geleneksel islamcı kızların ortak özellikleri

evlenmek isteyen mümin muvahhid, ''kuranlı'' kardeşlerimin bilgi sahibi olması gereken bir konu. çünkü sağınız solunuz hep bu tipler. mümkünse ''kurancı'' birisini bulun ama bu zor olabilir.


1- takiyye : ağır derecede takiyyecidirler. siz bakmayın bu nurcu nakşi filanların iran bilmem nereye takiyyeci dediklerine. takiyyenin ileri düzeyi bunlarda.

2- neydi o rüyanın ismi ? heh, istihare. bilinçaltlarındaki korkular rüyalarında sökün eder, kalkar ''iyi bir şey görmedim'' diyebilirler. aklınızda bulunsun.

3- lider-hoca tapkınlıkları. oldukça sakat bir nokta burası. baktınız kurtarmıyor bırakın. şirk derecesinde değilse revize edilebilir, zamanla düzelme ihtimali var.

4- ...*
devamını gör...
mal düşkünlüğü.

''rızık Allah'tandır'' derler ancak bir ''ama''sı vardır devamında. ayetin değil bunların ayete eklemlediği bir durum bu. yalan söylerler yani. rızık Allah'tandır derler ama Allah'a güvenmezler. bu ikiyüzlülüklerine pek çok defa şahit oldum.
devamını gör...
geleneksel diye anladığım; Allah ın emrinden bihaber sadece annesi, nenesi ya da çevresinden hep öyle gördüğü için kapanması gerektiğini sanan kızdır, bayandır. yani dinin emrinden ziyade örf, adet, alışkanlık olarak benimsediğinden bilinçsiz şekilde istenilenden uzak biçimde yaşayış. buda özünde islam ile alakası olmayan yeni nesil ''geleneksel islamcı'' gibi bir kavram çıkmasına sebep olur. bu bilinçsizlik zamanla daha da büyür hayatının her anlamına yayılır, hatta kendinden ziyade, sırf giyiminden ötürü islamı temsil ettiğini düşünen insanlara islamiyeti karalama kozu verir. ve bu hayatı öyle benimsemiştir ki hz ömer in dediği gibi dini bilmediğinden yaşadığı şeyi artık din sanmaya başlamıştır. bu yüzdendir ki kapalı olduğu halde ve tesettürün sadece saçı örtmek anlamında olmadığını bilmediği için ve kapanmakta asıl gayenin insanların dikkatini çekmemek manasını bilmediğinden, ruj sürmek, makyaj yapmak, sosyal medyada dudak büzülü poz vermek gayet normaldir kişisi olarak tanımlanabilir. tabi sadece örtünmek ve burda yazdığım görünüş aykırılığını kapsamaz bu geleneksellik, görüntüsü tamam olup beyin olarak bu profili çizenlerde olur. kastedilen kesim herkesin malumu, sonuçta hüküm Allah ın ama doğruyu yanlışı da belirlemiş bunları söylemekte bir beis yok. kimseyi suçlamak değil amaç sadece inandığımız dini öğrenmeye ve orada hükmedildiği gibi yaşamaya gayret etmek lazım vesselam.

edit: imla.
devamını gör...
özentilik : özellikle yöresel-geleneksel bir kültürle büyüyenlerinin gözleri direkt lüks yaşayan, düğün derneği lüks ve gayri islami eğlencelerle yapanların hayatlarında kalır. onlara özenirler, onlar gibi olmaya çalışırlar. bunların az daha dindar görüneni, az daha okumuş , kültürlü sanılanları (bildiğiniz 'islamcı') yine bahsettiğim sosyetelerin yaptıklarının yeşilini icra ederler. en çarpıcısı (bugün sözlüğümüzde de gündem olan) şu moda işi sanıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar