir deneme, değişim bir hareket içerisinde. chp gibi 70 küsür yıldır yetiştirdikleri heykelden başka ufku olmayan idiot nesil bunu anlayamayacaktır.

batıdan kopsa arap sevici, batıya dönse bu sefer de dönek oluyor. siz ne istediğinizi bilmemenizin yanında yapılacak işlerin olumlu sonuç doğuracak endişesi ile kendinizi yiyip bitiriyorsunuz.
devamını gör...
erdoğan'ın bu manevraları ile türkiye harekat alanı kazanıyor dış politikada, ama bu defa libya, suriye, azerbaycan, doğu akdeniz konusunda istediği şeyleri alması ya da bastırması batıyı biraz daha ürküttü. bizim gurur duyarak okuduğumuz dış basın yorumları işin onlar açısından cidddiyetine dönük birer uyarı babında. biden'in seçilişi de alanını daha bir daraltmış vaziyette. ekonomideki yalpalamalar ve yaptırım gibi sözler sonrası reform, batıya yönelme gibi sözlerle ya da kısmi politikalarla manevra alanı kazanmak istiyor erdoğan. takıntılı bir muhalif değilseniz erdoğan'ın neyi niye yaptığı konusunda biraz fikriniz olabilir. erdoğan idealist konuşmalarla reel politiği yer yer dans eder gibi kullanır. bu öngörülemezliği ve ani manevraları çoğu zaman işe yarar.

siyasi bakışın ötesinde sosyolojik değerlendirmelerle olumlu, olumsuz fikirler üretilebilir, fakat bu sığ, takıntılı muhalefet anlayışı her daim erdoğan'ın arkasındaki gücü berkiten unsurlardandır, bu bir gerçek.
devamını gör...
avrupa üst aklı da bunu tasavvur ediyor zaten. yani türkiye'nin de entegre olduğu bir avrupa aklı batı'nın istemediği bir şey değil. ama üst akıl bu süreçte erdoğan'dan rahatsız oldu. zira batı'nın entergrasyon süreci ile asimilasyonu aynı görmesinden kaynaklanan eylem ve söylemleri erdoğan batı'ya çok kez hatırlattı.


bu süreçte de batı aklı moderniteyi yorumlamada esnekleşmişse yani batı ile ortak bir akıl yakalanmışsa bizim de amaçlarımızdan biri bu zaten. cumhuriyet'in ilk yıllarından beri hem de. yani biz her zaman hazırız da avrupa ile ortak akıl yakalamaya avrupa , ortak akıl yerine ideolojik ön yargılarından kurtulamadığı için bu entegrasyon gerçekleşmiyor.

erdoğan özelinde değerlendirilecek bir mevzu da değil zaten bu. meşrutiyetten beri üzerinde kafa yorulan bir süreç henüz de arap saçı kıvamından kurtulamadı.
devamını gör...
ay bak görüyor musun dün avrupa’ya çıkışıyordu araplarnan görüşüyordu, bugün ettiği lafa bak... iyice şaşırdı bu adam, ne yaptığını kendi de bilmiyor. böyle de yakalarız işte başkanın falsosunu ehe ehe.

bu mudur yani? yüzyılın tespiti bu resmen, önünde şapka çıkarılır. aferin, otur sıfır.
devamını gör...
hayra alamet bir açıklama. açıklayan kişinin fırıldaklığı bir yana dursun, türkiye'nin medeni bir memlekete en azından benzemesinin yolu avrupa birliğinden geçiyor. giremese de şartlarını sağlasa insan hakları ve demokrasi hususunda gelişme sağlarız. mesela cezaevinde boş yere tutulan birkaç ismi çıkarmakla başlayacaklar gibime geliyor.
devamını gör...
akp'lilerce öngörülemez ve ani manevra olarak, diğerlerince yavaş dön reis şeklinde yorumlanan söylem. dikkat edin, ikisi aynı şey aslında.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar