gemlik

daha önce çok fazla gemilerin yanaştığı bir tersane olduğundan gemilik denilirmiş..ancak daha sonra bu isim gemlik olarak değiştirilmiştir...ilçe olmasına rağmen deniziyle harika bir yerdir...zeytincilik diyarıdır...
devamını gör...
eski adıyla kios. rumların eski evlerini eski mahallelerini otobüslerle ziyarete geldikleri yer. artık rum evleri kalmadıysa da balıkpazarı mahallesinde bir hamam var, hala kullanılmaktadır. rumların yaşadığı zamanda bu hamamı rum kadınları kullanıyormuş. ilçede tarihi tek rum evi ise öğretmen evi olarak kullanılan sahil tarafındaki bir yer kaldı.

devamını gör...
çıkan yolsuzluklar sebebiyle içişleri bakanlığı tarafından belediye başkanı görevinden alınan ilçe. chpli yönetim belediyenin beş trilyon parasını bir yıl içersinde yok etti.
devamını gör...
ilçeye adını veren gemlik kelimesi aslında gemilik olup, körfezde gemilerin bolca ziyaret ettiği bir serbest bölge gümrük müdürlüğü de olan bu ilçenin ismi zamanla gemlik e dönüşmüştür. bursa dan gemlik e gelip orhangazi yalova güzargahını takip edebileceğiniz gibi, sahilden narlı, kapaklı, armutlu gibi ilçelerin seyrine doyum olmaz deniz eşliğinde geçilmesi ile de yalova ya ulaşılması mümkündür...
istanbul da ikamet edip te haftasonunu değerlendirmek isteyenler için gezilesi yakın yerlerdendir, gemlik e gelmişken, 40 dakikalık mesafe göze alınıp iznik e yada mudanya ya da gidilebilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar