genç werther'in acıları

bir goethe kitabıdır.

--! spoiler !--

yaşamak ölmekten kolay olduğu için mi nefes almaya devam ediyoruz. werther neden canına kıydı fazla mı akıllıydı yoksa inancı mı yetersizdi. sebebi aşktı. benim anlayamadığım bir aşk.
//ben olsam// lı cümleler kurarız ya hep, ben olsam kıymazdım canıma. ama werther in acılarını bilemeyiz onun bizi yaralamak için söylediği şu cümle: sende beni anlamıyorsun değil mi yazdıklarımı hiç bir şey hissetmeden okuyorsun değil mi ah bi ben olabilsen benim gibi sevebilsen yeterli midir onu anlamak için!

--! spoiler !--
devamını gör...
mavi ceket, sarı pantolon ve ölüm kokan duygular... öyle bir romandır ki yayınlandığı dönemde bir intihar salgınına yol açmıştır almanya'da, zamansız okunmaması gereken kitapların başında gelir. mutluyken okur depresyona girersiniz, depresifken okursanız, maazallah kim bilir nerelere gidersiniz.*

tanım: mektup tarzında kaleme alınmış, genç bir hukuk stajyerinin "imkansız" aşkını, ızdırabını anlatan bir edebiyat şaheseridir.
devamını gör...
* * *

goethe bu kitabı yazdığında kaç yaşındaydı. hatırlamıyorum. biliyordum ama artık bilmiyorum. keşke bilseydim güzel hava atardım. neyse ama bu kitabı yazmasaydım ölecektim demiş. bu da yalan. wertheri yazan birinin dediğine inanılır mı. koyu bir romantik werther. bir devrin sesi. sesi yani çığlığı. parlak ve zarif. anlayacağınız burjuva. homerostan başka hiç bir şey okumamak üzere bir köye çekilir hazret. dostuna yazdığı mektuplarda ince hayatının meyvalarını okuruz. derken nişanlı bir kıza gönlünü verir. beklerdik ki o da felix gibi bir sergüzeşt yaşayacaktır. ha felix kim diyorsanız vadideki zambağın delikanlısı. neyse. efendim. lotte werthere yüz vermez ama besbellidir ki o da aşıktır. ne yazık bütün asil ruhlar gibi o da kaçar. günaha meyletmez. amma ve lakin bütün asiller gibi anlayışla karşılar wertheri. yani sanki aşık değilmiş gibi. kadın işte. werther de vurur kendini. vurmaması lazımdı. eğer vurmasa wertheri kötüleyecektik. vurduğuna göre ipsiz sapsık herifin teki olan goethedir. ki faust dediğimiz deli saçması karanlık kitabın ilk bölümlerinde de - bir çok kitap da olduğu gibi en güzel bölümü misal reis bey- gretcik denilen bir körpeyi yoldan çıkarır. efendim bunlar hep böyle. ha dorian gray ha bu faust ha werther. neyse. bu werther denen şahıs en sonunda ölüyor. okumayın boşuna. ha ha.

bu arada lisede şurda burda aşık olan edebiyat sever kardeşlerim sakın ola werther gibi başınızı dumanlandırmayın. adam olun lan biraz. kız dediğin şey için ne gerek var bu kadar metafiziğe. hasılı kızdırmayalım kimseyi... insan, insan olacak elin yavuklusuna göz atmayacak. werther attı da noldu. mis gibi dram okuduk. kalbimiz deşildi. sivilcelerimize kurban olsunlar bir sürü afitabtan geri döndük. avusturya kapısı görmüşüz çok yazık o yerleri. yer dediğim yar, tükürdüğün yerlere kurban olurdum ben senin tarzında mallıklarımız da olmuştur. affetsin o mısırpüskülü saçlı kız.

devamını gör...
--! spoiler !--
adam bile bile lades olmuş.. yani biliyosun bu kadın sözlü eşi yanında yok diye de böyle gününü gün etmek olmaz ki. aha çıktı geldi adam çektin gittin ağlayarak ne oldu iyi mi oldu. kitabın ikinci kısmına yeni geçtim. ama öyle görünüyor ki dizi olsa bizim bu halk iyi sahip çıkar bu ölümsüz esere(!) sonuç da aşk ihtiras çarpık ilişkiler barindiriyor. ha adam sevmiş mi sevmiş orasi tartişilir yani. gavurlar tartişmiş ama bizim kitapta adam yamuk yapmiş. ters hacı.sevmek falan iyi hoş da.. iiih olmamiş.. yani bi akilli arkadaşin yokmuydu ya o willhelm de adam olsa zaten sana bi akil verirdi. git bulaşma werther sana kız mı yok derdi yani..
--! spoiler !--

zıkımın dip not: ikinci bölümü okuduktan sonra devam edeceğim entryme..
devamını gör...
ikinci kısmıni da okudum bu eserin. özetleyecek olursak.

"sana kızmi yok hacı sözünün icad olmadığı zamanlar yaşanan büyük bir dram."

willheim in werthere yazdığı mektupları daha çok merak ettim ben. ilerde yazsam süper olur ya bak bunu tearyakisi ne söyleyeyim belki birşeyler çıkar burdan. bak buraya da yazıyorum ilk ben söyledim bu fikri. çalanin kaynanasi olsun..
devamını gör...
kendi yaşamının iki kısmından yararlanarak birleştirilip kurgulanan anı-mektup tarzındaki bu roman; evli bir kadına aşık olup intihar etmesi ve goethenin karşılıksız bir aşk tecrübesinin bir birleşimidir. oldukça etkileyici, parlak uslüplu ve içten bir tarzda yazılmış klasiktir.
devamını gör...
en sevilen roman karakterleri adlı başlığı görünce aklıma gelen kitap.

hayır hayır werther kesinlikle en sevilen roman karakterleri * * arasına giremez kanımca. o nasıl bir kitaptı yahu. romantizmin bu kadar vıcık bir şekilde işlendiği başka bir kitap daha okuduğumu hatırlamıyorum. sırf bu yüzden bu karakter bence en nefret edilen roman karakterleri listesine 3 numaradan giriş yapabilir. ama hakkını da yiyemem elbet.. eserde acı akıllara zarar biçimde betimlenmiştir..

--- alıntı ---

tanrı biliyor ya! çoğu zaman, bir daha uyanmama isteğiyle, hatta bazen bir daha uyanmama umuduyla yatıyorum yatağıma. sabah gözlerimi açıp da güneşi gördüğümde içerliyorum. Âh keşke suçsuz biri olsaydım da suçu havaya, öbür insanlara, ya da başarısız girişimlerime atabilseydim, o zaman bu isteksizliğimin dayanılmaz yükü yarı yarıya hafiflemiş olurdu. vay halime! fazlasıyla hissediyorum ki bütün suç yalnızca bende -hayır, suç değil bu- bütün mutlulukların kaynağı kendi içimde gizliydi bir zamanlar. şimdi ise bütün kederimin kaynağı gizli içimde, işte o kadar. bir zamanlar duyumsamaların bolluğunda yüzen, adım başı bir cennetle karşılaşan, sevgisiyle bütün dünyayı kucaklayabilecek yüreği olan o kişi değil miyim ben artık? şimdi bu yürek ölü, içinden hiçbir coşku yükselmiyor artık. gözlerim kurudu ve insanı ferahlatan gözyaşlarıyla artık canlanmayan duygularım, korkuyla alnımın kırışmasına neden oluyor. çok acı çekiyorum; çünkü yaşamımın biricik coşkusunu, çevremde bana dünyalar yaratan o kutsal, o can veren gücü yitirdim. o güç yok oldu!

--- alıntı ---
devamını gör...
kendimden tiksinmeme sebep olsa da bu ismi duyunca beynim hep "genç werther'in bacıları" olarak otomatik yankı yapıyor. ergenliğimi o kadar erkek havasında geçirmeyecektim. yazık oldu.
devamını gör...
bu kitabı bir övdüler, bir övdüler ki sormayın. yok efendim kaç genç intihar etmiş, yok efendim dünyayı sarsmış falan filan ve sonuç; tamamiyle fiyasko!

Allah'ın büyüyememiş ergeni, durup dururken kendine iş çıkarmış intihar etmiş de onun hikayesiymiş cık cık cık.

hayır hadi kitabı geçtim, o önemli değil. lan bi de bunu okuyup, ciddi ciddi intihar edenler varmış. güler misin, ağlar mısın ey halkım!
devamını gör...
en sevdiğim kitaplardan birtanesidir. goethe'nin gençlik yıllarındaki aşkını anlatır. mektup türünde yazılmış klasiklerin dışına çıkmış kitaptır aynı zamanda. bir bölümde bir erkek sevdiği bayanı benim olmayacaksa başkasınında olmasın mantığıyla öldürmesi üzerine bu kişiyi savunmasıyla çoğu kitaptaki iyi-kötü çatışmasını kırmıştır.
devamını gör...
ruhunda bulmayı umdugu kullanılmamıs en ufak güç kırıntısının hayali ile acı dokumacılıgında master yapmıstır. aslında bir paradoksun orasında kaldıgı içindir bu arayış: romantik aşk kimin icadı sahi!
devamını gör...
en az 8 kere başlamışımdır. en son okulların son haftası okulda başlamış 30-40 sayfa okumuştum. ama yooook. gene bıraktım. abi valla çok sıkıcı bi kitap. adam oturmuş bunalımını anlatıyo. beni de bunalıma soktu. git intihar et kardeşim ne tatlı canın varmış. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar