gelin kürt sorununu kur'ana göre çözelim

ne kürt sorunu lan? bu ülkede kürt sorunu diye bir şey yok. birileri varmış gibi lanse ediyor o kadar. bu bir tezgahtır.

bu ülkede bir kürt'ün sırf kürt olduğu için yapamadığı veya sahip olamadığı ne var? yahut da bir türk sırf türk olduğu için bir kürtten daha fazla hakka mı sahip? bir düşünün bakalım. işe girerken, okula kayıt olurken, sınavlara girerken, alışveriş yaparken, seyahat ederken, kanuni haklarını kullanırken veya evlenirken veya kamu hizmeti alırken "sen kürtsün, başka kapıya" mı deniliyor? ya da sen türk müsün kürt müsün?" diye mi soruluyor? bu ülkede multi milyoner kürtler varken, binlerce türkü istihdam eden kürt iş adamı varken, kürt bakanlar, diplomatlar ve bürokratlar varken, en iyi okullarda okuyan kürtler varken, kürtler ile türkler evlenirken, aynı şeye sevinip aynı şeye üzülürken, aynı esprilere gülerken, aynı şeyleri ayıp olarak görüp aynı ahlaki değerlere sahipken, bu kadar aynılaşmış ve kaderimiz ortaklaşmışken siz ne sorununundan bahsediyorsunuz lan?

iyi bakın bakalım, şu yeryüzünde bir kürte kardeşim diyen, kız alıp kız veren türklerden başka bir millet var mı? eğer varsa gidin onlarla sorunsuz bir şekilde yaşayın.

altını çizerek tekrar söylüyorum, bu ülkede kürt sorunu yoktur. olduğunu iddia edenlerin de kim oldukları zaten belli. onların peşinden giderseniz olmayan sorunların içinde ezilmişlik psikolojisiyle yaşayıp durursunuz ki bunun sonu da hüsrandır. kuran ile çözeceklermiş, hele hele...
devamını gör...
harici mantigi bildigin bu. kuran hüküm versin kuran karar versin kuran yapsın kuran etsin. ne cekti kuran sizden be!

zaten kuran kitap Allah peygamber bilen kişi irkicik yapmaz (asabiyet yapan bizden değildir- arab’ın arap olmayana üstünlüğü yoktur). Allah hangi ayetinde ayrımcılıktan farklı etnik kültür ve yapıları dişliyor? bu bir insan-toplum problemidir ve insanların çözmesi gerekir (tabi ortada bir sorun varsa).

bir devlet senin maddi ve manevi değerlerine hakaret eder, seni ikinci üçüncü sınıf insan kategorisine koyar, hizmet ederken geri planda tutar, özgürlüğünü kısıtlar ve sana eziyet ederse orada bir sorun vardır. ben türkiye cumhuriyetinde böyle bir problem göremiyorum. eğer sen görüyorsan senin zihin dünyanda ciddi arızalar mevcuttur ve öncelikle nevi şahsının sorunlarına çözüm bulman daha sonra toplum eksenli cozum arayışına gitmen gerekir. boş laflarla ortalık karıştırmak insanları tahrik ve tahkir etmek ne sana ne bana ne devlete ne millete bir hayır getirmez.
devamını gör...
hata şurada yapılıyor: kürtten başbakan olur mu? olur. o zaman kürt sorunu yok. kardeşim, kürtten başbakan olur elbette ama ''türk başbakan'' olur. örnekleri de mevcut. bu ''sorun'' sadece burada da değil ki. dil sorunu var en başta. üzerine destan yazılabilecek kıvamda hem de. onlarca şey sayarım ama bir faydası dokunacağını zannetmiyorum. kiminle kimin arasında olduğu önemli değil, bir sorunumuz varsa kur'anı hakem kılmak zorundayız. kürtlerin bir konuda hakkı var mı yok mu bunu bize kur'an söyler, biz de razı oluruz. kur'ana göre, ulema-i rasihin'in tespitlerine göre, kürtlerin bir devlet hakkı varsa, bu verilmelidir. yoksa da verilmemelidir. bunda anlaşılmayacak ne var?.. ''işimize gelmiyor'' demeniz kafi aslında. kur'an meali paylaşmaya benzemiyor sonuçta.
devamını gör...
kürtlerin devlet hakkı var mi yok mu meselesi konusu ideolojik bir problemdir. kuran çözemez çünkü kuran devletle devlet işleriyle siyasi enterika gibi zırvalarla muhatap olmaz. Allah peygamberine devlet kur yüksel muhabbeti yapmamıştır. halifelik makamı hz peygamberin olumunden sonra ortaya cikmis ve berbat bir hal almıştır. sen hiç bir tane ayette devlet kurun başkan seçin hatta dur ya muhammed senden sonra islam devletinin basına geçecek kişiyi seçecek yöntem belirle yahut demokratik ol demiş mi? kuran ışın’ı geçeceksin kuranı her halta alet etmeyeceksin önce. özellikle kürt devleti kurarak bir ayrımcılık ayrılık yapiyirsan (hakkım bu benim diyerek) Allah sıkı sıkı islamin (allah’ın) ipine sarılın kenetlenin diyor. ayrılık düşüncesi islami perspektifte yoktur. hulasa devlet kurup bağımsız yasayacağım derdinde isen dini bu işlere alet etmemelisin. cok yanlış ve hastalıklı düşüncedir bu. baba de ki ideolojik olarak bağımsız olmak kendi dilimi yasamak baska bir millete bağlı olmak istemiyorum en azından dürüstlüğüne veririm.

gelelim devlet meselesine. ırka göre devlet mi? ırk ise laz, rum, arap, ermeni gibi pek çok ırkı barındırıyor türkiye cumhuriyeti bünyesinde. o zaman herkesin ayrılması gerekmez mi?

kültüre göre desek? lazlar aleviler, egeliler doğu kültürü gibi muhtelif kültürler bulunur o zaman yine ayrılık gelir olur mu?

ana dile göre desek yine benzer problemler ortaya çıkar. rumca, ermenice. arapça, kürtçe gibi. yanı neresinden tutarsak tutalım sıkıntılı.

diğer bir husus sair devletlerin yapısı, amerika bir devlettir ama ırkı yoktur. kozmopolit yapıya sahiptir senin mantigin ile devlet kursalar amerika paramparça olur. onca siyahi ırk var. ingiltere ayni, fransa ayni, arap ülkeleri ayni. abdülhamit milliyetçiliğin ülkeleri tarumar edeceğini biliyordu. bu ısı peydah edenler osmanlı’nın yıkılışını hızlandırdı ama
su an ellerinde patladı. yanı devlet kurmak öyle konuşulduğu gibi basit ve rahat bir is değil.

geciyorum baska mevzuya. su an devlet kurman kimin işine gelir? amerika, ingiltere, fransa belki rusya. senin medet umduğum silahını tedarik eden hatta yıllarca türkiye’yi samar oğlanı gibi kullanıp masası olarak gören kimseler bunlar. sen sanıyor musun devletini kurunca al devlet sana keyfinizi sürün. ya lütfen bu kadar basit düşünce içine girmeyin. madem hakka hizmet kabilinde kuran temelli düşünceye göre hareket etmek istiyorsun nasıl elin hristiyan ve islam dusmani ülkesine yaltaklık yaparsın? bu mu senin müslümanlığın?

paravan bir ülke olarak sana özgürlük
vaadi sunan ülkelere köpeklik yaparsan sana vereceği tek şey kemik olur. mevzu devlet kurulsun kurulmasın mevzusundan da öte konjonktüre göre su an bu yapılanmanın ne kadar lazim kime niye lazim olup olmadığıdır. birilerinin çıkarlarına yağ kaymak sürmek icin gaza gelip devlet istiyorum demek eğer samimi muslumanim diyorsan kesinlikle muslumana yakışır bir şey olmaz.
devamını gör...
"bugün kürt sorunu yok, kürt'ün sahip olamadığı ne var " diyen gelsin. göğsüne bir hançer saplayayım, sonra da, "kardeş vaktinde ben sana haksızlık ettim" deyip göğsünden bıçağı söküp alayım. bakalım, hemen yarası iyileșiyor mu? iyileșiyor ise biz kürtler de bir daha bu konuyu açmayacağız, söz! kürt sorunu, bir güvensizlik sorunudur. yedi düvelin, anasır-ı islam dahil, türklerin ciğerlerini sökmeye ahdettiği bir zamanda, türklerin yanında bulunan, sırtını kollayan tek ulusun, savaş biter bitmez, asağılanmasının, varlığının inkar edilmesinin, adının anılmasının dahi vatan hainliğiyle bir tutulmasının yarattığı güven sorunudur . bu bir ihanet psikolojisidir. ve bunun müsebbibi yerinde oturan, tarih boyunca, kurtuluş savaşı dahil devlete türklerden az isyan etmiş kürtler değil. kürtleri devlete isyan ettirmeyi devlet politikası haline getiren, devleti ele geçirmiș satılık çetelerdir. yangını çıkaranlar, gavurlarla işbirliği içinde çalışan ve bu ülkenin iki yakasının bir araya gelmemesi için, ikilik çıkarmak için devleti ele geçiren hainlerdir. ve bu derin yarayı hükümetin 10 yıllık olumlu politikaları neden bitirmedi? neden problem bıçak gibi kesilmedi? demek için çok saf olmak icap eder.
devamını gör...
ulus devletin getirdiği sorunu kur'an'a göre çözme çağrısıdır. Allah'ın emirlerine yerine ulus devlet ideolojisine uyanlar tarafından kabul edilmez (kavganın iki tarafı da).

yok anayasa'da kürt kelimesi geçsin mi, yok anadilde eğitim olsun mu, yok bölünsün mü vs. bunların hepsi tali konulardır. asıl mesele, (iki taraf için konuşuyorum) kimsenin Allah'ın ve peygamberin hakemliğini kabul etmemesidir. sadece bu meselede değil, kartların mütemadiyen yeniden dağıtıldığı ortadoğu'daki savaşların asıl sebebi islam'dan uzaklaşmak.
devamını gör...
daha demin bizim apartmanda oturan yaşlı bir amca dış kapıyı açamadı.uğrastı biraz. bi sorun oldugunu farkedince yanına gittim. anahtarı cevirirken bir şeyler söyledı ama anlamadım. yanlıs bir çıkarsama yapmadıysam elinin titredigini anahtarı ceviremedigini anlatıyordu. en son xode iste razı be dedi. ben de Allah senden razı olsun dedim. anlamadı ama gülümsedi.
yani bizim aramizda bir sorun yok.

t: bir sorun çesidi.
devamını gör...
bomboş laf. salt retorik. kur'an sana otonom bölge tarifi mi yapacak, bağımsızlık şartlarını mı belirtecek... zaten adamın cehaleti kürt sorunu dediği şeyin 35 yıldır olduğunu iddia etmesinden belli oluyor. 35-40 senedir var olan sorun pkk sorunu. kürt sorunu diyerek ifade etmeye çalıştığı şeyin en az bir asırlık geçmişi var.

şu gerçekleri bilmek lazım. hiçbir devlet bir parçasını kendisinden ayırmaya dönük bir sürece kendi isteğiyle gitmez. sonradan bölünerek oluşturulan federe yapıların sonu illa ki iki ayrı bağımsız devlettir. bu yüzden birleşme amacıyla bir araya gelen bölgelerin oluşturduğu federasyonlar örnek olarak getirilemez. alimler bir araya gelsin iki ayrı devlet kararı çıkarsa e ona da uyulsun. bu saçmalıktır. bağımsızlık kanla kazanılan bir şeydir. mevcut yapı şiddetle bastırılmadığı sürece niye kendini feshetsin... türkiye özelinde konuşmak gerekirse burada federal yapi, bağımsız kürt devleti vesaire iki halkın da zararına, ikisini de zayıflatmaya dönük bir plandan başka bi şey değildir. zaten bir arada yaşayabilen bu iki halk belli "açılım"larla tek devlet çatısı altında yaşamaya devam etmeli. öte yandan bir taraf sürekli bağımsızlıktan bahseder, pkk gibi onlarca ülkenin sırasıyla maşası olmuş, üstelik de dinsiz bir terör örgütünü palazlamaya kalkarsa e bu türkiye cumhuriyeti de keriz değil. herkes ne istediğini açık bir şekilde belirtecek, kendini diğerinden ayırt edecek, sonra anlaşmacı uzlaşmacı taraflar bir araya gelir ve ortak nokta bulur. bir kere sen selahattin demirtaş gibi bi adamdan kendini ayırt etmiyorsan hâlâ, hala bunun söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz vesairesindeysen geçmiş olsun. canlı bomba cenazelerine katılmaya da başla eksik kalmasın.
devamını gör...
bu islamcılar gelin bu işi kuran'a göre çözelim diyorlarsa bilin ki ellerine geçen ilk fırsatta sizi kur'andan aldıkları sözde feyzle terörist ilan edip, katledecekler. çünkü kuran'ı hakem kılalım demek, kuran'dan ben anlıyorsam ona göre hareket edelim demektir. kuran'sa kürtler devlet kuramaz diye bir şey mi var ? kürtlerin devletleşmesine vicdani, ahlaki ve dini bir mani mi var ? so what ?
devamını gör...
anlamadığım saçma sapan konudur.

ulan gelin türk olsa kürt olsa bize ne ?
damat görmüş beğenmiş , onu bağlar.
sapıttınız iyice.

*
devamını gör...
pkk sorunun çözümü için kitabın çok güzel bir önerisi var. ayrıca kürtçülük oynamak isteyen arkadaşların eskiden şöyle olmuştu gibi komik argümanlara sığınması ayrı ironik.
allah'a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası ancak ya öldürülmeleri veya asılmaları yahut el ve ayaklarının çapraz olarak kesilmesi ya da bulundukları yerden sürgün edilmeleridir. bu, onların dünyada uğradıkları aşağılayıcı cezadır. âhirette ise onlar için büyük bir azap vardır. ancak onları yenip ele geçirmenizden önce tövbe edenler müstesna. biliniz ki Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir'.
devamını gör...
hep merak etmişimdir, pkk marksist leninist bir örgüt değil mi, ne zamandan beri din diyanet işleriyle çözmeye kalkıyor bu tür sorunları...

ayrıca türkiye cumhuriyeti laik, sosyal, demokratik bir hukuk devleti değil mi?
devamını gör...
iyice zıvanadan çıkmış şahsın sözü. ben sana pekeke'nin ne istediğini söyleyeyim madem sen bilmiyorsun. pekeke diyor ki islam kürtleri dejenere etmiştir. kürtlerin dini zerdüştlüktür diyor. hadi buyur bunu kur'an'a göre şeet bakalım. hadi bekliyorum. özelden yaz bana. k.i.b.
devamını gör...
marksist örgütün, seküler devlete yaptığı çağrıya şeriatçı cemaat liderinin aracılık yapması...
bu ne lan? bu ilişkiden sağlıklı bir şey çıkmaz diyem ben.
kürt sorununun çözümünü mü soruyorsunuz? kürtler bağımsız devlet istiyorsa, çatır çatır savaşacak devletini kuracak. yoksa öyle birinin lütfuyla falan olacak şeyler değil. gelin kuran'ı hakem yapalım falan da palavradır. devlet ancak savaşarak kurulur.
devamını gör...
o ayetleri senelerce fetoş ib.esi de okudu yutturdu. adam! niyetini o güzel saf insanlara alkışlamaları eşliğinde nasılda yutturuyor. Allah kurtarsın.
devamını gör...
müslümanı müslümana kırdırmaya çalışan sorun.benim inandığım dinde insanlar ten rengine göre,hangi ırktan diye ayrılmamıştır.köleler azad edilmiş,secdede herkes bir olmuştur.
asıl sorun kürt sorunu gösterilip arka tarafta hilal ve haç kavgası edilmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar