gençlik nereye gidiyor

içinde bulunduğŸumuz zaman diliminde yaşŸayan, öğŸrenci, yeni mezun, işŸsiz, çalışŸan, kategorilerinde nüfus dağŸılımı olan ülke istihdamına katkı sağŸlayacağŸı** umulan, nüfusun arttırılmasına*etken teşŸkil edeceğŸi aşŸikar olan gençlik in ahvalini sorgulayan cümle.

(bkz: piknik e giden gençlik)

(bkz: maklube yiyen gençlik)

(bkz: rock festivaline giden geçlik)

(bkz: çeyiz yapan gençlik)

(bkz: babasının parasını yiyen gençlik)

(bkz: çok çalışŸması gereken gençlik)

(bkz: sözlük yazarı olan gençlik)

(bkz: bön bön bakan gençlik)

(bkz: gençlik i düşŸtüğŸü kompleksten kurtarmaya çalışŸan er ryan gençlik)

(bkz: umut vadeden gençlik)

(bkz: altın hızma mülayim, ayağŸında gümüşŸ hal hal gençlik)

(bkz: serbest çağŸrışŸım yazan akıldanesi yazar)
devamını gör...
sokakta gördüğümüz gençliğin, hal ve tavırları ışığında, gittikleri yönü bilememenin vermiş olduğu endişe ile, haklı olarak sorulan soru öbeği.
devamını gör...
özellikle internetin yaygınlaştığı günden bu yana doğru yönde gitmediğini düşündüğüm durumdur.

nerede geyik muhabbeti var gençlik orada.
nerede karı kız muhabbeti var gençilik orada.
nerede boş, lüzumsuz işler var gençlik orada.

çet yapsın, geyik yapsın, internette sabahtan akşama kadar video seyretsin, müzik dinlesin, illegal yoldan film indirip zaman öldürsün..

iddia ediyorum, lise mezunu 10 gence türkiye haritasını verecesin, illerimizin yarısından fazlasının yerini göstermek aciz gençlik!

sözde atatürkç gençliği!
sözde bu ülkeyi muassır medeniyetler seviyesine çıkaracak gençilik!

hadi ordan sende.
kendi pisliğini temizlemekten aciz, cahil gençlik!


devamını gör...
gençlik medyanın yönelttiği doğrultuya doğru gidiyor.dizilerde ki karekterler artık biz olmuşhttp://uz.ki buna en yabancı bakan gözler bile bu duruma alışır olmuş algı da normalleşme olmuş.tüm toplum olarak hem de.güç bu dur işte yahu tüylerim diken diken oldu.
devamını gör...
içinde ben de dahil olan gençliğin nereye gittiği sorunudur. caddelerde arabayla gezmeyi gezerken de yüksek sesle yabancı müzik dinlemeyi, kolunda sevgilisi olmayanı hor görmeyi meziyet sanan bir gençlik var etrafta. sorgulamıyor ve düşünmüyorlar. koyun sürüsünden farksız. tek amaçları karı kız düşürmek olan fikir ve dava şuurundan uzak bir gençlik geliyor. Allah sonumuzu hayır etsin. bu gidiş nereye!
devamını gör...
koluna türk bayrağı dövmesi yaptırıp vatani, kandillerde mesaj atarak dini vazifelerini yerine getiriyorlar. geldiği ya da gittiği yer burası...
devamını gör...
her neslin muhatap olduğu sual.

insanları sınıf bağlamından koparırsak ona izafe edilen olsun, ne yapıp ettiği tarz suallerin fazla bir anlamı olmadığı gibi cevabın sosyal-ekonomik-psikolojik derinlikte manası da pek olmaz.

ne denir mesela aklı bir karış havada, sorumsuz, kanı kaynayan deli...

insanlar toplumsal yaşama, hayatlarına sahip olana kadar ailenin sınıfsal değerleriyle katılır. bakkal çocuğudur, bürokrat çocuğudur, işçi ve veya işveren çocuğu vb. genç bir insan aileden emanet kodlara kendince bir ilave de bulunmaz, hayatı ona sunulan kaldırımlarda yürüyerek eksiltirse geleneklerin-aile ve toplum bağlamında- takipçisi olur çıkar.

nereye gidiyor sorusunun yanıtı toplumsal gidişin izidir.

genç insan kendine sunulan kaldırımları beğenmez ve yeni sokaklar hayal ederse, artık nereye gidiyor değil ne istiyor sorusu önem kazanır. sağlıklı olanda budur.

son kırk yıldır hayata dahil olan genç insanlar, yaşanılan ağır bedellerin yükü altında yeni arayışlara değil sunulan kaldırımlara adeta mahkum gibidir. iç güdüleriyle yakaladıkları hakikat, yeni yollar-sokaklar tehlikelidir. yaşanan konformizmin, kör uyumun nedeni ailesinden başlayarak çevresinin yaşadığı travmalardır.

ya refah içindedir aldırmaz, yada nispi fakirdir özenir ve gözü özendiği kaldırımlardadır.

toplum yarattığı ters bilinç toprağında boy atan gence bakıp dertleniyor. bu bir anlamda travmaların geride kaldığına işaret sayılabilir. gence bakarak daha anlamlı davranışlar bekliyor. inanıyorum ki önümüzde ki nesil-nesiller yeni bilinç sokaklarında daha yaratıcı ve güzel olacaktır.
devamını gör...
gidemeyip bari yerinizde saysaydınız be oğlum-kızım dedirten ergen olmayı çoklu denklem yapıp üçüncü bilinmeyeni egolarına bölüp tripleriyle çarpan evlatlar.bize bu sözü zamanında söyleyenlere -iyi ki yoksunuz görmüyorsunuz- şeklinde bir iç geçirmedir çoğusunda.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar