genel sağlık sigortası vs özel sağlık sigortası

#tıp/sağlık  #yaşam 

genel sağlık sigortası çalışmayan yahut otuz günden az çalışan her vatandaşı otomatik olarak borçlandıran bir sistem, hastanelerde muayene olma ve tedavi verme hakkı sağlıyor. bu bir seçim değil, devletin sizin adınıza karar verdiği bir sistem. özel sağlık sigortası ise sizin karar verip fayfalandığınız özel hastanelerden fayfalanabileceğiniz bir sistem. film ve tahlilleri ciddi oara tutan bu hastaneler için gayet avantajlı bir durum. ikisini de ödersiniz ama belki de hiç ihtiyaç duymasınız. burada kazançlı olan çoğunlukla sistemin sahipleridir.
devamını gör...
özel sağlık sigortalarında satın aldığınız poliçe önemlidir. sadece sgk anlaşmalı branşlarda geçerli olanlar ve tüm branşlarda geçerli olanlar vardır. poliçeler ayakta ve yatarak tedaviyi, sadece ayakta tedaviyi ya da sadece yatarak tedaviyi kapsar, o poliçenin içeriği ile alakalı. her sigorta sağlayıcı mutlaka ücretsiz check up hakkı verir ki hastalıklarınızı bilip ona göre ödemelerinizi artırabilsin.

özel sağlık sigortasının bir diğer özelliği yaptırdıktan sonra hasta olmanızı engellenmesidir. mis gibi sigortanız vardır ama artık hasta olmazsınız. her yıl 57 kez hasta olan, bir çok şeye alerjisi olan bünye sakinleşir, kendini korumaya alır. neden öyle bilmiyorum hiç.

bunun yanında sgk anlaşmalı branşlarda geçerli olan şu sigortalar sanırım yıllık 8 muayeneyi karşılıyor olmalı. özel hastanelerde kardiyoloji, kalp damar cerrahisi ve onkoloji branşlarında zaten sgk anlaşması olmak zorunda, haliyle sadece bu branşlarda fark ücreti ödeyip özel sigortanız yokken yine muayene olabilirsiniz. ne kadar gerekli bilmiyorum.

yine bunun yanında emin değilim ve bir ev parası kaybetmenizi istemem, özel hastanelerin acil bölümünden giriş yaptığınız zaman ve durumunuz ciddi ise ( doktor tarafından karar verilir ama doktor 40 derece ateş riskli değil derse ne olacaktır ) hasta odasına yatırılsanız bile ödeme yapmazsınız. alamazlar. alırlarsa haklarınızı hatırlatabilirsiniz. haliyle yatarak tedaviler için gerekli poliçe konusunda yine düşünebilir ama ayaktan tedaviler için iyidir.

genel hakkında bilgim yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar