gerici

ilerici olmamak anlamına takabül eder.

aslında muhafazakar yada dindarlara söylenmektedir.

dindarlara gerici denmesinin ilginç bir sebebi vardır.

"meclisin ilk yıllarında o zamanlar ismet inönü ve arkadaşŸları en önlerde oturuyormuşŸ, arka sıralarda da sarıklı cüpbeli bir yaşŸlı hoca.

meclis başŸkanı evet şŸimdi kim söz istiyor deyince yaşŸlı amca ben demişŸ, meclis başŸkanıda tamam siz gelin, yok yok siz değŸil arkadaki, gerideki, yok ya sizde değŸil ismet paşŸanın gerisindeki sakallı hacı amca deyince.

herkes kim bu ismet paşŸanın gerisindeki gerici demişŸ. adam çıkmışŸ kürsüye selamun aleyküm demişŸ.

sonra dinle ilgili birkaç da kelam etmişŸ. o gün bugün, bir ortamda selamun aleyküm der ve islam dini hakkında doğŸru güzel birkaç kelime söylersen gerici oluyorsun"
devamını gör...
ne güzel tarif; "gerici": bir toplumun gelişmesini sağlayacak hiçbir yeniliği istemeyen, her yönüyle eskiyi özleyen ve eski düzeni getirmeye çalışan (kimse)┠(meydan ■larousse). tarifin tek kusuru bu ucã»benin hangi çağda, hangi ülkede yaşadığını söylememesi. murdar bir hâlâ’den muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilikse, her namuslu insan gericidir. 4. muradâ’a, süleyman devrine dön! diye haykıran koçi bey, reşit paşaâ’ya kadar osmanlı devletiâ’nin bütün ıslahatçıları gerici. dante, yaşadığı çağdan iğrenir. balzac eserini iki ezelã® hakikatın ışığında yazar: kilise ve krallık. dostoyevski maziye âşık. dante gerici, balzac gerici, dostoyevski gerici! gerici, ilerici... düşünce hürriyeti bu mülevves kelimelerin esaretinden kurtulmakla başlar, düşünce hürriyeti ve düşünce namusu.


(bkz: cemil meriç)
devamını gör...
3 kıtaya hükmeden selçuklu ve osmanlı ecdadımızı teğet geçip çok uzaklara ve geriye, orta asya'da putperest bir boy olan çekik gözlü hunlara özenmektir. 300 sene önceki osmanlı bugünkü türkiye'nin yüzlerce kat ilerisinde olduğuna göre bir daha düşünmek lazım tam olarak nedir gericilik?
direkt zamanda geriye bakmak mı yoksa geride bırakılan kültürlere özenmek mi?
devamını gör...
hikaye güzel de, ravi zincirinde bi arıza var.
benim bildiğim gerici, bi nasrettin molla vardı rahmetli, ona da kimse yetişemedi!
şimdikilerin alayı ilerici maşallah!
devamını gör...
genelde dindarlara söylenen bir sözdür.

abdurrahman dilipak bu ithamı "dininde iki günü bir olan ziyandadır mantığı olan birinin gerici olma ihtimali var mı?" diyerek cevaplamıştır.
devamını gör...
turkiyemizde yanlis kesme hitaben kullanilan bir kelimecik. ama illede dindar kesime bu sekilde bir kelimeyle hitap etmek istiyorlarsa birakin etsinler:

bir kisi var diyelim ankaradan kirikkaleye giderken cuzdanini kaybetti. simdi bu adam cuzdanini ilerde yozgat veyahut sivasta arasa cok buyuk aptallik etmis olmaz mi? gidip sivasta arasa cuzdanini bulabilir mi? tabi ki hayir.
iste benim milletimin insanlari, bizler ahlakimizi, edebimizi, orf ve adetimizi hep ilerici olmaya calisarak, ileriye dogru, avrupayi ornek alip, ona dogru yururken kaybettik. simdi biz ahlaki, edebi ileride ararsak aptallik olmaz mi? ben tabi ki geri donucem, biraktigim, kaybettigim yerlerde ariyacagim orfumu, adetimi, edebimi...
boyle bir durumda varsin gerici desinler bana, elhamdulillah gericiyim der cikarim isin icinden.
(bkz: sen ne kadar anlatırsan anlat; senin anlattığın karşındakinin anladığı kadardır)*
devamını gör...
gerici sadece dindar kesime atfedilen bir kelime olsa da bakmayınız siz aslında hemen hemen her laik insan da gericidir. cumhuriyetin 85. yılında hala daha 10. yıl marşını söylemek gericilik değilse nedir?
devamını gör...
hiç haz etmediğim kişi. ancak her başörtüsü takan, her namaz kılan insana bilip bilmeden yaftalanınca ifrit olduğum kelime.
devamını gör...
bir ay flört ettiğin kız arkadaşının elini tutmamandan dolayı sana yaptığı itham..hayvanların medeni olması durumu da denebilir..herseyi alelade alenen yapıyolar..bir tanımıda ar damarı çatlamamış olmak demek sanırım..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar