goodbye bafana

goodbye bafana isimli sinema filminin türkiye gösterimi için verilen isimdir. nelson mandela'nın mücadelesini anlatır. izlenmesinde fayda olduğŸunu düşŸünüyorum. apartheid rejiminin ne menem birşŸey olduğŸunu da, kemalist rejimin nasıl kendi zencilerini oluşŸturduğŸunu da filmin detaylarında görebilirsiniz.zira film, cinayetlerin direnişŸini durduramadığŸını ve nihayetinde zaferin insanlık onuru için direnenlerin olacağŸını muhteşŸem bir sinema lisanı kullanmak suretiyle ifade ediyor.
devamını gör...
kesinlikle seyredilmesi gereken bir filmdir. özellikle hapishane-gardiyan-esir-sistem kavramlarının aslında ne kadar bir dünya dili içerdiğinin anlaşılması bakımından önemli mesajlar içermektedir.
devamını gör...
guzel hikayelerin yuzeysel islendigi ve yazik edildigi filmlere ornektir.
yine de izlenmelini tavsiye ederim ki south africa tarihinden gercek bi alintidir.
apartheida dair bir baska gercek hikayenin islendigi skin filminde oldugu gibi.
devamını gör...
özgürlüğün rengi olarakta geçen film. biyografi filmi severler için tavsiye edebileceğim güzel filmlerden. nelson mandelanın hayatının bir kesitinden bahseder, hapishanedeki kesitinden.

kısaca alıntı yaparsak* olay şöyle;
--- alıntı ---
ülkede yaşayan zencilerin durmaksızın kötü muamele gördüğü ve iki ırkın arasında devlet eli ile çizilmiş derin bir ayrımın bulunduğu güney afrika’da yaşayan james gregory (joseph fiennes) bir hapishanede gardiyanlık yapan sıradan bir askerdir. james ve karısı gloria’nın (diane kruger) hayatı bir gün ansızın gelen bir terfi haberi ile değişir. james’in başka bir hapishaneye tayini çıkmıştır ve nelson mandela’nın (dennis haysbert) gardiyanlığını yapacaktır. zencileri ülkeyi tehdit eden en önemli unsur olarak gören james’in fikirleri mandela ile vakit geçirdikçe değişmeye başlar. james’in mandela ve ailesine yakınlık gösterdiğini düşünen üsleri durumdan rahatsız olurlar. mandela’nın 30 yıla yayılan özgürlük mücadelesi, james ve ailesi için de zorlu bir yolculuğa dönüşür. “goodbye bafana – özgürlüğün rengi” bir adamın ve bir ülkenin değişim öyküsünü anlatan güçlü bir film.
--- alıntı ---
devamını gör...
ırkçılıkla ilgili yapılmış güzel filmlerden bir tanesi daha.senaryo,oyunculuklar gayet güzel.izlemenizi önerdiğim iyi bir yapım.kaçırmayın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar