gintama

iki uc sene once baslayip surundurdugum, bugunlerde biraktigima cok pisman oldugum anime. aklim basima yeni geldi tabii.

konusu: onceden samuraylarin hakim oldugu edo, uzaylilar=amanto tarafindan isgal edilir. kazanan taraf, samuraylarin katana tasinmasini ve kullanilmasini yasaklar. bu ortamda dahi varligini surduren sakata gintoki isimli samuray, kagura ve shinpachi ile yeni bir hayata baslamistir. tabii uzaylilarin isgali altinda olan edo sehrinde, kacak samuraylarin katkisiyla beraber olay hic eksik olmaz.*

anime oldukca uzun soluklu; 265 bolum. yine de baymadan, biktirmadan izletiyor, sevdiriyor kendini. ustelik icinde o kadar cok gonderme var ki, ortalama bir anime kulturune sahip biri olarak yetismekte zorlaniyorum. bu arada mangasi da ayni ada sahip ve halen devam ediyor bildigim kadariyla.

karakterler cok renkli, ozellikle yuz ifadeleri ve ciddiyetten cogu zaman uzak oluslari insani sasirtiyor. ciddi olaylar olmuyor degil, onlardan da bolca mevcut. gulmek, hatta yarilmak ve arada saglam dovusler izlemek istiyorsaniz birebir. siddetle tavsiye ediyorum.

not:
gintoki'nin zanpakutosu - http://tinyurl.com/kb7o7r8
devamını gör...
gülmekten çatlatan anime. gerçekten çok fazla gönderme var. anlamasanızda bir süre sonra gülüyorsunuz. hele bir 25. bölümü var death note izleyenlerin izlemesi lazım. yerlere yatırdılar. bütün bölüm death note parodisiydi ve çok eğlenceliydi. ilk 10 15 bölüm sabretmek lazım ama. animenin tarzına, espri anlayışına ancak o zaman alışıyorsunuz. bir süre sonra bazı karakterler ekrana gelince ya da belli başlı müzikler çalmaya başlayınca istemsizce gülmeye başlıyorsunuz zaten. henüz 34 bölümünü izledim geride daha çok bölüm ve gülünecek sahne var. hala yayınlanmaya devam da ediyor.
devamını gör...
izlemeden önce sadece komedi animesi sandığım izleyince çok güzel bir olay örgüsü ve kurgusunun da olduğunu gördüğüm hikayesi içine çeken hikayeyi izlerken de güldüren anime bazı yerlerinde çok çocuksa espriler olsa da genel olarak iyidir ramazanda orucu beklerken vakit geçirmek için de ideal bir anime.
devamını gör...
bana ilk defa manga okutan anime/manga. sağda solda çok sağlam arclar var ileride diye yazılar okuyordum. hikayede neredeyse bütün bilinmeyenler açığa çıktı denilince animenin güncel olduğu yerden okumaya başladım. ilk başta yine çok güldürdüler sağolsun ama sonra gülmekten ağlatan bu seri gerçekten ağlatmaya başladı. goril* sana çok ahettim ama bu da yapılmaz be. senaryo mükemmel işlenmiş ve olaylar birbirine çok iyi bağlanmış. ama ama işte. artık üzme lan dedikçe daha da üzdü. komedi mangası bir anda büyük bir aksiyon ve drama döndü. eninde sonunda buna yakın bir şeylerin olacağı belliydi bu kadar dramatik olması sürpriz oldu. o bölümler hele bir animeye çevrilsin çok bomba olacaktır. spoiler olmasın diye yazmak istemiyorum ayrıntıları. neyse ben geri kalan 30 bölüm mangayı okuyayım bakalım daha ne kadar ağlatacak. bir yandan da her şey ortaya çıkmaya başlayınca biteceği konusunda haberler dillendirilmeye başladı. ama bitmesin lütfen. o one piece midir nedir onun gibi çok daha uzun süre devam etsin.
devamını gör...
animesi bir kaç hafta içinde tekrar sonlanacak olan yapım. mangasının en geç 2017'de sona ereceği açıklanmıştı onu sindirirken animenin de biteceğinin haberi üzdü. gerçi anime yine devam eder ileride. mangasına yaklaştığı için alınmış bir karar sonuçta. ama haftada bir izlemek iyi oluyordu.
devamını gör...
anlamak için en azından çok fazla anime izlemiş olmanız lazım. ayrıca daha da detaya inersek japon popüler kültürü, tarihini de bilmeniz lazım. mesela orada bir anda karakter gözlüklü, takım elbiseli bir tv sunucusuna dönüyor. çevirmen sağolsun burada bilmem neye gönderme var diye yazmış, adamın adını aratıyorsun japonya'nın mehmet ali erbil'i. tabi o arada işin esprisi kaçıyor ama bunu gören japon gülmekten yerlere yatıyordur. ben pek sevmedim ama güzel seri yani izleyecek adama izleme denmez. daha ziyade japonlara hitap ediyor gibi olan anime.
devamını gör...
18 ocak 2018'de serinin son arcı olan silver soul arc a giriş yapacak manga/anime. mangada çok iyi işlenen ve bütün serideki karakterlerin son arcta bütün geçmişlerini açığa çıkaran, hepsinin sona doğru bir rollerinin olduğu bu arc ile gintama gerçekten bitecek. tabi arada komediyi de ihmal etmiyor. dövüş sahneleri de çok iyiydi. manga henüz bitmedi ama sona yakın. ayrıca uzun bir arc. o yüzden kısa sürede bitirilmesi mümkün değil. umarım bütün arcı animeye verirler ama şu aşamada belirsiz.
devamını gör...
gelecek hafta yayınlanacak olan(dün itibariyle scan sayfaları düşmüş) 698. bölümü shonen jump'ta yayınlanan son bölümü olacak olan manga/anime. normalde gorilla-sensei mangayı bitirmeyi planlıyordu ve buna göre aylar öncesinde duyurusu da yapıldı ancak bitiremedi. bundan sonra manga ne zaman çıktığı tam olarak belli olmayan giga jump isimli mevsimlik dergiye geçiş yapıyor ve hikayeyi burada bitirecek. kendisi de geri kalan bir hikayesinin olduğunu belirtti son sayıda. giga jump'taki ilk yayını ise aralık ayında olacak. yani animeyi izleyenler de tam bir son beklemesin şu anda yayınlanan sezonundan.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.