görücü usulü evlilik

daha ötesi de vardır ve hatta şahit olmuşumdur o da şudur görücü usulunden bile daha kapalı evlilik.şöyle ki bizim x abi eşiyle evlendikten sonra eşini gördü ve hatta evlendikten sonra evlendiğini anladı.olsun buna da şükür bunu da bulamayanlar var.
devamını gör...
günümüz de olanı, kız ve erkek arkadaşları tarafından tanıştırılırlar .bir iki kez konuşurlar anlaşırlarsa aileler birbirleriyle tanışır ve süreç devam eder.
devamını gör...
en sağlıklı ve en ideal evlilik çeşiti olduğunu düşünmekteyim.önceden karşııydım fakat düşünceler zamanlar değişirmiş zaman ve kişilere bağlı olarak.
devamını gör...
bugün yanlış anlaşılan evlilik türüdür.

efendim eskiden anne oğluna hamamda kız bakardı. hatta kızın güzelliğinden emin olamazsa peştemali bile düşürdüğü olurdu.

sonra eve gidilir, halının altına üstüne, kızın haline hareketine, ahlakına bakılırdı.

şimdi öyle mi? kızın hiç bir yeri görünmüyorsa tamam bu efendi kız, aldım gitti. ya da okullu bu kız, beş dil biliyor alalım oğlana bunu.

yazıktır günahtır civanlarımıza. yapmayın etmeyin ağalar.

devamını gör...
kadınlar açısından da yazmam lazım gelen evlilik çeşidi.

eskiden kadın erkeğin gücünü, cesaretini, kararlılığını çeşitli vesileler vasıtasıyla öğrenir ve bilirdi.

şimdi öyle mi peki?

adam sırf zengin diye, belki meslek sahibi diye, belki dindar bilindiği için güzelim kızlar koca koca adamlara veriliyor gönül rızası dışında.

hele sırf cemaat kazansın diye hayatlar mahvediliyor ya anlamıyorum.

evlilik gönül işi. ve karşılıklı rıza olmalı. kadın kandırılıyor. bak bu çok dindar, sana cennette gölge olur filan.

tamam yine gölge olsun ama denk olsun kıza canım.

sen uzun boylu, güzel alımlı bir kızı; kısa boylu, çirkin, sünepe, kompleksli, görece yaşlı bir adama sırf dindar diye veriyorsun oldu mu şimdi?

bunu da yapmayın etmeyin ağalar. kıymayın kızlarımıza. (bkz: davul bile dengi dengine)

kişi sonradan dindar olabilir ama sonradan boyu uzamaz, güzelleşmez.

yakmayın ulan kızları, gönüle bırakın işi.

islamcı kızlar siz de atak olun kocanızı kendiniz seçin, ayıp değil bu, edebiyle tabii.

(bkz: hocanız sizin için cevapladı)
devamını gör...
anadoluda evlenme ve evlendirme stratejisidir...
åžimdiye kadar en iyi en sağlam evlilik türleri olarak bu tür evlenmeler seçilmiştir, en şiddetli sarsılmalarda genelde ayakta kalabilen evlilikler bu yöntemle evlenenlerdir.
devamını gör...
aşk ile yapılanların akibeti ortada olduğuna göre, seçilmesinde bir maruz görmüyorum.

zaten günümüzde, görücü usulu, birilerinin birilerinin tanışmasına vesile olması şeklindedir denilebilir ki sıkıntı olacak bir durum yoktur bunda.

tabi en güzeli evlenmemektir..
devamını gör...
görerek evlenmek gibi birşey. aklı beş karış havada kadın ve erkeklerin flört ederek yaptıkları evlilikler ve ürünleri başımıza dert olmakta iken daha iyisini yapabilenler hariç diğer herkese önerilir.
devamını gör...
gayet mantıklı bir evlilik sistemidir... insanlar flört döneminde birbirlerini tanıdıklarını düşünürler fakat bi kişiyle aynı evi paylaşmadan tanıyamayız... o yüzden flört ederken tanındığı gibi olcağı düşünülür evlenilen kişinin öyle olmadığını görülünce hayal kırıklığına uğranır ve bundan kaynaklanan sorunlar oluşur... halbuki tanımadan direk evlenince(tabi hiç görmemeyi kastetmiyorum) olduğu gibi tanınır eş
devamını gör...
ukde: charliestone
evliliğe giden yollardan biri.çeşitli yöntemleri olduğu gibi türk toplumunun en çok tercih ettiği usuldür. evlenecek kişi görmeden evvel aile büyükleri gider , görür ve beğenir. esas oğlana tavsiye edilir .
eski zamanlarda gelin /damat hiç görüşmeden evlenebilirken şimdilerde bu yolu tercih edenler başbaşa dahi görüşebilmektedir.
kimilerine göre bu usulle yapılan evlilikler daha sağlam ve uzun ömürlü olur imiş.

(bkz: aşk evliliği)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar