glikoz şurubu

nişasta bazlı şeker rezaletinin ürün paketlerindeki içindekiler / ingredients kısmına yansıyan hali. bakın bugün türkiye'de belki de bundan daha önemli bir mesele yok. göz göre göre hepimiz, çoluğumuz çocuğumuz yüzde yüz kanser ve obezite garantili bu ürünü deli gibi kullanıyoruz.

doğal şeker tüketme ve glükoz - furuktoz şurubuna karşı durma bilincini acilen kazanmalıyız.
devamını gör...
kan şekerine yaptığı şeyle insanı maymuna çeviren hede. doyumsuzluk hissi verdiğinden bilimum hazır gıda yani püskevitgiller, çikolatalar ve hatta içeceklerde de kullanılır bu hede. yani birilerinin iddia ettiği gibi açlığınızı yatıştırmaz o şeyler. şey diyorum çünkü kesinlikle gıda maddesi değiller. neyse açlığı yatıştırmaktan ziyade kan şekerinizin dengesini bozup ne yerseniz yiyin doyamayacakmışsınız hissi verir. kandaki şeker dengesini kalıcı olarak bozmaya başladığında önce insülin direnci denen hedeyle tanışırsınız ve zamanında doktora gidip önlem almazsanız Allah korusun sahibinden birinci el 0 km bir diabet hastası olup çıkarsınız. *
devamını gör...
nişastadan elde edilen gıda hammaddesi.

nişasta; ısı, enzim ve katalist ile sıvılaştırılır. sıvı ürün enzim ile sakkaritlere parçalanır. bu parçalar filtrasyon, aktif karbon ve iyon değiştirici yöntemlerle saflaştırılır ve daha sonra konsantre edilerek sonuçta glikoz şurubu elde edilir.

glikoz şurubunu gıda sanayiinde çok kullanırız.
nedenleri: nem içeriğindeki değişikliğe direnç ve nem çekicilik, sakkarozun kristalleşmesini önlemek, donma noktası ve kaynama noktasının kontrolü, ozmotik basınç ve koruyuculuk, köpüğün dayanıklılaştırılması, parlaklık verme, lezzeti zenginleştirme, renk oluşumu, yapı oluşumu, fermente edilebilirlik ve tabi ki tatlılık verme.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar