gereksiz tahlil ve film isteyen doktor

özel hastanelerin ayıbı. dinin imanın para olursa maksat tedavi yerine ne kadar kazandık o kar dersen bir süre sonra apandisit ameliyatı olan adamı tekrar apandisit teşhisiyle ameliyat edersin. hayır olm bunun yaşanmış örneği var: bir hocam doktora gidiyor karın ağrısından doktor hemen apandisit diyor. hocam son bir çırpınışla bir bakın diyor

doktor: buyrun hocam.
hoca: apandisit değil olamaz.
doktor: hayır hemen apandisit ameliyatı olmalısınız hocam.
hoca: bi çektir git apandisitimi aldıralı 10 sene oldu benim!!!

safra kesesi ameliyatı, apandisit, gereksiz film, röntgen, tahlil vs vs. hepsi paraya endeksli doktorculuk ürünleridir.
devamını gör...
doktorlara muayene hariç istediği röntgen, tahlil ve serum üzerinden prim verirsen, erkekten hamilelik, kadından da prostat tahlilleri bile isterler.
çocuğumu acile özel polikliniğe götürdüğümde diğer tahliller yanında total bilirubin, direkt bilirubin ve indirekt bilirubin tahlilleri istediler. hemen kasaya gidip parayı yatırdım, o zamanlar özel polikliniklerde sgk geçmiyordu. sonra kan alımında nöbetçi laborantla konuşurken kendimin de laborant olduğumu söyledim. sonuçlar çıktığında indirekt bilirubin sonucu vermedi ve kasadan indirekt bilirubinin ücretini geri verdiler. çünkü normalde indirekt bilirubin çalışılmaz. hesaplanarak bulunur.
indirekt bilirubin = total bilirubin - direkt bilirubin.

mesela bir de vldl kolesterol vardır, bazı tahlil istek kağıtlarında da, bu güne kadar çalışıldığına hiç şahit olmadım. hep trigliserid / 5 olarak hesabi değer alınır. bunu işaretleyip de parasını alanlar varsa uyanık olun.
bir de ldl-kolesterol var bu da çoğu kez hesaplanır,
ldl kolesterol = total kolesterol - hdl kolesterol - (trigliserid/5)
bazı laboratuarlar çalışıyor hakkını yemeyelim. çünkü trigliseridi çok fazla olan kanlarda ldl - kolesterolün hesaplanması bazen doğru sonuç çıkarmıyor.

vicdansızların eline düşerseniz. sizi gereksiz yere ameliyat masasına yatırırlar, açarlar, hiç bir şey yapmadan tekrar dikerler.
yediğiniz narkozla yaptığınız kafa size kâr kalır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar