göbeklitepe

göbeklitepe höyüğü, 1963'te fark edilen dokuz hektarlık kazı bölgesinin önemi yaklaşık 10 yıl kadar önce tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren mahmut kılıç sayesinde anlaşılabilmiştir.

åžanlıurfa'ya 20 km'lik bir mesafede, örencik köyü yakınlarındadır. 1995 yılında ilk kez alman arkeoloji enstitüsü ve åžanlıurfa müze müdürlüğü'nün işbirliğiyle kazı çalışmalarına başlandı. kazılar alman arkeolog doç. dr. klaus schmidtâ’in başkanlığında yürütülmekte olup, her yıl eylül ve ekim aylarında 10 haftalık bir süreç içinde yapılmaktadır.

günümüze kadar yapılan kazılar sonucunda bir neolitik çağ yerleşimi olduğu anlaşıldı. tarihi m.ö. 11 binyıllarına uzanan neolitik çağ'dan kalma, tapınma amaçlı törensel alanlara ait mimari kalıntılar, dikili taşlar ve üzerinde kabartmalı yabani hayvan ve bitki figürlerinin bulunduğu taşlar günyüzüne çıkartıldı. bölgenin önemi ise günyüzüne çıkarılan en büyük tapınma alanını barındırmasıdır.

günümüze kadar yapılan kazılarda elde edilen bulgular çerçevesinde uzmanlar neolitik çağ insanının henüz çevresinde yer alan hayvanları evcilleştiremediğini düşünmektedir.

bölgedeki kazı çalışmalarının her yıl eylül ayında başladığını ve yaklaşık 10 hafta sürdüğünü anımsatan doç. dr. klaus schmidt şunları belirtti:

â‘göbeklitepe'deki kazılarda elde ettiğimiz bulgularla, dünyanın bilinen en eski tapınma merkezlerinden birinin bu bölgede olduğunu ortaya çıkarmıştık. ancak, son kazı çalışmalarıyla tapınma merkezinin dünyanın en büyük tapınma merkezi olduğunu tespit ettik. yaptığımız araştırmalarda, neolitik çağ'da yaşamış insanların, yabani sığır, akrep, tilki, yılan, aslan, yaban eşeği, yaban ördeği ve yabani bitki kabartmalarını incelediğimizde hayvanlarını evcilleştiremedikleri sonucuna ulaştık. ayrıca, dikili taşların (stel) üzerindeki resimler ve kabartmalar o dönemde yaşamış olan insanların sanatları hakkında bizlere fikir veriyor. buradaki tapınak, dünyanın bilinen en büyük tapınağı olma özelliğini taşıyor' diye konuştu.
devamını gör...
--- alıntı ---

ingiliz Daily Mail gazetesinin konuştuğu bilim adamları, “Medeniyetten ve her şeyden önce Göbekli Tepe vardı” ifadesini kullandı. işte bölgeyi inceleyen uzmanların tepkileri:

- Stanford Üniversitesi’nden Ian Hodder: Göbekli Tepe tarihle ilgili bildiğimiz her şeyin değişmesine sebep olacak.

- Witwatersrand üniversitesi’nden David Lewis Williams: Göbekli Tepe tarihin gelmiş geçmiş en büyük arkeolojik keşfi.

- Reading Üniversitesi’nden Steve Mithen: Burası insan aklının anlamakta zorlanacağı kadar olağanüstü.

- Alman arkeolog Klaus Schmidt: Tüm kanıtlar gösteriyor ki burası insanlığın doğduğu yer. Göbekli Tepe, Adem’le Havva’nın yaşadığı Cennet Bahçesi’ndeki bir tapınaktı.

--- alıntı ---


--- alıntı ---

Göbeklitepe, arkeoloji dünyasının en büyük keşiflerinden biridir. Çünkü daha şehir hayatına geçmemiş olduğu düşünülen avcı-toplayıcı toplumların tapınak inşa etmiş olduğunu gösteren ilk örnektir ve bu da şehirleşme yani medeniyet tarihinde devrim niteliğinde bir buluştur. Hatta bu buluşu sebeple kazıyı yapan Dr. Klaus Schmidt, "Önce tapınak geldi, şehir sonradan geldi" demiş ve bu sözüyle erken medeniyet tarihine yeni bir açılım getirmiştir.

--- alıntı ---

--- alıntı ---

Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunların ağırlıkları 40 ila 60 ton arasında değişiyor. İlkel el aletlerinden başka bir aletin olmadığı bu dönemde sütunların nasıl taşındığı ve dikildiği arkeologlar tarafından henüz çözülemedi. İnsanlığın avcı toplayıcı döneminde yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı sorusu da henüz cevaplanmadı. Belki tüm bu sorular cevap bulduğunda insanlık tarihi yeniden yazılacak.
--- alıntı ---


http://gobeklitepe.info/tr/index.html

http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Dosya:GobeklitepeHeykel.jpg&filetimestamp=20090831162855 *
devamını gör...
geçmişi yallaşık 12.000 yıl öncesine dayanan cilalı taş devrinden kalma mabet.

şuan dünya üzerinde tespit edilmiş en eski mabettir. bulunuşu hem anadolu hem de dünya tarihini değiştirecek niteliktedir. şanlıurfa'ya 20 km'lik bir mesafede, örencik köyü yakınlarındadır.

"göbeklitepe, arkeoloji dünyasının en büyük keşiflerinden biridir. çünkü daha şehir hayatına geçmemiş olduğu düşünülen avcı-toplayıcı toplumların tapınak inşa etmiş olduğunu gösteren ilk örnektir ve bu da şehirleşme yani medeniyet tarihinde devrim niteliğinde bir buluştur. hatta bu buluşu sebeple kazıyı yapan dr. klaus schmidt, "önce tapınak geldi, şehir sonradan geldi" demiş ve bu sözüyle erken medeniyet tarihine yeni bir açılım getirmiştir." *

http://gobeklitepe.info/tr/...


devamını gör...
şüpheci bakışlar fırlatarak ziyaretçilere korku salabilen doğu anadolunun yakışıklı sakallı 70-80 yaşlarında delikanlı dedelerinden birinin bekçilik yaparak koruduğu tepedir.

göbekli tepe etrafındaki küçük tepelerde de kireç taşı yada bildiğimiz kireç ve belki de beyaz boya ile numaralandırılmış tepeler bulunmakta. oraları hep kazacaklar ve kim bilir neler bulacaklar.
devamını gör...
göbeklitepe hakkında yazılanları okuyunca şu hadis geldi aklıma: "ebu hureyre anlatıyor: resulullah buyurdular ki: "fırat nehri altından bir dağı ortaya çıkarmadıkça kıyamet kopmayacaktır." insanlar o altın sebebiyle öldürülecek, öyle ki on insandan dokuzu öldürülecektir.
devamını gör...
----alıntı----
şanlıurfa'nın 15 kilometre güneydoğusunda bulunan göbeklitepe'nin tarihi m.ö. 11. yüzyıla dayanıyor. anadolu'daki bilinen ilk uygarlıkların m.ö. 3000 civarında kurulduğunu düşünecek olursak, bölgedeki son keşifler ışığında ulaşılan bu tarih, insanı hayrete düşürmüyor değil...

bu şaşırtıcılığının yanı sıra göbeklitepe, şu ana kadar keşfedilmiş insan eli ile inşa edilen ilk yapı olarak kabul ediliyor. göbeklitepe'de doğal bir tepenin üzerinde yer alan tapınağın çevresi düz çizgiler halinde dizilmiş taşlarla sınırlandırılmış. tapınağın içindeki t biçimli sütunlarda, anadolu'da yaşadığına dair herhangi bir ize rastlanmayan bir çok hayvan figürü yer alıyor. bu durum da göbeklitepe'yi inşa edenlerin bu hayvanları görecek kadar geniş bir bölgeye egemen olduğu yönündeki tahminlere sebebiyet veriyor. bazı sütunların boyları 3 metreye ulaşmakla beraber, tapınakta yer alan çizimlerin ise oldukça basit formlarda olduğunu görmek mümkün. dini bir merkez olan göbeklitepe'de, dikdörtgen şekilde iki büyük tapınak mevcut. tapınakların yanında yer alan çukurların adaklar için açıldığı düşünülmekle beraber, göbeklitepe'nin tüm dinlerin ve inanış modellerinin çıkış noktası olduğu da tahmin ediliyor.
----alıntı----
*
devamını gör...
hakkında yapılan yorumlar, tahminlere bakınca arkeologların, tarihçilerin materyalist takıntılardan bir türlü kurtulamadıklarıyla karşı karşıya kalıyoruz. arkeologların çoğu çok aptalca yorumlar yapıyor. bir tarihi esere bakış atarken onun devasa bir puzzle'ın bir parçası olduğu gerçeğini düşünemiyorlar. bildikleri tek bir şey var, taş devri, cila devri... kazdıkları yerden taş çıkması bir taş devri akla getiriyorsa başka ne çıkmasını bekliyorlar. 12 bin yıllık tarihi kalıntıdan vestel 82 ekran hd tv i çıksın. o kadar kısır yorumlar yapıyorlar ki. süreci okuyamıyorlar. tarihle ilgili zihinlerindeki iskelet mağaradaki insanın dışarı çıkıp dışarıda ateş yakarak yeme pişirmesinden ibaret.
göbeklitepe gibi yapıları gerçekten zeki adamların incelemesi ve yorumlaması gerekiyor. düz düşünen düz adamların mağaraya hapsolmuş düşünce dünyası bu işleri yürütemez.
devamını gör...
bir de şöyle bir şey var: günümüze kadar kalan bir eseri incelerken günümüze kalanı değil de kalmayanı düşünmek gerekiyor.
göbeklitepe ile ilgili yazılan yazılar hep şu şekilde başlıyor:
"bu devasa taşları ilkel bir baltayla nasıl yonttular da o tepenin başında bu yapıyı nasıl inşa ettiler."
ahmaklar, kendilerini çok medeni zannettikleri için bütün geçmişi "ilkel" olarak nitelendiriyorlar.
her dönemin kendi gelişmiş medeniyetini üretebileceğine, geçmişte de devasa teknolojiler ve imkanlar olabileceğine kafaları çalışmıyor.
nerde bir tarihi yapı bulsalar, geriye doğru düşünebildikleri tek şey, o taşları yontan ilkel balta. bu kafayla ilim bilim olmaz. gelişmeyi göbeklitepe değil zihniyetin değişmesi sağlayacak.
devamını gör...


--- alıntı ---

Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 15 km. kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında bulunan mabettir geçmişi m.ö 9.600 lü yıllara dayanmaktadır.
--- alıntı ---

araştırmada bulunan kişiler ve kurumlar;

^ http://www.brittanytourism.com/things-to-do/all-activities/grand-cairn-de-barnenez
^ "New radiocarbon dates from Bougon and the chronology of French passage-graves". Antiquity. 1993.
^ http://books.google.dk/books?id=DiHLmHKsrzgC&pg=PA133&lpg=PA133&dq=cairn+de+barn%C3%A9nez+4850+bc&source=bl&ots=n3Ofs2EGra&sig=i75oIzRO7OrDXSTC9_0BM4OyVBw&hl=da&sa=X&ei=UWQmUYv3Nsjc4QSwwYCQDQ&ved=0CEkQ6AEwBA#v=onepage&q=cairn%20de%20barn%c3%a9nez%204850%20bc&f=false
^ "senchin bajo - plaza in peru may be the america's oldest urban site". http://Gogeometry.com. retrieved 12 july 2012
^ mcdonnell, patrick j. (february 26, 2008) "a new find is the americas' oldest known urban site". los angeles times. retrieved 12 july 2012.
^ jarrige, j. f. (1979). "excavations at mehrgarh-pakistan". johanna engelberta lohuizen-de leeuw. south asian archaeology 1975: papers from the third ınternational conference of the association of south asian archaeologists in western europe, held in paris. brill. s. 76–87. ısbn 978-90-04-05996-2. erişim tarihi: 19 august 2011.
^ "archaeological site of mehrgarh". unesco. retrieved 14 july 2012.
^ shaw, ıan, ed (2000). the oxford history of ancient egypt. oxford university press. p. 480. ısbn 0-19-815034-2.
^ "zona arqueológica cuicuilco". ınstituto nacional de antropología e historia. (spanish). retrieved 12 july 2012
^ http://www.smh.com.au/news/...
^ "historic huts in the antarctic from the 'heroic age'." http://Antarctic-Circle.org. retrieved 8 july 2012.

ayrıca dünya tarihinde ilk tarımın yapıldığına inanılan yerdir. kazılar devam ettikçe yapılışının daha eskilere doğru gittiği görülmüştür.
devamını gör...
ziyaret etmekten vazgeçtiğim tarihi kalıntı.

zaten fikirlerimizden dolayı sözlükte fasık, kafir, münafık diyorlar. göbeklitepe'ye gittiğimi öğrenseler putperest müşrik diye yaftalanmaya başlarım...
devamını gör...
a, b, c, d, e, f ve g yapıları olarak adlandırılan 7 yapıdan oluşmaktadır. en eski yapı d, sonra yapılan c, a ve sonra diğerleri. ilginçtir f yapısı hariç diğer yapıların merkezindeki elleri göbek üzerinde bağlanmış haldeki insan figürleri kıble istikametine bakmaktadır. hatta en eski yapılar olan d ve c yapılarındaki figürler tastamam kabeye bakmaktadır (evet ölçtüm). f yapısında ise güney batı istikametine dönüktür.

çok enterhasan bir ayrıntı. kimsenin bu zamana kadar fark etmemesi veya salağa yatması ise daha ecaib bir durum. sonra kur'an'da belirtildiği gibi kabeyi en eski mabed olarak kabul etmek zorunda kalırlar, aman ha.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar