general iroh

zuko gibi kaprisli bir prense tahammül edip yetiştirme gayretini gösterebilecek kadar olgun bir amcadır. severiz kendisini. çayı çok sever.
devamını gör...
avatar the last airbender adlı animasyon dizisinde, ateş kralı ozai'nin ağabeyidir. ateş ulusunun bilge generalidir. taht kendi hakkıyken, kardeşi ozai tarafından hile ile bertaraf edilmiştir. savaşta ölen oğlunun acısından ötürü, taht için mücadeleye girmemiş, kendi oğlu gibi sevdiği zuko ile birlikte sürgüne gitmiştir. en güçlü ateş bükücü kendisi olmasına rağmen, çok mütevazidir. hayattan öğrendiği herşeyi bir ders olarak yeğenine vermiş, tüm hırçınlıklarına rağmen yeğenine asla kırılmamıştır.

animede ne kadar şeker ve tonton çizilmişse, sinema versiyonunda o kadar korkunç ve itici karakterize edilmiştir. halbuse bu rolü oynasa oynasa nubar terziyan oynardı ki, o da mümkün değil.
devamını gör...
görmüş geçirmiş, hayatı çözmüş hâllerine, sâkin tavırlarına, esprili kişiliğine, çiçek böcek sevgisine, ama en önemlisi de çay tiryakiliğine hayran olunası karakterdir, hayranıyımdır da. amca konusunda şanssız olanların zuko'yu feci hâlde kıskanma sebebidir ayrıca. animede her çay demlediğinde ve nasihate başladığında o karelere geçiş yapmak, "size amca diyebilir miyim?" demek geçer akıldan.
devamını gör...
avatar the last airbender'da hemen hemen herkesin sevgisini kazanmış, kıl kuyruk zuko'nun amcası, ateş kralı ozai'nin kardeşi olan kişidir. sempatik, sorumluluk sahibi, bilge ve hakkaniyetlidir. kendisinin aang'e karşı hiçbir düşmanlığı olmamasına rağmen yeğeni zuko için o da aang'in peşine takılmıştır. ancak buna rağmen aang'e hiçbir şekilde zarar vermez ve elinden geldikçe rahat bırakır. çizgi film dünyasındaki 3 favori karakterimden biridir. diğerleri ise roronoa zoro ve uchiha itachi.

--! spoiler !--
.
.
.
.
büyük kardeş olduğu için taht aslında kendi hakkı iken, oğlu lu ten'i ba sing se kuşatmasında kaybedince bunalıma girmiş ve kuşatmayı terketmiştir. ozai de bunu fırsat bilip hile hurda yaparak kral olmuştur. iroh da emekliliğe ayrılıp, yeğeni ile birlikte diyar diyar dolaşmaktadır. amacı yeğenini saplantılı yolundan döndürerek iyiliğe yönlendirmektir. yeğeni kendisine hakaretler yağdırmasına, terk etmesine rağmen bile vazgeçmemiştir.
.
.
.
.
--! spoiler !--
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar