geleceğin mesleği

arasıra haber sitelerinde çıkan şişirme haberlerden. küçüklüğümde bilim teknik dergisinde görürdüm. bilgisayar mühendisliği Allah Allah nidalarıyla peydahlanırdı.şimdi ise genetik ve tohum mühendisliği. ülkemde ne olacağı bilinmez ama minibüslerde 39 kişiyi sığdırma projesi olursa toplum mühendisliği geleceğin meslekleri arasında.
devamını gör...
elektrik-elektronik mühendisliği... tek değildir ama en önemlilerden biri şimdi size belgeler ile geliyorum:

hayatın devam etmesi için en gerekli olan şey enerjidir. fabrikaların çalışması endüstriyel olarak üretilmiş ve kullandığımız her şeyden bahsediyorum. plastik bir anahtarlıktan, bilgisayarınıza, internetinizi sağlayan kablolardan uydulara, onları tamir etmek için parçalara v.s. evinizde kazak örmek için bile bir fabrikada üretilmiş örgü ipi ve şiş e ihtiyacınız var. hastanedeki tıbbi cihazlardan, arabalara ve parçalarına... kısaca doğal olarak bulunmayan her şey için enerjiye ihtiyaç var. bu enerji de doğada onlarca farklı formda var. doğalgaz'da, fosil yakıtlarda, rüzgarda, güneşte, atomların içinde, hidrojende, çöplerde oluşan biyogazda... ancak insan tüm bu enerji biçimlerini tek şekilde kullanabilir ve bir yerden bir yere en kolay öyle taşıyabilir elektrik enerjisine dönüştürerek.

saygılar...eyyorlamam bu kadar.
devamını gör...
meslek seçimi maalesef ki yapmaktan keyif alarak üretip ülkemize yararlı olmak fikrinden çok uzakta. şimdi sadece iş bulabilme ve para kazanma derdi yön verir durumda. bu açıdan bakarsak insana yönelik onu sosyallestirecek, zenginleri çekecek herhangi bir sektör.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar