goldman sachs

(bkz: merrill lynch) ve (bkz: morgan stanley) ile birlikte dünya'nın kirli yatırım işlerini yürüten yatırım bankası. Mesai saati uygulaması vardır şöyledir , sabah 08:00'de işe başlarsınız gece 02:00'de biter ve bu şaka değildir. Canınızı alırlar , ruhunuzu da satarsınız gerisi gelir ama insanlığın bittiği yerdir.

Piyasa karıştırma hususunda Harward'dan doktoralı oldukları bellidir herkes yazdıklarını ve yayınladıklarını takip eder. Spekülatif dünya'nın sauron'u olduklarına dair hep bir söylenti dolaşır. Kısa vadeli arbitraj satış gelirleri neredeyse bir devlet geliri ile yarışabilecek düzeydedir. Derin dünya'nın derin abilerinden bir tanesidir ne yazık ki..
Bunların bir de amca oğulları grubu vardır ki 2008'de ki krizi oluşturan hainler ordusunda görev alırlar. Yunanistan'ı batıran işlemler sonrasında adları goldman sucks olarak değiştirilmiştir.*

(bkz: bear stearns)

(bkz: lehman brothers)

(bkz: citigroup)
devamını gör...
kodaman ve tefeci. şimdi bunların yüzüne "faiz haramdır" diye türkürsen onu da türev işleme tabi tutarlar. ama haklarını teslim etmek lazım, çok çalışıyorlar. kim iddia edebilir, sadece kendileri için çalıştıklarını. tüm hücrelerimize değin çürüyüp yok olana kadar da duracaklarını hiç sanmıyorum.

bizimkisi de laf olsun sözlük dolsun hesabı, kaldı mı yüz bizde faiz haramdır'ı cibiliyetlerine okuyabilecek bir adam/topluluk. evet, mesele çok karışık değil arkadaşlar, faizi kapitalizm yahut sosyalizm üzerinden izaha çalışmayın, hiç gerek yok. aynen yazıldığı gibi: "faiz haramdır". bu soysuzlarla laf dalaşına, enominin teorilerine felan girersen pabucu ters giydirirler, sonra lan kapitalizm ne mübarek şeymiş der ve geri dönersin!

devamını gör...
1869 yılında kurulan ve hala aktif olan amerikan uluslararası yatırım bankası.

2008 yılındaki resesyondan sorumlu tutulan isimlerden biridir. Bu finans şirketini sadece faiz almakla suçlamak naiflik olacaktır; çünkü mortgage sisteminin mimarları olan bu ve bunun gibi finans şirketleri kapitalist sistemin tüm avantajlarını kullanarak paradan para kazanma yöntemleri sayesinde ortada olmayan paraları döndürmüş ve kasalarını doldurmuşlardır. Burada bir iki satırla izah edilmesi pek mümkün olmayan finansal yapı üniversitelerde ana bilim dalı olarak okutulmaktadır ki, goldman sachs, lehman brothers, merrill lynch, bear stearns gibi uluslararası finans kuruluşlarının ekonomik hareketlilikleri okutulan ve bilinen kuralların dışındadır. Bu yüzdendir ki ulusal ve hatta uluslararası bir durgunluğa sebep olabilmişlerdir.

Yine tüm bu finansal krizleri faiz ya da belli bir devletin * maharetlerine mal etmek kapitalist sistemi küçük görmek anlamına gelir. Paranın dininin, ulusunun, renginin olmadığının kanıtı işte bu büyük finans şirketleridir. Yakın bir dönemde eric cantona fransa'daki bankalara para yatırılmamasını ve hatta olan paraların da çekilmesini, bu anlamda bankaların nakit sorunu yaşayacaklarını söylemiş ve bir kampanya başlatmıştı. http://haber.sol.org.tr/dun... gerçi bu kampanya çok büyük bir ses getirmiş ve ingiltere'ye de sıçramıştı; fakat sistemi bir kaç bin dolarlık bir hareketle susturmanız mümkün değildir. ancak bir kaç milyar dolarlık hareket olursa belki(!) bir ki sıkıntıya sebep olabilirsiniz.

konuyu dağıtmaya başladım galiba. devamını ilgili başka bir başlığın altına yazayım en iyisi. ne dolmuşum arkadaş!

http://www.goldmansachs.com...
devamını gör...
amerika merkezli, çok uluslu yatırım bankası. bazıları küresel tefeci olarak nitelendiriyor. en küçük müşterisi 300 milyon dolara sahip fukaralardan meydana gelir. çalışanları yılda milyonlarca dolar kazanır. dünyanın en başarılı ekonomistlerini alıp birkaç yıl içinde kokain ve fahişe müptelası haline getirerek hiçbir ahlaki kurala sahip olmamalarını sağlar. iddiaya göre dünyadaki porno sektörüne bile hatırı sayılır yatırımları vardır. bu şekille inhirafa uğrattıkları ekonomistlerine ise her türlü ahlaksız spekülasyonları yaptırabilirler. izlanda ekonomisi çökmeden birkaç ay önce bazı yatırımcılarını -puanları çok yüksek, gelecek vaadediyor- diyerek yatırıma yönelten, yatırımcının eriyen parasını da kendi kasasına dolduran bir kuruluş. kısaca gs olarak söylenir. yaptığı işi anlatmak için iktisat derslerinde bazı profesörler borsa ile gs'yi aynı kefeye koyarlar.

peki bir goldman sachs elemanı ne işe yarar?

bir hikaye ile anlatmak gerekirse;

bir goldman sachs elemanı uzakdoğu kasabalarından birine gider. değeri ve hiç kimseye faydası olmayan aptalca şeyler vaat etmeye başlar. köylülere kendisini maymun tüccarı olarak tanıtır. her maymun için 5 papel vereceğini söyler. kasabada evlerin balkonlarından tutun, her sokağında bolca maymun vardır. halk buna itibar etmez. bu yüzden kimse maymun getirmeyecektir. o halde ikinci gs çalışanı ortaya çıkar. halkın ( veya medyanın ) dikkatini çekeceği bir yerde maymun tüccarı olan goldman sachs çalışanına üç maymun verir ve 15 papel alır. bu durumu gören bütün köylüler (modern vatandaşlar) maymun toplamaya başlar ve topladıkları her maymun için gerçekten 5'er papel alırlar. zamanla maymun azalır ve halk maymun toplamak için birbirleriyle yarışarak kavga eder. fakat toplumdaki hiç kimse maymunun neden toplandığını ve ne işe yarayacağını bilmez. çünkü para kazanmak biyolojik olarak kokain almak gibi bir şeydir. insan kokain aldığı zaman beynin uyarılan bölümü ile para kazandığı zaman uyarılan bölümü aynıdır. neyse. maymun tüccarı halkı daha fazla tahrik etmeye başlar. daha fazla maymun talep etmektedir. bu sebepten maymunun birim fiyatını arttırır. münadiler ile kasabada her maymun için 10 papel vereceğini söyler. halk çılgına dönmüştür. maymun için herkes birbiriyle yarışır. maymun tüccarına çok sık olmasa da tek tük maymun gelmeye devam eder. maymun tüccarı tekrar maymun fiyatını arttırma kararı alır. -her maymun için 15 papel verilecektir.- halk şokta ve teyakkuzda.. biraz zaman geçer bu sefer fiyat 20 papel olur. maymun getiren yok. varan iki: maymun 40 papel.. köylüler kara kara düşünürken maymun tüccarı goldman sachs personeli maymunları alıp köyden gider. köylülere başka ile maymun toplamaya gidiyorum, birkaç ay içinde döneceğim, maymunları kimseye satmayın! geldiğim zaman hepsini 40 papelden alacağım, der. birkaç ay geçtikten sonra kasabaya büyük tırlarla içi maymun dolu bir adam gelir. kasabanın ileri gelenlerine burada bir maymun tüccarı varmış, maymunun adedine 25 papel veriyormuş. ona maymun satmak istiyorum. acaba kendisi nerede diye sorar? köylüler heyecanlanmıştır. adamı hemen misafir ederler ve çeşitli ikramlarda bulunurlar. adama kendilerinin de maymun tüccarı olduğunu ve maymunları 30 dolara kendilerine satmalarını teklif ederler. meçhul adam olur der. buyurun.. bütün köylüler 30 dolardan maymunları satın almak için varını yoğunu satar.. çünkü bu karlı bir alışveriştir. hepsi 30 papelden aldıkları mayunları birkaç ay sonra 40 papele satacaklarına inanmışlardır. fakat zaman geçtikçe başka ilden maymun almaya giden maymun tüccarı goldman sachs bir türlü kasabaya gelmez. yıllar gecer ve halk kandırıldığını anlar. ama ortada suçlu yoktur. kimseye dava açamazlar. çünkü teklifler sanaldır. maymunlar kafeslerden çıkıp sokaklara, ağaçlara, bahçelere yani ait oldukları yere dönerler.. maymunlar için hiçbir şey değişmemiştir ama köylülerin malları ve ellerinde olan birçok şeyi gitmiştir.

goldman sachs bütün dünyada bunu yapıyor. maymun burada sadece temsil.. bu bazen inşaat sektörü, bazen bir futbol ya da boks maçı olabilir. çünkü goldman sachs iddiadan tutun da dünya kupasına kadar her yere sızmış, her şeyi dejenere edip para kazanan bir örgüt. çete. insanların güvenlerini istismar ettiği için bir türlü mahkum edilemiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar