fransa 2015 yılında iki tane terör saldırısına uğradı. birincisi charlie hedbo dergisine 7 ocak'ta yapılan saldırıydı. bu saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti. diğeri de dün paris gerçekleşen saldırı ve 129 kişi hayatını kaybetti, 99'u ağır olmak üzere 352 kişi yaralandı.

türkiye'de ise en son ankara'daki mitingde patlama meydana geldi ve 103 kişi yaşamını yitirdi.

türkiye'de yaşayan insanlar olarak bizler bazan seri halde gelen şehit haberleri ve arada bir gerçekleşen saldırılarla terör olaylarını iyice normalleştirdik. şehit haberleri haber bültenlerinde boşluk doldurmak için kullanılan 3. sayfa haberleri şeklinde veya altyazı ile verilmeye başlandı artık.

her şehit haberi veya törör saldırısı gruplar arasındaki uçurumu biraz daha derinleştirmekte, düşmanlığı biraz daha artırmakta. ne herhangi bir terör saldırısı, ne de bir milli bir maç hiçbir şey bizi bir araya getirememekte ve tek ses yapamamakta.

fakat fransa'nın teröre karşı verdiği tepki bizden daha farklı. fransa'da dünkü saldırı sonrasında alınan başlıca kararlar şunlar;

- ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

- okullar tatil edildi.

- eyfel kulesi, louvre müzesi ve disneyland kapılarını ziyaretçilere kapattı.


olaydan haberi olmayan ve sadece kararları okuyan bir insan fransa'da olağanüstü bir durum olduğunu çok rahat anlayabilir. fakat bizdeki terör saldırıları sonrasında bazı sanatçılarımız(!) herşeye rağmen şov devam etmeli demişlerdi ve konser/turne çalışmalarına kaldıkları yerden devam etmişlerdi, 3 günlük yas ilan edilmemişti, okullar tatil edilmemişti ve önemli turistik merkezlerde herhangi bir yas durumu olmamıştı. yani hayat o terör saldırısından önce nasıl devam ediyorsa, saldırı sonrasında da aynı şekilde devam etmişti. hala da devam etmekte.

sorular şunlar;

halk olarak; fransızların teröre karşı verdikleri tepkide mi bir problem var, bizim tepkisizliğimizde mi bir problem var?

fransız hükümetinin ve türk hükümetinin teröre karşı verdiği tepkinin hangisi daha olması gerekendir?

veya sizce teröre karşı verilmesi gereken en doğru tepki nedir?
devamını gör...
bence bu durumun farkı fransızlara terörün dış bir kaynaktan gelmesi, bizde ise bu topraklardan beslenen teröristlerin bombalama yapmasıdır. yani hain içimizdedir.
bizde terörü destekleyen şakşaklayan sanatçılar oldukça ne ulusal yas ilan ederiz ne de avm kapatırız.
kusura bakmayın kendimi de içine katarak söylüyorum tek derdimizin para olduğu bir ülkede şehit cenzaesi de bombalama olayı da en fazla bir hafta prim yapar.

tabiki olması gereken fransız hükümetinin verdiği tepkidir. biz bu tepkiyi verebilsek şimdiye kadar pkk, dhkpc ve diğer tüm terör örgütlerini ortadan kaldırmıştık.
devamını gör...
terör örgütü üyesi en sert şekilde cezalandırılmalı.
terör eylemine katılanlar mümkünse öldürülmeli.
destek verenler, terörü doğrudan ya da dolaylı yoldan öven,meşrulaştıran kişiler, destekledikleri terör örgütünün açtığı maddi zararları karşılamalı, karşılayamıyorsa en hafifinden sınır dışı edilmeli. yurttaşlıktan da çıkarılmalı.

çünkü anlaşılan o ki iyilikten anlamayan bir dolu davar var bu dünyada..
devamını gör...
insana değer vermenin ölçütüdür. diyeceğim, ama kendi ülkelerindeki insanlara değer veriyorlar yoksa diğer devletlerin insanlarına sadece fransız! kalıyorlar. yoksa sömürgeciliğini , vahşi kapitalist olmasını bir kenara koyamayız. sadece teröre karşı duruşlarının adını güzel koyuyorlar. bizim terörü kanıksamamız isteniyordu bizden , sanki. biz de öyle yapıyoruz. bu konuda onlar gibi tepki veredeceğimiz günleri de görürüz elbet.
devamını gör...
ırak 2003 yılında amerika tarafından işgal edildi. abd 8 yıldan fazla ırak'ta kaldı, bu süre zarfında resmi rakamlara göre 1.200.000 kişi katledildi, milyonlarca kişiye işkence edildi. her gün katliam, tecavüz ve işkencelere yenileri eklendi, ebu gureyb'de insanlık onuru çiğnendi. mücahidler bu korkunç işgal karşısında direndiler, abd ırak'tan defolup gidene kadar cihad ettiler...

fakat türkiye'nin abd terörüne verdiği tepki müslümanlardan farklı oldu;

- incirlik üssü abd'nin hizmetine sunuldu, abd uçakları müslümanların üzerine milyonlarca ton bomba yağdırdı.

http://en.wikipedia.org/wik...
http://arsiv.ntv.com.tr/new...

-akp hükümeti işgale destek olmak, ırak'a asker göndermek ve amerikan askerlerinin türkiye'de bulunabilmesi için 1 mart tezkeresi'ni meclise sundu.

http://tr.wikipedia.org/wik...

-1 mart tezkeresi reddedilince recep tayyip erdoğan'ın imzasıyla 19 mart 2003'te yeni bir tezkere meclise sunuldu, kabul edildi. birkaç saat sonra abd uçakları ırak'ı bombaladı.

http://tr.wikipedia.org/wik...

-türkiye işgale her zaman destek verdi, müslümanlar türkiye'den kalkan uçaklarla bombalanırken, diyanet'in imamları camilerde türkiye'nin bekası için dua ediyor, ardından da dünyadaki müslümanlar için Allah'tan yardım istiyordu. mücahidler kafirlerle savaşırken, türk askeri afganistan'da kafirlere eğitim veriyor, erdoğan ile bush kameralara samimi pozlar veriyordu.

günümüzde yine incirlik'ten uçaklar kalkıyor, yine müslümanlar bombalanıyor, türkiye yine kafirlerin yardakçılığını yapıyor, hiçbir şey değişmedi...

sorular şunlar;

-müslüman olduğunu iddia eden, kafir destekçisi, genelev işletmecisi tağutlara müslümanlar nasıl destek verebilir?

-tecavüzcü kafirlerin safında mı, yoksa bu alçak işgale karşı koyan müslümanların tarafında mı yer almak gerekir?

-tüm yaşananlara rağmen, müslümanlar nasıl bu kadar tepkisiz kalabilmekte, tağutlar nasıl müslümanların desteğini alabilmektedir?

ek not: fransa'da yapılan eylem kafirlerin yaptıklarına karşı bir misilleme eylemidir, terör değil. terör görmek isterseniz, profil resmini fransız bayrağına çeviren embesillerin asla tepki göstermediği suriye'deki bombardımanları takip etmeniz yeterlidir, gerçek "geniş çaplı terör" budur...
devamını gör...
bu konuda recep tayyip erdoğan "ankara'daki, suruç'taki, gaziantep'teki, şırnak'taki ne düşünüyorsak paris'teki eylemler içinde aynısını düşünüyoruz. şuan fransa'da yaşanan acıyı çok iyi biliyoruz" dedi. iki yüzlü avrupalılara kapak olsun.

devamını gör...
bu tür büyük terör eylemlerinin ana amacı millet üzerinde kaos, umutsuzluk, başarısızlık, güvensizlik hissi uyandırmaktır. diğer tüm etkiler millet üzerindeki bu etkinin semptomlarıdır. siyasi belirsizlik, ekonomik zarar, ülke politikasına duyulabilecek güvensizlik vs... vs... bu semptomlardan bazılarıdır.

bu tür terör eylemlerinde sağduyulu devletler;

hızlı karar alabilmeli,
hızlı müdahale edebilmeli,
göstereceği soğukkanlı tavır ve açıklamalarla milletinin özgüvenini tekrar sağlayabilmeli,
medyayı yönlendirebilmeli, çok gerekirse müdahale edebilmeli, kan ve vahşet görüntülerinin medya yoluyla yayılmasını engelleyebilmeli,
terörden çıkarılmak istenen maksadı ve terör merkezini iyi tahlil edip geri adım atmayacağını, daha da kararlılık göstereceğini açık dille duyurmalı,
milleti teşkil eden tüm kurumlarla birlikte teröre karşı yekvücut olunduğunu ilan edebilmeli,

bu tür tedbirler ve işbirliği içindeki tavırlar, soğukkanlı davranışlar terörü önleyemez gelecekteki tekrar sayısını azaltabilir, terörden beklenen amacı boşa çıkarır.

tabii topyekün halde bu tür bir karşı duruşu sergileyebilmek için sağduyulu - vatanperver bir medyanız, herşeyden siyasi bir çıkar ummaktan imtina edebilecek bir muhalefetiniz, tüm kişi ve kurumlarıyla devletine hizmet eden bir kamunuz, personeliniz olmalı.


devamını gör...
çok nadir de olsa doğruyu çekinmeden söyleyen biri çıkıyor. bm toplantısında arjantin devlet başkanı cristina fernandez de kirchner kendi sorunlarını dile getirirken oldukça objektif tespitlerini de ortaya koymuştu.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar