aklıma takılan sorunsaldır.** sürekli schrodingerin kedisi falan diyoruz*, sonra ne bileyim kuantum, ışınım vb. birçok problemlerden kavramlardan bahsediyoruz. oysa fiziğin temel problemlerinden biri olarak algılanması gereken bu konu çok çok hafife alınıyor. babamızın uzay aracını kaçırıp fazla yazmasın diye geri geri gidersek geçmişe mi gideriz? bi bilen varsa yazsın lütfen.
(bkz: amerikan başkanı dahil herkesi devreye sokun)
devamını gör...
genç kardeşimin bilime olan ilgisini ve hevesini anlamakla birlikte gözden kaçırdığı basit bir mevzu var. kadınlar, balinalar ve ışık geri geri gidemez. balinalardan tam emin değilim. kuantum fiziğinin temel prensibidir bu. o yüzden yapacağımız şey basit, ünlü fizikçi emmett brown'ın da yaptığı gibi ileri doğru ışık hızında ilerlersek aracımızın panelinden hem ileri hem de geri tarihli zaman yolculuğu yapmamız mümkün olur.
devamını gör...
yan yolcu koltuğunu sağ elle kavrayıp sol elle direksiyonu üst taraftan tutup kafayı da sağ omuz üstünden baykuş misali 180° çevip geri geri gidiyorsanız bir kere zamanda yolculuk yapıp 1990lara gitmişsiniz demektir. bu itibarla kafayı 360° çevirerek de geleceğe gidebilirsiniz. taa geleceğe yani. al sana zaman yolculuğu. öyle ışık hızına da gerek yok, çok yakar.

unutmayın, bilim sizi a noktasından b noktasına götürür aç mısın tok musun diye de sormaz. ama mistaka size yol arkadaşı olup ekmeeni sizinlen paylaşır. o nedenle kiminle dost olacağınıza iyi karar verin.
devamını gör...
geri viteste gitmekten ziyade hareket yönünün dünyaya doğru olması önemli geçmiş ya da gelecek yolculuklarında. geri viteste giderken dünyadan uzaklaşmaya başladıysanız bir anda kendinizi 3000 yılında bulabilirsiniz biz böyle bir sıkıntı yaşamıştık. o yüzden ilk önce dünyadan uzaklaşıp sonra dünyaya doğru ışık hızında gidilebilir.

burada temel problemlerden biri ışık hızıyla aynı hızda gittiğimizde etraf karanlık mı olur aydınlık mı malum ışıksız görme eylemi gerçekleşmiyor. düşünsenize geçmişe gidiyorsunuz ama göremediğinizden kanıtlayamıyorsunuz bu kadar acıyı en son jeremy şarkısını dinlerken çekmişizdir.

bir diğer sorun hareket durur durmaz mevcut ana ışınlanıyor muyuz? tuvalet, namaz molası veremeyecek miyiz? sonra müslümanlar bilimle uğraşmıyor diyorlar namaz molası verilmiyorsa yatsı ile sabah arasında deneyimleriz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar