gelincik

- kirmizi renkli, narin, toplu halde müthis manzara sunan kir cicegi. kopartilip ele alindiginda kisa sürede burkulur ve solar.
- sincaptan irice, disli kivrak bir hayvan.
- kücük yasta evlenen ufak kiz icin de kullanilabilir belki *
devamını gör...
ufak tefek, sivri dişli, vahşice ve fındık bahçelerinde cirit atan bir hayvan türü.
ayrıca renkli yapraklarını küçükken özenle açtığımız bir çiçek türü de vardı gelincik diye. ne renk çıkacak diye merak ederdik. ters çevirince etek giymiş gelin gibi olduğu için gelincik çiçeği dendiği rivayet edilir.
devamını gör...
kırlardan benim için toplanmasını en çok istediğim çiçektir.çok hareketli olduğum için aile efradı tarafından benzetildiğim sevimli hayvancık*küçük gelin anlamına da gelebilir.
devamını gör...
mayis-agustos aylari arasinda, kirmizi renkli çiçekler açan, 20-30 cm boyunda bir veya bâzan çok senelik otsu ve beyaz sütlü bir bitki. bugday tarlalarinda, ekilmemis yerlerde çok rastlanir. gövdeleri dik ve tüylüdür. çiçekler dallarin uçlarinda bulunur. çanak yapraklari çiçek açma esnâsinda dökülür. çiçekleri de çabuk dökülür. meyveleri sarimsi esmer renkli olup, deliklidir ve bu deliklerden tohumlar saçilir.
devamını gör...
varoşların aşıkları gerçek olur çıkarsız
bende seni öyle sevdim gözüm gibi yalansız
iş ararken kahvelerde inanan gözlerin vardı
aş pişmeyen ocaklarda aç doyuran umut vardı
yağmur çamur varoşlarda sımsıcak yürekler vardı
yalın ayak çocuklar da tertemiz gelecek vardı

söyle birbirimizi nasıl sevdik
saçları sırma gelincik
gözleri sürme gelincik
suçumuz neydi bizim

sevdik birbirimizi deli sevdik
saçları sırma gelincik
gözleri sürme gelincik
suçumuz neydi bizim

varoşların sevdaları gerçek olur çıkarsız
bende seni öyle sevdim gözüm gibi yalansız
gözlerinde bir ümitti yanıyordu güneş gibi
yoksulluğun pençesinde arıyordu gözlerini
yağmur çamur varoşlarda sımsıcak yürekler vardı
o dalgalı saçlarında gül kokan rüzgar vardı...


devamını gör...
kullanilan kisimlari çiçekleridir. çiçekler güneste ve mümkün oldugu kadar çabuk kurutulur. bilesiminde zamk, seker, müsilaj ve çok az miktarda alkaloit bulunur. hafif yumusatici ve uyusturucu bir tesiri vardir. öksürük ve nezle gibi hastaliklarda yumusatici olarak surup hâlinde verilir. uykusuzlugu giderir. yaniklari iyilestirir. çiçekleri su içinde siselerde güneste bekletilerek serbeti çikarilir. ıçine limon tuzu konursa rengi çabuk ve daha güzel çikar. yazin serbet olarak içilir.
devamını gör...
ince ve uzun gövdeli ve kuyruklu, kısa bacaklı, hareketli ve uzun boyunlu hayvanlardır. kuzey amerika türleri, 17-18 cm. boylarıyla en küçük karnivor türü olarak bilinir. dünyanın başka yerlerinde yaşayan türleri, 30-35 cm. boyunda olabilmektedir.genellikle kafası gövdesinden ayridir.
devamını gör...
öksürüğe karşı etkilidir. nezle, bronşit ve soğuk algınlıklarında göğsü yumuşatıcı etkisi vardır. gelincik yaprakları gölgede kurutulur. 10-15 dakika suda demlenir. günde 3 kez birer bardak içilir.
devamını gör...
bakalyaro ve mezgitle ayni türdendir. denizlerimizde birkaç cinsi yaygındır. sıcak ve ılıman suların taşlık, kayalık diplerinde sahillere yakın yaşar. balık yavruları ve kabuklularla beslenir. çevik, yırtıcı ve saldırgandır. derisi çok kaygandır. ortalama 20, en çok 40 santimetre boyda olur. üremesini sonbaharda yapar. beyaz ve lezzetli etiyle ekonomik değeri olan bir balıktır.
devamını gör...
dağ bayır dinlemeksizin izinsizce açabilen kırmızı yapraklı güzel bir çiçektir. lakin kokusu olduğunu nedense anımsamıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar