ginkgo biloba

buralarda mabet ağacı diyorlar, kafa açıcıymış, sınıfında tekmiş başka kimse yokmuş.* iki gündür çayını içiyorum fazla açık kaldı ceryan yaptırdık galiba.
devamını gör...
ankara garı'nın önünde 200 yıllık bir ginkgo biloba ağacı varmış. çin'de ve japonya'da uzun ömür ve sonsuzluk simgesi sayılıyormuş.
devamını gör...
gymnosperm bitkiler arasındadır. ginkgoaceae familyasının tek türüdür.. bilinen en yaşlı ağaç olmasından dolayı "mabet ağacı" denmektedir. bunun yanı sıra; fil kulağı da denebilir.. dioik yani iki evcikli yani erkek ve dişi organlar farklı ağaçlarda bulunur.. meyveler etli bir yapıya sahip fakat felaket derecede kötü kokar.. sonbaharda altın sarısı bir renk alır ve muhteşem görünür..
devamını gör...
çince ginkgo adı kayısı ve gümüş manasındaki iki hargle yazılır. japoncaya ise ginkyo olarak geçmiştir.
ginkgo biloba ağacı türkiye’de ise mabet ağacı, kızsaçı ağacı, gümüş kaysı, fil kulağı, çin yelpaze çamı olarak da isimlendirilmektedir.unutkanlık, hafıza zayıflığı, zihnî dikkati ilerletme ve alzheimer gibi rahatsızlıklarda destek olarak kullanılabilir.kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi olduğundan kan sulandırıcı ilaçlarla kullanılmamalıdır
devamını gör...
bugün yaşayan hiçbir yakın türü ya da benzeri olmayan, tümüyle kendine özgü bir ağaç… kayıt altına alınan en yaşlı ağaç 3500 yaşında.

hafızasını güçlü tutmak amacıyla her gün heidelberg şatosu’nun bahçesinde çıktığı yürüyüş sırasında buradaki ginkgo biloba ağacından bir yaprak yiyen goethe, belki de yaşamının en anlamlı şiirlerinden birini bu yaprak üzerine yazmıştır.

devamını gör...
ilacının kulak çınlamasına iyi geldiği söylenen bitki. deneyeceğim. kulak çınlamamı iyileştirirse en sevdiğim ağaç olacak kendisi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar