annelerin çocuklarına aşırı değer vermesi ve evlatlarından sürekli bir beklenti içinde olması. onların da bir birey, bir aile olduğunu kabul edememesi. çocuklarını yabancı bir kadınla paylaşmanın onları kahretmesi. çocuğun da anne-eş çizgisini koruyamaması.
devamını gör...
istisnai durumlar olmakla birlikte bilinç altında yatan problem önyargıdır. annen ya da kızın yaptığında batmayan davranış kaynanan ya da gelinin yaptığında batıyorsa sorun sendedir arkadaş kabullenip düzelteceksin.
devamını gör...
gelinin kocasını, kaynananın oğlunu paylaşamamasından kaynaklanır.
gelin kişi, evlendiği erkeğin sadece kendisinin olamayacağının, onun da arkadaşlarının ve zaman ayırması gereken bir anne-babasının olduğunun farkında olmalıdır. aynı şekilde kaynana da artık küçük kuzusunun yuvadan uçtuğunun, ve artık ona bakan kendi hemcinsinde bir insan olduğunun bilincinde olmalıdır.

aslında birlikte yaşadıklarında, ve birer dert ortağı olduklarında gelin kaynana çiftleri ana kız çiftlerinden daha tehlikeli olabilirler. çünkü onların arasında duygusal bağdan çok, aynı duyguyu hissettikleri bir insan, bir damat vardır.
devamını gör...
altında da üstünde de yatan sebep gelin kaynananın damat kişisini paylaşamamasıdır.

damat da adam olup idare etmesini bilecek!
devamını gör...
sebepler şu şekilde sıralanabilir.
1.kök ailesiyle hem gelin kızın hem damat oğlumuzun simbiyotik/ yapışık ilişkilerinin olması
2. gelin kızın bir evlenelim ben bu adamı değiştiririm hezeyanları
3. kayınvalidenin ben aslında asiye hanımların gökçeyi alacaktım oğluma ukdesiyle bir ömür yanması
4.damat bey oğlumuzun taraf tutan davranış ve söylemleri
çözümler:
1.'' bir gün sende kaynana olacaksın gelin kız. ne ekersen onu biçersin'' düsturunun evin girişine asılması
2. damat beyin sözde adaleti sağlamaktan vazgeçip iki tarafa da'' yiyin birbirinizi ''demesi *
3. kayınvalideceğin oğlunu kocası gibi sahiplenmekten vazgeçmesi için gerekli terapilerin tamamlanması.
devamını gör...
üst soy ile alt soy arasında sınırların oluşturulamaması en önemli sebep. bu hem kadın hem erkek için geçerlidir. yeni oluşturduğunuz sistemi biz olarak inşa edemezseniz bir parçanız bir yerde diğer parçanız bir yerde kalır.
devamını gör...
ortada bir erkek evladı var. evladını doğurup bugünlere getiren kadın, evladının başka bir kadının hayatının merkezine girmesini kolay kolay kabul edemiyor, tabiat gereği kıskançlık yapıyor. gelin hanım da, kaynananın geçtiği yollardan geçiyor, meselenin özü aşağı yukarı böyledir.
devamını gör...
toplumsal bilinç;
daha çocukluktan itibaren kaynana gelin muhabbetleri ile bilinçaltına kazınan “kötü ilişki” modeli zamanı gelince kötü şekilde sürdürülüyor. buna karşılık önerim ise çocuklar yanında ailelerin problemleri konuşulmamalı ve dedikodu yapmak yerine direk iletişim kurulmalı bu durum sizi de sizden sonraki neslinize de fayda sağlayacaktır. daha bilinçli, sağlıklı ilişkiler yürütmenize vesile olacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar