çocuğunun "başarı"sı ile gurur duyan babadır.

zamanında sözel kökenli birisi olarak mat-2'ye hiç bulaşmadan eşit ağırlık orijinli bir kızı eşit ağırlıkta geçmiştim lakin o kız parayı basıp kıbrıs'ta hukuk okudu. şimdi ne yapar kim bilir, hangi yerlerde dolaşır?
devamını gör...
düşüncesiz insanların tanımına konu olmuş baba. hakaret etme, baban çalışsın seninde olur.

peşinnot: gocunma yok. daş gibi ankara üniversitesi mensubuyum.
devamını gör...
ülkeye gerizekalı üniversite mezunu adamlar kazandırır. bu adamlar hukuk gibi klas bölümlere giderler. ülkenin hukuk sisteminin bu halde olmasına şaşmamalı.
devamını gör...
paranın gözü körolsun bırakın vakıf üniversitesini amerika da avrupa da okutarak en zeki çocukların gidemediği, ulaşamadığı yerlere parasıyla geri zekalı demeyelim de okuyacak kafası olmayan çocuğunu ulaştıran baba. takdire şayan, evlat kıymetini bilen baba.
devamını gör...
etrafımda barajı zar zor aşan adamlar var ki bi kaç tane paragraf sorusu yapılarak baraj aşılabiliyordu. bu adamlar şu an avukat. üzülerek söylüyorum iki kelimeyi yan yana getiremeyen adamlar şu an diploma ve büro sahibidirler. hakaret saymayın yazdığımı fiili, fil olarak anlayan adamlardan bahsediyorum size.
devamını gör...
açıkcası eskiden çocuğum olsun devlet okullarında okutacam felan diye söylerdim, böyle mevzular açılınca. ama bunlar boş işler. şimdi eğer yeterli miktarda parası olan biri olursam kesinlikle özel okullarda okutacam.

üniversite kazanmak sıkıntılı ve stresli bir süreç. şimdi kazanan insanların, kazanamayan insanlardan daha akıllı olduğunu gösteren bir gösterge de değil bu sınav. ne kazanan herifler var, beş para etmez. ve dahi prof olmuş adamlarda böyle. okurken görmüşsünüzdür muhakkak. ben hiç üzerine düşmeden üstünkörü çalışarak kazandım, okudum geldim. bu benim daha zeki olduğumu mu gösteriyor, hayır. eğer param olursa, çocuğumun böyle gereksiz şeylerle kafa yormasına gerek yok. gitsin hangi üniversitede okursa okusun. ister paralı ister devlet. ne sıkıntı olacak. hem özel üniversite, eğitim ve eğitim üzerine aktivite yönünden daha etkili.

böyle şeylere kafa takmayı doğruyu söylemek gerekirse, eziklik olarak görüyorum. size ne olum nerde okursa okur. yani şimdi siz zengin olsanız, çocuğunuz kazanamasa git lan gerizekalı bir daha çalış mı diyeceksiniz. yollayacaksınız özel üniversiteye.
devamını gör...
cümlelerime başlarken marmara üniversitesi ki bir devlet üniversitesidir mezunu olduğumu belirtmek isterim ki daha sonra geri zekalı olmadığımı birilerine ispatlamak zorunda kalmiyim efendim.

şimdi bu gerizekalı oğlunu paralı üniversitede okutan baba bazı zekalı** ama fakir trollere dert olmuştur.
yaz okuluna mı kaldınız olum.dersleri mi veremiyorsunuz nerden battı bu çocuk size ağustos ağustos?

bu dert sahibi yazar arkadaşa veya arkadaşlara zeka kavramı hakkında biraz açıklama yapmakta gerekiyor tabiki.
bak değerli kardeşim şimdi zeka dediğimiz kavram öyle tek boyuta veya iki üç boyuta hapsedilebilecek bir kavram değil bundan yıllar önce adamın birisi çıkmış zekayı yedi tür olarak sınıflandırmış ki bence bu bile yetersiz bir sınıflandırmadır.mesela adından sıkça bahsedilen ticari zeka diye bir kavram bu yedi sınıf içerisinde yoktur.bunun gibi belki birçok zeka türü daha ortaya çıkabilir.

şimdi bizim muhteşem eğitim sistemimizin muhteşem seçicisi lys-ygs sınavları kaç zeka türüne hitap ediyorda kazanamayan gerizekalı olarak anılmayı hakediyor.
ben cevap vereyim: bizleri seçmede kullanılan sınavlar çoklarınca* en temel zeka türü olarak görülen matematiksel ve dilsel zekayı bile doğru dürüst ölçebilecek yeterlilikte değil.kaldı ki diğer zeka türlerini ölçüyor olsun.

durum böyle iken birilerini gerizekalılıkla itham etmek kimsenin haddi olmamalı.
devamını gör...
benim babamdır. hani bizim zırtonun da kafası basar aslında ama sınava çalışma fikri ona ters. gerizekalı olmasına gerizekalı da sıkıya gelemeyen desek daha yerinde bir tespit olur bizim üç numara için.
devamını gör...
adamın biri çıkıp zeka türlerini açıklamış bu doğrudur. türkiye demokratik laik sosyal hukuk devletidir.
okul konusunda sosyal özelliği devreye girmektedir.
eğitimde fırsat eşitliği diye de bir madde vardır. yasalarda da yerini bulmuştur.
özel okul kavramı bir kere sosyal devlet anlayışına ve fırsat eşitliği kavramına terstir.

hadi gerizekalı demeyelim şuna eyvallah.
zeka kavramı tam olarak uygulanıyorsa tamamen sözel ağırlıklı olan bir fakülteye gitmek için sınavdan hem sözel hem de sayısal yapmak zorundasın.
mesela hukuk fakültesi.

bir kardeşimiz çok iyi netler yaptı son sınavda ama çok istediği hayatının tek gayesi olan hukuk fakültesini iki puanla kaybetti. parası olmadığı için yazamadı. ailesine de daha fazla yük olmamak için pdr bölümüne gitti.

60 puan düşüğünü alan adam şu an baba parasıyla hukuk fakültesine yazıldı.

yani sözel ve sayısal zekası daha iyi olan istediği çok sevdiği o işi yapamayacak. az biraz net yapıp barajı aşan çocuk avukat olabilecek. hakimlik için ihtimal dahi vermiyorum.ben burada bir dengesizlik görüyorum.

zeka alanı para yemeye odaklı tüketmeye odaklı çocuklar gerizekalı değillerdir. özür diliyorum.
devamını gör...
eğer gerçekten babadan bahsediyorsak çocuğu için imkanlarını kullanan adam. türkiye şartlarında bir üniversiteye girebilmek için mevcut sınav süreci oldukça stresli ve yıpratıcı. hâl böyleyken düşünceli bile sayılabilir.

bu hazımsızlığın sebebi ne anlayabilmiş değilim. tanık olduklarınız bile size bu hakkı vermez. gerizekalı diye yaftalarken tatmin oluyorsanız zekanızla değil ama insafınızla ilgili çıkarım yapmak meşru hâle geliyor.

peşin not: iyi bir devlet üniversitesinde okudum.
devamını gör...
tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim.

mevzu zaten türkiye şartları. sistem kendi yetiştirdiği adamı bir de sınava sokarak kendine olan güvensizliğini belirtiyor. özel okullarda şişirme notlarla geçip zar zor aştığı barajdan sonra özel okula giden adamla, kendini paralayıp zar zor geçinen, annesine babasına yük olmamak için ekstra işlerde çalışan gençleri bir tutmamı mı bekliyorsunuz ?
asla.

ayrıca konu başlığını koyan kişiyle bence irtibata geçin. ben gerizekalı çocuğunu paralı üniversiteye veren baba hakkında yapıyorum. yani mevzu gerizekalı çocuk. normal olarak da gerizekalı çocuklar hakkında yorum yapma hakkım doğuyor.
devamını gör...
bence özel üniversite diye bir şey olmamalı ama sonuçta var. ve bu durumda evladı için en iyisini yapan babadır. benim çocuğumun puanı düşük olsa ben de aynısını yaparım.
tekrar söylüyorum özel üniversite diye bir şey olmamalı özellikle türkiye şartlarında.
devamını gör...
kapitalizm, piyasa mantigi, sifir etik sadece kazanma uzerine kurulu sistemdeki tek ariza da sizin gerizekali dediginiz tipti zaten.

egitim her birey icindir. ama ileride calismak veya bir yerlere gelebilmek icin satin alir olduk zati allerini. tutup da herkese uygun is imkani ve egitim olanagi tanimayan sistem de hata yok birey suclu. valla saglam opportunist pragmatist kapitalist algi. bu kafayla basarilar.
devamını gör...
o benim babam. gerizekalı çocuk da ben oluyorum. çünkü lgs de 153 puanla fen lisesine alan özel lise vardı. sırf düz lisede kötü bir çocuk olup zıvanadan çıkmamam için 4 yıl yüzümü görmek istemedi. ben naptım eşşek gibi çalıştım. alnımın akıyla devlet ünisi kazandım. şimdi babam her telefon konuşmasında;
+bizimki de napsın ankarada ....... ünisinde okuyo.
+evet.. evet.. çok şükür ya...
+ valla çok özlüyoruz oğlumu eşşek sıpası
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar