gençliğin bilgiye değil paraya aç olması

#özgürler 

eskiden bilgiye ulaşmak zordu. bu yüzden kıymetlidi. okuyana değer verilirdi. paraysa çalışınca elime geçerdi insanların. şimdi paraya çalışsan da ulaşamıyorsun. ama bilgi bir cep telefonu kadar yakın. bilginin o yüzden ehemmiyeti kalmadı. paraysa hala değerini koruyor. yeni nesil paraya kolay ulaşılamadığının farkında ve hep gördükleri o fenomenler gibi paraya para demek istemiyorlar. herşey bu teknolojiyle başladı. umarım insanlar özlerine dönerler.
devamını gör...
paraya aç olmak bir güdü ve ya dürtü olabilir ya da parayı bulmuş kişilere karşı bir haset olabilir ama parayı kazanmak çok yüksek derecede bilgi gerektiren bir konudur.

gençlik paraya aç olmaktan ziyade para kazananlara çamur atma derdinde daha çok. inanılmaz komplo teorileriyle hem de. "o falanca bakanın akrabası, o zaten babadan zengin, o kara para aklıyor zaten" gibi söylemlerle yerinde çakılı kalmaya devam ediyor.

bu görünüşte çok tatlı ve havalı söylemlerle kendi başarısızlığı ve kabiliyetsizliğine de iyi bir bahane buluyor .tabi böyle söyledikçe de bir adım dahi ileri gidemiyor gençlik.

çok klasik olacak belki önce kıçını kaldırıp konfor alnından çıkacaksın. kas yapmak istiyorsan ağırlık kaldırcaksın, para kazanmak istiyorsan kıçını yırta yırta çalışcaksın ya da ne biliyim kız ayarlamak istiyorsan gidip kıza yanaşacaksın konuşacaksın vesaire. bunun kuralı bu.

hayatta belki baba parasıyla zengin olan çok ama cidden şu yaşıma kadar benim tanıdığım bildiğim en az 20 tane sıfırdan çok fena zengin olmuş insan da var. kıllanan adam karikatüründeki gibi elinde ince belli bardakla etrafındakilere saydırmakla olmuyor bu işler.

son olarak çok uç bir örnek vereceğim ama dünyanın sayılı zenginlerinden bill gates ve warren buffet dünyada en çok kitap okuyan adamlardan belki de ilk ikisi. parayı bir şekilde kazanabilirsin ama o parayı elinde tutmak için herkesten fazla bilgiye sahip olman yani okuman gerekir.
devamını gör...
yeni nesilin giderek mallaşmasından sebeptir. boynuz kulağı geçer derler. mal bir insanın mal oğlu mal çocuğu oluyor işte. ondan sonra ortalık maldan davardan geçilmiyor. ıdiocracy gibi bir dünyaya doğru gidiyoruz.
devamını gör...
insanlık tarihininin başından beri hiçbir insan topluluğunun çoğunun ya da gençlerinin bilgiye aç olduğu söylenemez. çok az bir kesim diğerlerinden ayrı olarak ilim aşkıyla doludur onlar da zaten alim, münevver olup cemiyete yön verirler.

paraya aç olma mevzusuna gelince ise yeni nesil* kolay yoldan vurgun yapma peşinde evet. buna da yol açan aşırı konfor ve refah. sosyal medyada devamlı tatmin olma. önceki nesiller gibi devamlı çalışıp cüzi bir ücret almaya gelemezler. bu da çok normaldir devrimizin şartları böyle. artık kolay yoldan para kazanmak da daha kolay. bir mobil oyun çıkartırsın parayı vurursun tabi hem şansın yaver gidecek hem biraz sermayen olacak hem de çok çarpıcı ve insanların çoğuna hitap eden birşey yapmalısın. meslek imkanları geniş bilhassa internetten birsürü iş yapılıyor yeni nesilin de bunlara yönelmesi gayet tabii bir şey.
devamını gör...
bilginin kıymetli olduğu zamanlarda; bilgisi olan parayı bulabiliyordu ama şimdilerde parası olan bilgiye ulaşabiliyor. bu yüzden paraya açız galiba.
devamını gör...
bilginin çok daha ulaşılabilir bir şey olduğu şu dönemde, gayet mantıklı ve makul istektir.

tiktok, youtube veya benzer platformlarda bir iki genç görüp, "gençlik mal yaa, baksanıza ne kadar mal" diye küçümseyenlerin gençliğine bakın, daha beter değilse adam değilim. senin veya benim gençliğimi, sosyal olsun olmasın hiçbir medya kuruluşu insanlara yayınlamadı. sırf böyle bir olay olmadı diye mallıklarımız kendimize ve yakın çevremize sır olarak kaldı. bunun farkındasınızdır umarım.

gençlikten ümidimi kesmiyorum. inatla inanacağım.
devamını gör...
eğer şu an üniversite okuyan insanlara hayatını kurtarmış gözüyle bakmıyorsanız çok doğaldır.

insanların büyük uğraşlarla sınavı geçip üniversiteyi bitirip edindiği mesleklerin neredeyse tamamı kan ağlıyor şu an. bu nesil bilginin hayatını kazanmada iyi bir hayat yaşamada çok da önemli olmadığını öğrenerek büyüyor. gençleri eleştirelim evet ama önce onları bu hale getirenlere bakmak lazım.

prestijli mesleklere bir bakalım, doktorlar aşırı nöbet saatlerinden ve zorlu şartlardan bezmiş durumda. tusta derece yapanlar artık insanlara en uzak alanlara yönelmeye başlamışlar. avukat desek özel üniversiteler sağ olsun o kadar çoğaldı ki stajyer diye kölelik yaptırıyorlar. benzer bir problem inşaat mühendisliği gibi mühendisliğin en baba alanlarından birinde de var. yurt dışı işleri koronadan çok önce dış ilişkiler nedeniyle azaldı, yurt içinde birçok şirket battı. hepsini geçtim öğretmenliğe bakın. kazanıyorsunuz, okuyorsunuz sonra bir sınav daha. üniversite kontenjanları ne kadar yüksekse kpss kontenjanları da bir o kadar düşük. sınava karşı değilim şahsen, seçilmesi gerekiyorsa zor bir sınav olması kaçınılmaz ama ya üniversite kontenjanlarını düşürüp yığılmayı azaltmalı ya da gerçekten ihtiyaç kadar alım yapılmalı. millet gece gündüz kpss çalışıyor biz okula atanacak hoca bekliyoruz.
devamını gör...
içler acısı bir durum ama gerçek. başımdan geçen bir olayı anlatayım size.

bulunduğum köyde memduh isminde hiperaktif bir öğrencim vardı. bayrak direğinin tepesine tırmandığını gördüğüm bir öğrencim. dersle ilgisi alakası pek yoktu amacım bunu spor lisesine göndermekti. neyse 8.sınıfa gelince okulu bıraktı bu. köyün çoğunluğu istanbul’da geri dönüşüm işinde çalışıyordu. aradan bir bir buçuk sene geçti beni ziyarete geldi. pişman olduğunu,okumanın değerini anladığını düşünerek:
“memduh okul okumamak çok kötü bir şey pişman oldun değil mi?” diye sordum. alacağım cevabın evet hocam falan olacağını düşünürken birden:
“hayır hocam niye pişman olayım ki sizin kadar para kazanıyorum.” dedi. harbiden maaşımdan 200-300 lira fazla para kazanıyordu 14-15 yaşında.
şimdi kalkıp bir şeyleri eleştireyim desem neresinden tutsam elimde kalacak. çocuk okul okuyacak,atama için sınava girecek,sıra bekleyecek,falan filan...

okuyan,bilgi sahibi olan insanların gördükleri değeri gören gençlerin kısa yoldan zengin olmaya gözlerini dikmelerinden daha doğalı yok.
devamını gör...
parayla kazanılan bilgilerin çağımızda daha çok ilgi çekmesinden kaynaklanır ekseniyetle para bilgiyle kazanılır bilgi emektir para emektir bilgi ve para ikilisi ne sulu ne de katı olmayan tam ayarında bir sütlaçtır gençlik sütlaca açtır.
devamını gör...
bence konuyu sadece okul okumak mantığı ile ele almamalıyız. ben olaya politik olarak bakıyorum. politik derken küresel ölçekte. bugun dünyanın en katma değerli üretimini yapan ülkelerin refah düzeyi ile bizi kıyaslayalım.

bizim sorunumuz gençlere hayal kurduramıyoruz. liberal sistemin özü fırsat eşitliği sağlanması ve bu şekilde liyakat sahibi olan kişilerin, doğdukları sosyo ekonomik sınıftan yükseğe yüksek öğretim ile çıkabilmeleriydi.

bugün gelinen noktada çobanlık yaparken istanbul teknik üniversitesine oradan cumhurbaşkanlığına giden liyakat ile sınıf atlama süreci bitti çünkü biz politik hesaplar için sistemin içini boşaltmayı seçtik.

sınıf atlayamayacağını gören çocuk neden üniversite eğitimi almaya heves etsin. bunun yerine beline silahı takıp mafya olduğunda lüks jeeplerle gezen, pahalı evlerde oturan, türünün nadide örnekleri olan kadınların gözdesi olmayı telkin eden dizilerdeki hayata ulaşmak varken neden ömrünü heba etsin.
devamını gör...
sözlüğün vazgeçilmezleri: gençler hakkında konuşan genç olmayanlar ve kadınlar hakkında konuşan kadın olmayanlar.

yetişkinler bilgi açlığından ölüyor/ölüyordu da haberimiz mi yok? öğrenmek yalnızca gençlere mahsus bir ödev mi? her jenerasyonun bilgiye aç olan üyeleri olduğu gibi tırt üyeleri de vardır. sosyal medya size tırtlarını gösteriyor olabilir. bu bilgiye aç gençler olmadığı anlamına gelmez. ayrıca millet daş mı yesin. parayı da önemseyecek elbette gençler.

tanım: bir iddia.

ekleme: bu dediklerimden gençliğe bayıldığım anlamı da çıkmamalı. gençlik şöyle böyle demek yerine herkes kendine bakmalı diyorum yalnızca. kendime de bakıyorum diyene de eyvallah diyorum. bu tarz genellemeler yapmayı sağlıklı bulmuyorum ve pek bir amaca hizmet ettiğini de düşünmüyorum. selametle.
devamını gör...
başlığa yazan ve 42 yaşında genç olmayan biri olarak cevap hakkım doğdu. ben yazdıklarımı 2017 yılından beri öğrencisi olduğum kocaeli üniversitesi öğrencilerini ( 20 yaş grubu) referans alarak yazıyorum.

aynı derse giriyoruz aynı bilgiyi alıyoruz ama aynı şekilde işlemiyoruz. bu konuyu daha da detaylı açıklayabilirim ama gerek yok.

bu arada genelleme yapıyoruz elbette. 62 kişilik sınıfta sadece 1 kişi gördüm ben ne dendiğini sorgulayan. geri kalan papağan gibi ezbere almak ve tekrar etmek derdinde.

ateşin bulunması, yerleşik hayata geçilmesi ve özel mülkiyet kavramının oluşması ile hukuk kurallarının doğduğunu anlatan hocaya bunları niye dinliyoruz ders türkiye cumhuriyeti devrim tarihi değil mi sorusunu yöneltiyor bazı öğrenciler çünkü onlar için olay 19 mayıs 1919 ile başlıyor. süreci hazırlayan koşullarla ilgili değiller ama sınavda havza genelgesi maddeleri çıksa tıkır tıkır yaparlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar