glikoz

c6h12o6 molekül yapısındaki karbonhidrat. karbonhidratların en küçük yapıtaşıdır. fotosentez ile bitkilerde üretilir. çok sayıda glikoz özel bağlarla birleşerek nişastayı, selülozu ve glikojeni oluşturur. kan sıvısında bulunan kan şekeri glikozdur.
devamını gör...

--- alıntı ---
Basit bir şeker (veya monosakkarit) olan glukoz (veya glikoz veya glükoz) yaşam için en önemli karbonhidratlardan biridir. Hücreler onu bir enerji kaynağı ve metabolik reaksiyonlarda bir ara ürün olarak kullanırlar. Glukoz fotosentezin ana ürünlerinden biridir ve hücresel solunum onunla başlar.

Ad Yunanca "tatlı" anlamına gelen glukus (γλυκύς) ve kimyada şekerlere verilen "-oz" sonekinden türetilmiştir. Türkçede glikoz, glukoz 'dan daha yaygın kullanılmakla beraber kimyasal adlandırma sistemleri bakımından bu hatalıdır. Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC)'ın önerdiği adlandırma kurallarına göre "glikoz", monosakkarit yerine kullanılan bir sözcüktür[1], glukoz ise burada söz konusu olan şeker türüdür[2]. Kimyada gliko- öneki ile başlayan isimler şekerli bileşiklere aittir[3], gluko- öneki ile başlayan isimler ise glukozlu bileşiklere aittir[4]. Örneğin glukozitler, glikozitlerin bir alt grubudur. Bu nedenle, bu metinde 'glukoz' kullanılacaktır.

Doğal biçimine (D-glukoz) gıda sanayisinde dekstroz olarak da değinilir. Bu maddede glukozun D-biçimine değinilmektedir (molekülün ayna görüntüsü L-glukoz olarak adlandırılır.
--- alıntı ---

devamını gör...
mercimek ya da sebze yenildiğinde, vücut ihtiyacı olan glikozu bu yiyeceklerden elde eder. ama besinlerin içindeyken masum olan bu şeker, paketlenmiş ürünlerde elinde tırpanı ile sağlığımıza bileniyordur. ürün etiketinde rastlarsanız, ihriyacınız hiç yoksa mümkün mertebe rafa geri koyun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar