geleneksel okçuluk

günümüzde modern olimpik okçuluk dışında bir spor ve hobi olarak yapılan okçuluğa verilen ad...

geneli itibariyle ikiye ayrılır...

batı tarzı geleneksel okçuluk...

türk tarzı geleneksel okçuluk...

aralarındaki en önemli fark yayların yapılış şeklidir...

avrupa yayları tek parça ve uzun olarak tasarlanmış olmasına rağmen zayıf ve etkisiz yaylar olarak bilinir..

türk veya orta asya yayları ki, genellikle tüm dünyada türk yayı olarak geçer. 3 parça ve c formu dediğimiz forumda son derce kısa ama hem menzili hemde savaştaki etkisi yüksek olan yaylardır...
devamını gör...
okçular dergahında bir süre ders alarak tadına vardığım insanı süper rahatlatan ve sırt ağrılarına son derece iyi gelen ata sporumuz. ilk başlarken ki yayı çekememe hallerine ilerledikten sonra o yayın artık senin için lastik kıvamına gelip bir üst seviyeden yay çekme. insana sonsuz keyif veriyor. en kısa zamanda işlerimi toparladığımda ilk işim yine tekkenin yolunu tutup ok ve yaya kavuşmak olacak.
devamını gör...
modern okçulukta ve ingiliz uzun yayı ile yapılan atışlarda ok, yayın solundan beslenir ve kiriş 3 parmakla tutulur. hedefi tutturabilmek için sabit durmak ve hedefin de sabit durması gerekir.

geleneksel türk okçuluğu kirişin başparmak yardımıyla geriye çekilmesine dayanır. savaşçı at üzerindedir ve düşman ile arasındaki mesafeyi kendisi ayarlar. ancak türk okçuluğunda ekipman hareket halindeyken de bu derece verimli atışlar yapacak şekilde geliştirilmiştir. türk okçuları yayı sol elle tutar, okları da sağ elleriyle yayın sağından besleyip, kirişi baş parmakları ile gererlerdi. bu durum onlar için bir çok avantajlı durum ortaya çıkarmıştır. savaş esnasında oka olan hakimiyetleri çok ileri seviyededir. her türlü durumda (sağa sola eğilerek, yatarak, geriye doğru) ok atma kabiliyetleri çok gelişmiştir.
sadece baş parmakla kirişi gerdikleri için diğer parmaklar boşa çıkmıştır. o parmakların arasına da diğer okları sıkıştırarak inanılmaz şekilde seri atışlar yapmayı öğrenmişlerdir. türklerde iyi bir okçunun dakikada 20-30 ok attığı söylenir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar