george orwell

troçkiye hayran büyük rus devrimine inanan hayvanlar çiftliğŸi ve 1984 ün karamsar ispanyol yazarı. özellikle hayvanlar çiftliğŸinde anlatılan hikaye çok tanıdık gelecek okuyan herkese.
devamını gör...
hindistan dogumlu ingiliz yazar. yalnizca 46 yil yasamis ve gercek adi eric arthur blair'dir. sosyalisttir ancak stalinist degildir ve butun baski rejimlerine karsidir. doneminin en agir sovyetler birligi elestirilerini yapmistir. hayvan ciftligi* ve 1984*** eserleri stalinist rejime karsi cok etkili birer propaganda araci olarak kullanilmislardir ancak fasizme de* karsi oldugu ise her seferinde atlanmistir.*

ayrica, big brotherin yaraticisidir.***
devamını gör...
1984 adlı romanında "higly civilized people flying overhead trying to kill me" cümlesiyle medeni insanlar ve sömürü düzeni

arasındaki ironiyi tek cümleyle özetleyen aydın insan.
devamını gör...
animal farm'daki "all animals are equal, but some animals more equal than others" *sözüyle olayı, komünizmi, sınıf sistemini özetlemiş başarılı yazar.
devamını gör...
saygıdeğer arkadaşlarımdan biri hakkında aşağıdaki ifadeleri kullanmıştır:

"eğer hayvan çiftliğinin sonunda hayvanlar napolyona karşı ayaklansaydı, eğer 1984'te winston gizli servis ajanına ''parti ne ders desin, 2+2=4'tür.'' deseydi, orwell'ı sosyalist yazının en tepesine yerleştirirdim. şimdi ise bırakın kızmayı, karamsarlığı/umutsuzluğu/çelişkileri yüzünden ona acıyorum."

şimdi de bu yorumu alalım, evirelim çevirelim o ve onun gibi düşünenlerin son derece işlek zihinlerine servis edelim. napolyon ve snowball'ın önderlik ettiği yeni düzenin hükümran olduğu hayvan çiftliği'ndeki hayvanları kim, hangi hayvan yeniden organize edecek? organize olmadan gelişi güzel biçimde bir kalkışmadan bahsetmek mümkün mü? rol dağıtımı kalkışmanın başarıya ulaşması için iş bölümü de her halükarda bir organizatör [lider diyemesek de (çünkü domuzlar lider diye diye diğer hayvaların başına çöreklenmiş idi) kastettiğimiz ondan başkası değil] gerekli. peki ilk kalkışmanın hüsranla neticelenmesinden sonra hayvanların aynı amatör ruh ve cansiperane özgecilikle meseleyi sahaplanması ihtimaller arasında olabilir mi? insan hayatında her ne olursa olsun, hangi devrim olursa olsun gerisindeki motor, iticü güç; motivasyon, ruh, coşku ya da heyecan değil midir? o yoksa dünyanın en iyi projesi en iyi ihtimalle kitap rafını süsleyen bir kitapta kendine yer bulabilir. domuzların çiftlikte oluşturdukları, yani bir anlamda insanlarla yer değiştirerek hiyerarşik hizalanmayı kendi lehlerine yeniden yapılandırdıkları düzene muhtemel başkaldırının en nihai neticesinin ilkiyle paralel olmayacağı ne malum? ayaklanma/isyan/devrim kendi başına bir amaç değildir, sosyalist yazında insana yaraşır düzeni tesis etmenin bir aracıdır sadece. aksi durumda devrimin kendi başına bir araç olmasıyla devlete metafizik bir öz atfetme arasında kayda değer bir fark olmazdı. model anlamında, teorik düzeyde sosyalizmin merkezinde insan vardır: kollektif varlığıyla insan (bir orman gibi kardeşçesine). komünizm ise sosyalizm daha önceden kolektif yanı nihai çözüme kavuşturduğundan sebep insanın birey (bir ağaç gibi tek ve hür) yanına göndermede bulunan devletin ve düzenleyici egemen bir gücün olmadığı, sosyalizmin son durağı olarak tasarlanmıştı. başka bir deyişle sosyalizm kolektif yanıyla insanı alırken, bireysel yönü tamamıyla göz ardı etmemiş; komünizm aşamasına kadar ertelemiştir.

karamsarlık ve umutsuzluğa gelince, aynı hatayı ikinci kez tekrarlamanın kişinin ahmak olarak nitelendirilebilmesi için yeterli olduğu anlayışı bu bakımdan yol gösterici olacaktır. kişinin öncekinin olumsuz neticelerine rağmen yapılanı yine yeniden yapılması doğrultusunda inisiyatif almasını istemek, ya da o yönde kurgular inşa etmesini beklemek toyluktan ve acemilikten başka gerzeklik ve aptallıkla nitelendirilmeyi ister istemez zorunlu kılıyor.

konunu daha iyi çalış sevgili dostum!!!
devamını gör...
yazarlar, okurlar tarafindan hayatlarinin en az bir keresinde kitaplarina atif yapilarak gercek hayattan
orneklemeler sunulmasina neden olan yazar. benimde hic birseyin farkina varamayacak genc yasimda
kitaplariyla tanisip afalladigim beynimde farkli ufuklar acan ilk karamsarligimin musebbibi...
devamını gör...
yazmış olduğu eserlerin mutlaka okunması gereken, bazı fikri dar septizm bağımlısı insanların kendisini komünizme karşı ingiliz hükümetinin ajanı olarak itham ettiği, ingiliz edebiyatının en önemli yazarlarından birisi. 1984 adlı eseri mutlaka okunması gereken bir eser olmakla birlikte stalinizme ve faşizme karşı kullandığı eleştirel bakış açısı geçerliliğini bugün dahi sürdürmektedir. bu eserinde kullandığı dil gerçekten fevkaladedir.devamını gör...
gerçek adı eric arthur blair dir. ingilizlerin efsanevi eton kolejinin eğitiminden geçmiştir. ingilizler hesabına burma da casusluk yaptığı söylenir.
devamını gör...
ispanya iç savaşı sırasında sosyalistlerle birlikte general franco taraftarlarına yani faşistlere karşı savaşmak için giden ve burada hem savaşan hem gazetecilik yapan hem de yaralanan seküler insan.
devamını gör...
1984 isimli kitabını okuduğum ve beğendiğim aliya nın aldoux huxley ile birlikte ara sıra kitaplarından örnekler verdiği yazarlardandır. kimi zaman ajan olduğu söylentileri çıkar ama insanların beğendiği sağlam duruşu olan bir çok kişi için böyle söylentiler çıkar kitaplarını okuyup o zamandan yaptığı tespitleri fark edince büyük stratejistmiş dieceğiniz kişidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar