gençleri alkolden korumak

dinen ve kanunen üzerimize düşen bir vazifedir. alkol ve uyuşturucu öyle lanet maddelerdir ki insanı gerçeklikten ve asli vazifesinden uzaklaştırır. aklı örter, imanı yok eder.

Allahu teala'nın "zararı faydasından çoktur" diyerek kesinkes yasakladığı, resulü hz. peygamberin (s.a) "kötülüklerin anası" olarak nitelediği bir alışkanlıktan bahsediyoruz.

tc anayasası madde 58'de; "devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır." ifadesiyle alkolün zararlı olduğu ve özellikle(!) gençlerin korunması gerektiğini belirttiğini görüyoruz.

mamafih, işbu yönlendirme zorbalıkla, dayatmayla söz konusu olamaz. dinen de kanunen de böyle bir cevaz ve vazife söz konusu değildir. bizler sadece tavsiye veririz, öğütleriz. doğru argümanlarla ve lisan-ı münasip ile izah ederiz. karar yine kulun/ferdindir.

allah bizlere hakkıyla anlatabilmeyi, muhatabına anlamayı nasip etsin inşallah.
devamını gör...
neler yapılabilir? ilk başta gençlere alkolsüzde ortamlara akabileceklerini anlatmaya çalışmalı. yani zor. imanı zayıf olanlar için çok zor.
devamını gör...
gençliği bir zinadan koruyacaksın, bir de aklı örten maddelerden.

bunun için de gençliği evlendirip sorumluluk sahibi yapmak zorundasın.

gençliği evlendirip sorumluluk sahibi yapabilmek için de patronları mutlu eden ekonomi modelini değil, halkı mutlu eden ekonomi modelini takip etmelisin.

her pisliğin altından hakkına razı olmayanlar, daha fazlasını isteyenler çıkıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar