gökten indiği varsayılan kitapla devlet yönetilemez

kulağında sorun olanların mustafa kemal'e ithaf ettiği söz.

--- alıntı ---
...
dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, cumhuriyet halk partisi programıdır. bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.
...
--- alıntı ---

adam, "devlet yönetiminizdeki prensipleri biz gaipten değil deneyimlerimizden alıyoruz. dolayısıyla bu prensipler de kutsal kitap sözleri gibi değişmez değildir." demek istiyor. bizim yobazlar da sanki kur'an ı kötülüyor sanıyor.
devamını gör...
adam baya baya diyor ki "gökten indiği sanılan kitapların dogmaları" kemalizmden beyni yananlar anlıyor halamın nefis dolmaları. shshhsgdh yok bir de biz adamı radikal zannediyorduk adam kemalist çıktı.
devamını gör...
(bkz: gökten indiği sanılan)

yani diyor ki, gökten inen bir kitap yoktur. şimdi dini jargondan baktığımızda gökten bir şey inmemiştir. Allah tarafından resulune vahyedilmiştir.
gökten inmek olsa olsa mecazdır, ki bu mecaz vhyin tam olarak karşılığıdır.
bu bakımdan atatürk burada diyorki; "allah yok, din yalan".

gelelim madalyonun öte yüzüne. gökten indiği sanılan kitaplar, genel ahlak kaidelerini, hayatın ve beşeri münasebetlerin, hak ve hürriyetlerin düzene koyulduğu içtimai hayata dair hemen her şeyin bulunduğu kitaplardır.
demem o ki, dünyada 200 tane devlet var, hemen hepsinin anayasası, bağlı bulundukları dinlere büyük oranda uygunluk gösterir. hepsi dinlerine uygun anayasalar yapmıştır. ha biz aykırı olup başkalarının dinine uygun anayasalar ile yönetildik o ayrı. istisnalar kaideyi bozmaz değil mi anacım?

cumartesi pazarı tatil yapıp, cuma gününü es geçmek mesela. ramazan ayında iş yükünü hafifletmemek mesela. ama bir yahudiye şabatta iş yaptıramazsınız. adam gökten indiğini sandığı kitaba göre anayasa hazırlamış.
bir katolik pazar sabahı konserinden önce kiliseye gitmezse olmaz. dolayısıyla pazar tatil hacım. ne güzel biz de kovboy filmi izliyoz o saatlerde.

yedik yuttuk tabi. yemesen ne? kel aliye astırırlar adamı.

ek:
lafı nasıl bir kavrayışla nasıl bir anlayışla ele aldığını bilemediğim insanlar haftanın yarısını tatil istiyor diye olayı hiç olmadığı bir tarafa çekmeye çalışırsa şaşırmam dediydim kendime. şaşırmadım. çıktı bu vatandaş. vay uyanık!

bre herif! yahudinin cumartesisi ile hıristiyanın pazarını bana dayatan zihniyete karşıyım ben diyorum. kalkıp 3 gün tatil diyorsun. ne tatili? müslümanın tatili mi olur be adam?

şimdi bir şey derdim de.. demeyeceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar