genovese sendromu

başka birinin bir şey yapacağını düşünüp müdahalesiz kalması durumudur..sokak ortasında gruplar halinde çokça insan varken dramatik ve yardım edilmesi gereken bir olay yaşandığında herkes diğer seyircilerin gerekli müdahaleyi yapacağını düşünür.

Cathrine Genovese Vakası
devamını gör...
kriz anında ne kadar çok kişi varsa kurtarılmayı bekleyen kişinin şansı azalır sendromudur. bir nevi ev kalabalıkken kimsenin çalan kapıyı açmaya yeltenmemesi hali.
devamını gör...
seyirci kalma psikolojisinin diğer adı. bu adı ise zamanında yaşanmış olan kitty genovese hadisesinden almaktadır. yaşanılan olağan dışı hadiselere a bireyinin, b,c,d,... bireylerinin sergilediği davranışa göre kendisini şartlandırması ve onlarla benzer tavrı sergileme psikolojisine bürünmesinden doğan bir sendrom. en basit örneği, sokakta kavga eden birisini görüp, başında toplanarak onu izlemek, ama birileri mutlaka aramıştır deyip, polisi aramamak...
devamını gör...
olaylara seyirci kalma psikolojisi. üzerimize düşen bir işi ya da görevi, benden başka insanlar da var onlar yapsın, düşüncesiyle yapmamak, yerine getirmemek. tipik bir insan psikolojisi yani.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar