goodfellas

goodfellas'ı pek sevemedim. bilmiyorum nedendir. o kadar dost muhabbetlerinde şurda burda
geçmesine rağmen olmadı. kurgu meselesinden olduğunu sanmıyorum ama can sıkıcı biçimde gerçek.
sanki polis raporlarından alınıp da bize sunulmuş gibi.
insana dair olan her şey objektif. numarasız bir film.
orada olmayan adam'la boy bile ölçüşemez.
neden orada olmayan adam. çünkü ikisinde de
iki katil hayatını olayları buraya gelinceye kadar anlatıyor.
godfellas, hiç bir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz, yazı hariç diyen
düşünürün lafını yalanlıyor. çünkü bir karakterin ağzından verilen filmler aynı zamanda
bir yazıdır da. senaryo özel olarak yazılmıştır. godfellas'ın senaryosu bizim için bi hiç değil mi.
ama bu sönük film hiç bir şey vermedi bana.

godfellas hakkında denilen o kadar şeyle kıyaslandığında
karanlıkta bir hayal kırıklığıdır.
devamını gör...
yönetmenliğini martin scorsese'nin yaptığı 1990 yapımı mafya filmi. benim için baba'dan sonraki en iyi mafya filmi. izledikten sonra insanı birçok konuda düşünmeye iten harikulade robert de niro klasiği.
devamını gör...
bünyesinde pek çok farklı fikri barındıran bir filmdir. insan yalnız doğar ve yalnız ölür teması da bunlardan biridir. sıkı dostluklar ve çevrenin gösterdiği ilgi ölüm kapıyı çaldığında bir hiçlik ifade eder. ne kadar çok dostun olsa da yalnız başına ölürsün. fakat yalnız yaşamamış olmak da ayrı bir kazanç sayılır. hayat yalnız geçirilemeyecek kadar kısa ve yalnız ölmeye üzülmeye gerek kalmayacak kadar güzel.
devamını gör...
suç filmlerinin ferrarisi sayılabilir. sadece oyuncu kadrosuyla bile yıllara direnmiştir. sinemada izlenen ilk filmlerden olmasıyla yeri ayrıdır. suç doğası gereği menfaate dayalı bir ilişki kurduğundan bu ilişki düzlemi içinde kurulan yakınlık aslında ne kadar gerçek anlamda dostluktur tartışılabilir. ayrıca kayığa herkes yalnız binecektir fikrine bende katılıyorum.
devamını gör...
joe pesci, tommy devito karakteri ile döktürür.ray liotta yı sevmesemde bu film de iyidir.martin scorsese ,anne ve babasını oynatmıştır ayrıca. iyi filmlerdendir.
devamını gör...
en baba mafya filmlerinden martin scorsese imzalı olanı. -ki kendisi ne yapsa izlerim-

goodfellas. henry'nin mevzuyu bize küçüklüğünden başlayarak anlatması ve olaylar cereyan etmeye devam ederken onun yine araya girerek mevzuları açıklaması en hoşuma giden şeylerden biriydi filmle ilgi. robert de niro sigara içişiyle ne büyük adam olduğunu bir kez daha göstermiş, ray liotta -ne kadar sevmesem de- iyi oynamıştır. neredeyse bütün mafya filmlerinde oynayan abi (bkz: paul sorvino) yine kendini göstermiştir.

community'nin bir bölümü de * goodfellas şeklinde çekilmiş olup, pek de eğlencelidir. tavsiye olunur, diziyi izlemiyor olsanız bile.

ezberlenesi replikleriyle göz dolduran filmin soundtracki de çok başarılı ayrıca. (bkz: layla) (bkz: sunshine of your love) (bkz: somewhere beyond the sea)

sonuç:izleyin. hazır ramazan. iftara kadar yetişir.

(bkz: where's the money karen)
devamını gör...
--! spoiler !--

henry hill, jimmy conway ve tommy de vito adındaki iki gangsterle birlikte bir soygun düzenler. jimmy ve tommy, henry'den başka soyguna karışan herkesi öldürür ve ardından mafyada hızlı bir yükselişe geçer. gangster çetesi içinde hiyerarşik bir yapılanma vardır ve henry bu durumu kendine yediremez.

--! spoiler !--
devamını gör...
1990 yılında çekilen gangster filmi. baş rollerinde robert de niro ve ray liotta yer almaktadır. henry hill'in gözünden gördüğümüz film çetenin iç yüzünü gözler önüne sermiştir. yaklaşık iki saat yirmi beş dakikalık bir filmde sıkıcı denilecek yerler yok denecek kadar azdı.

--! spoiler !--

henry hill küçük yaşta paulie adında mafya babasının yanına kapağı atmıştır. bir suça bulaşıp, diğerlerini gammazlamamasından dolayı aileden birisi olmayı başarmıştır. 
henry hill, jimmy ve tommy sıkı dostturlar. işleri beraber görmeye başlarlar. kazanç elde edip paulie'ye çalışırlar. bir zaman sonra bu işlerden kazanç elde etme işi kendilerine dönünce bir şekilde patron uyanır, uyanan patron bir başkasının yani tommy'nin yeni patron olacağını belirtir ve kendisini davet eder. tommy suikast sonucu ölür. paralar jimmy'de toplandığından dolayı henry onun alt zümresinde hisseder ve jimmy bunu iliklerine dek hissettirir (kazancını kokainden elde eder. büyük bir soygun yaparlar ve soygunda parayı düzensiz şekilde harcayanları tek tek öldürürler, kanıt bırakmazlar).
henry kokain üretmek ve alış-verişini üstlenir en sonunda ise enselenir. içeriye girip çıktıktan sonra, yaptığı yanlışın bilincinde olup beş parasız şekilde kalır ve son çare olarak paulie'nin yanına gider. paulie artık onu istemediğini ve artık sırtını döndüğünü belirtir. 
jimmy'nin henry'i öldürteceğini kendisi de biliyordu ve son çare olarak tanık koruma programına katılır. ve hem paulie'nin hem de jimmy'nin hapise girmesini sağlar. 
henry tanık koruma programında tamamen özgür olduğunu ve tamamen temiz bir yaşayış içinde olduğunu buyurur. güzel de bir son ile karşımıza çıkar. son sahneye giden link ise aşağıdadır. sözlerin türkçe karşılığı da şu şekildedir;
"ve şimdi her şey bitti, işte bu en zor kısmı. bugün her şey çok farklı. hiç hareket yok. ben de diğerleri gibi oturup beklemek zorundayım. yiyecek adam gibi bir şey bile yok. buraya gelince domates soslu spagetti ısmarladım. ketçaplı makarna getirdiler. ( :)) ) ben de artık herkes gibi biriyim. hayatımın sonuna kadar bir gerzek gibi yaşamak zorundayım. 

--! spoiler !--

Beni oraya götür.
devamını gör...
senaryosu hariç iyi film ama yaklaşık bir haftada falan zor bitirdim. sıkıcı, fena sıkıcı. gereksiz uzun. aklınızda yer edecek bir sahne, şaşırtacak bir olay, güzel bir replik falan yok. öyle düz, dümdüz. ki based on the true story filmleri ne kadar kötü de olsa beni sarardı ama bu hiç sarmadı da. imdb puanına bakılarak izlenirse büyük hayal kırıklığı olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.