görücü usulü

#sözlük dışı/forum  #yaşam 

kız ve erkeğŸin eskiden birbirini görmeden evlenmesi olarak ta algılanır, genelde erkeğŸin ailesi kızı görür, beğŸenir ve çocukların rızası sorulmadan düğŸün yapılır diye akla gelir..

yalandır, yanlışŸtır.

böyle değŸildir olayın aslı. oğŸlan büyük bir ihtimal kızı bir yerlerde görmüşŸtür, kızda oğŸlana hafiften bir göz kırpmışŸtır, ufak yerlerde olduklarından, telefon , internet olmadığŸından görücü usulü şŸeklinde algılanmaktadır.

sonuçta görme eylemini kız ve erkek yapmaktadırlar.

bugün bile geçerli olan bir sistemdir. bazıları görücü usulüne karşŸıyım desede görücü usulü evlendiklerini bilmemektedir.

nasıl tanışŸtınız sorusuna bir arkadaşŸım aracılığŸı ile demektedir mesela, tabi canım arkadaşŸın aracılığŸıyla tanışŸtın, sonra sesini duydun aşŸık oldun değŸil mi.


devamını gör...
erkeğin kızı görmesi sonucu ailesine; ana ben filanca yerde bir kız gördüm kim ola ki diye sorar ve ailesi de araştırmalardan sonra kızın ailesine bir haber uçurur. kızın ailesi de he derse ilk önce bir bahaneyle misafirliğe gidilir. o ara erkek kızı kız da erkeği görür. hatta muhabbet filan da ederler. o ara ilk devre başlar. çıkarlar işte bir süre.
sonra anlaşma vuku bulursa istemedir sözdür nişandır yapılır.


böyle yani onlar ermiş muradına...
devamını gör...
birileri aracılığıyla birbirlerinden haberdar olup birbirine görünenlerin yaptığı eylemdir.
devamını gör...
görücü usulü bilinenlerden daha farklıdır. aileler erkek çocukları evlendirmek istediğinde civar veya tanıdıklar vasıtasıyla haber yayar. namuslu, dürüst bir aile kızı ararlar. işte görücü burda devreye girer. genelde orta yaşın üstü bir teyzemizdir. bildiği ve tanıdığı bir aileye, kızlarını görmek ve öbür ailenin oğluna yapmak maksatlı gider. zamanımıza göre bir çeşit arabulucu kişidir.
devamını gör...
günümüzde dokunma usulüne dönüşmüş olup mazallah çok dikkat edilmesi gereken, evlilik modelidir.
devamını gör...
en güzel evlilik biçimi


bir zamanlar ben de böyle evlenmek istemiştim ama olanlar oldu
devamını gör...
aslında hiç tasvip etmediğim bir yöntem, gel gör ki etrafımda görücü usulüyle evlenmiş çok mutlu çiftler var. tam da birbirlerini bulmuşlar dedirtiyor bu durumlar bana. kader kısmet bu işler ama çok riskli. öyle tanımadığın biriyle nasıl evlenirsin, hoş karşı cinsi nasıl tanıyabilirsin ki zaten.

bi de neyse iki kişi tanıştırılıyo, her şey o kadar bariz ki evlilikten bahsetmen gerekiyor, ama karşındaki de bi o kadar yabancı. bi de o anda söylediğin şeyler yıllar sonra çocuklara dalga konusu da olabilir*

heyecanlı, riskli bir evlilik yöntemi işte...
devamını gör...
daha önce yemediği halde başkasının tavsiye ettiği yemeği yemek gibidir,
ama unutmamak lazım her öğün aynı yemeği yemek zorunda kalırsın.

devamını gör...
bir evlilik biçimi.
harvard üniversitesi'nde taze yapılan bir araştırmaya göre, mezkur usulle evlenenlerin sevgisi zamanla iki kat artıyormuş. sahi bizim medeniyein atasözüydü di mi? :"nikahta keramet vardır."
devamını gör...
dindar kesimin tercihidir.
ancak ismi görücü usulü olmasına rağmen kızı göstermiyorlar arkadaş.
tamam anlıyorum çarşaflısın güzelsin de benim niyetimde ciddi işte bi yüzünü göreydim bare.
devamını gör...
flört dönemi evliliklerinden uzun sürmüş insanların yadırgadığı olay.
devamını gör...
harvard üniversitesi'nin inceleyip flörte göre artılarını tespit ettiği yöntem. yaşlı bir teyze söylese "vay über yobaz,kes sesini"denir. yaşlı teyzeyi bırak bizim profösörlerimizden biri söylese bir şekilde adamı işinden ederler be. en azından kariyeri ciddi bir şekilde hasar görür.boston'daki adamlar söyleyince on milyonda bir ihtimalle gençlerimize sıfırın biraz üstünde etki gösterebilir. bana sorarsanız her iki yöntem de pek güvenilir değil.
devamını gör...
genelleme yapmak gibi olmasın ama en iyi, temiz ve mutlu evliliklerin yapıldığı güzel bir evlenme şeklidir.
büyük aşkla yanıp tutuşan düğününe gittiğim ama 2 ayda boşanan çok ördeklerini gördüm çevremde ondan bu daha iyi zamana yayılan bir şey bence her şeyi yaşama adına.

(bkz: yaşasın çöpçatan teyzeler)
devamını gör...
artık modern şekilde uygulanmaktadır.birbirine uygun olduğu düşünülen iki kışi kimseye duyurmadan islama uygun görüştürülür olumlu sonuçta ailelere taşınır.
devamını gör...
geçenlerde görmek ile ilgili bir mesele geçti aile içinde. ablam* benimkinden bir akrabaya bahsetmiş o da face de fotosu falan varsa görsek diyor dedim yok face foto koymuyor dedim hem daha sizin olmadı daha benim o sizin olunca görürsünüz dedim. ha bizim ki görmeden sevdik biz birimizi.*

olmasada olabilen ama oldu mu daha iyi olan evlilik öncesi tanışma şekli.*
devamını gör...
görünce göresim gelsin / görmeyince ölesim . . .

diyen bir şiir konusudur
devamını gör...
çok izafi bir kavramdır. kimin göreceğini bağlıdır. sorun anne babam tarafından görülmesi midir yoksa evlenecek damat ya da gelin tarafından görülmesi midir?(u: )
devamını gör...
olumlu bir yanı da evlenilen kişi eğer ebeveynlerce beğenilmezse "ne yapalım, siz seçtiniz." diyebilme rahatlığıdır.
devamını gör...
her ne kadar ülkemizde istatistiksel olarak daha uzun süreli ilişkilere yelken açtırsa da, ürünü olan bireylerin yetenekler ve özellikler bakımından türlü olumsuzluklara açık olmasına da sebep oluyor.
devamını gör...
gören ve görülenden oluşan ekibin gerçekleştirdiği evlilik usulüdür.

filhakika, en temiz usuldür.*
flört edenleri görüyoruz ki, ortalık yerde yemedikleri nane yok.
devamını gör...
sonradan anlaşmazlıklar çıkaracağı gibi (diğer yollarda da bu tehlike var), münasebetin daha resmi, daha az cıvımış olması hasebiyle evililkte karı-koca ilişkisinin daha saygılı bir düzeyde geçmesini de sağlayabilir.
hasılı saygı mesafe ile sevgi mesafesizlikle olur. mesele bu mesafeyi belli bir noktada tutup dengeyi sağlamaktır.
bir de günaha bulaşma tehlikesi var tabi sohbet, muhabbette.
devamını gör...
birilerinin vesile olmasıyla gerçekleşen durumdur. bu birileri geçmişte sülaleden biri iken günümüzde arkadaşlardan biri de olabiliyor. hani bir buluşma ayarlanıp görüşme sağlanıyor ama insan o görüşmede o kadar gergin oluyor ki karşı tarafın gördüğü kişi gerçek sen olmuyorsun. yani karşında kız oturmuş, neden burda olduğunuz çok belli. iki taraf da birbirini inceliyor. "acaba evlensem mi?" diyor. bu durumda nasıl rahat olabilirsin ki. ayrıca yukarda birinin de söylediği gibi konu en kısa zamanda evliliğe gelip netleşmeli. ama gerginsin yani ilk buluşmada konuyu getiremiyorsun felan. sonra "acaba mal gibi mi durduk kızın karşısında" düşüncesi oluşuyor falan filan. o yüzden bende tam olarak etkili olamayacağını düşünüyorum. en güzeli doğal birkaç karşılaşma sonrasında karar verme.a ama neticede nasip kısmet bu işler.
devamını gör...
tercih ettiğim evlilik biçimi.
ne gerek var flörte falana filana.zamanına yazık,parana yazık.sinemaya gidelim,kafeye gidelim,tanışma yıldönümü hediyesi bla bla bla..sayamayacağım bisürü gereksiz ayrıntı.tripler,nazlar, küsmeler de cabası.
söyledim anamgile.bakıcaklar.hanım hanımcık,iyi aile kızı bulunca bana haber vercekler gidecez http://isteyecez.beğenirsem hemen takacam yüzüğü.ohh mis.evlendikten sonra naz da yapsa biyere gidemez,mecbur barışır anasını http://satim.al sana tertemiz,yıpranmamış birliktelik.
devamını gör...
sizin yerinize başkalarının görmesi demek değildir. bizzat kişinin gidip görmesi olayı yerinde teşhis etmesi demektir. hem gidip görmeyi değil, kapsamlıca araştırmayı da içine alır. bu türden zevc bulmak isteyenlerin, isviçreli bilim adamlarından daha kapsamlı araştırmalara giriştiği görülmüştür.
devamını gör...
kimi zaman anneler daha iyisini bulabilir tezini destekleyen.

zira size kalsa o tiple ancak cirkin ordek yavrusunu veya bir gerizekaliyi bulacaginizdan.

cok da karli aslinda.

devamını gör...
islamcı erkek ve kızların küçümsediği usül.
artık üni, vakıf ve dernekte tanışılmalı, elele tutuşulmamalı, öpüşülmemeli ama gezilmeli tozulmalı.
haklılar ama ! aylarca flört edenler hiç boşanmıyorlar
devamını gör...
en son haber adlı sitede geçtiği kadarıyla bade işçil kızımızın benimsediği usulmüş.
devamını gör...
kumar usulü evlilik şekildir. attığın zar dü-şeş'te gelebilir dü-yek de gelebilir.
devamını gör...
geçen yine bir görücüye gidiyorum. bana hep şişman, yaşlı, çirkin, psikolojik sorunları olan, hayattan bezmiş falan kız buldukları için yine böyle bir şeydir dedim. anneme ''bak hep böyle güzel, şöyle güzel falan diyorsun ama hiç dediğin gibi çıkmıyor'' dediğimde kızı düğünde halayda gördüğünü ve ismini cismini yerini öğrendiğini bu sefer doğru söylediğini söyledi.
neyse inandık bu sefer ve kızın evine gittik. zaten heyecanlı ve panik atak hastasıyım birde bunun üzerine kız evine gidiyorum. neyse kızın evine doğru yola çıktık. kız 6. katta oturuyor ve asansör çalışmıyor. sıcak havada altı kat çıktık. kapıya geldiğimde kalbim hem yorgunluktan hem heyecandan küt küt atıyor. nefesi başka yerlerimden alıp veriyorum. kapıyı kızın baba annesi açtı. bizi içeriye buyur etti. içeri annem ben ve kız kardeşim geçtik. kanepeye sıralı bir şekilde oturduk. nine de karşımıza oturdu. 1 dk sonra kızın annesi içeri girdi. o da karşımıza oturdu. gözler kızı arıyor ve ortamda derin bir sessizlik. ihtiyar nine ortamı açmak için ''oğlumuz ne iş yapıyor ?'' dedi. annem. ''ingilizce öğretmeni'' dedi. ihtiyar kadın; '' konuşabiliyor mu ?'' dedi. annem ; '' derdini ifade edecek kadar kendini anlatacak kadar konuşuyor'' dedi. ihtiyar kadın ; '' oğlumuza diyorum konuşabiliyor mu '' annem; '' konuş oğlum ablalara ingilizce'' dedi. ihtiyar kadın az biraz daha sesini yükselterek ''hanım efendi !! oğlumuza soruyorum'' dedi.
bende az biraz sesle ingilizce bir şeyler saçmaladım. ihtiyar kadın az biraz sinirlenerek '' oğlum anlat kendini o anlamda dedim'' dedi.
bende '' öğretmenlik mesleği ile iştigal etmekteyim'' dedim. ''iştigal'' ne ya. Allah beni netmesin. iştigal ne !! 40 yaşındayım ömrümde ilk defa bu kelimeyi kullanıyorum.
annem de o ara lafa girip '' gayemiz zat-ı alinizi rahatsız etmek değil, efkar-ı umumiyede kızınız ile oğlumuzun muhabbetini kurmaktır. cevabı müspetiniz kalb-i hazalimizi memnun edecektir'' dedi. ortam bir anda osmanlı da saraydan kız isteme faslına döndü. sanki mısır sarayında tosun paşanın kızını istiyoruz.
neyse ihtiyar nine meyve falan ne istersiniz durumuna geçince heyecanla birde ağzımdan ''armut'' lafı çıktı. armut ne la !! armut nee !! kendimden utandım. bu ülke topraklarında görücü evinde armut isteyen tek damat adayı eminim benimdir.
neyse ki evde armut varmış. ihtiyar kadın kızın annesine ''kalk kızım herkese çay oğlana armut getir'' dedi. 5 dk sonra kız annesi elinde çaylar ve armut ile geldi ikram etti karşımıza oturdu. biz hala evin kızını bekliyoruz. sonra ihtiyar kadın yanındaki kızın annesine dönerek ''kızım da işte ev hanımı ama eli hamarat bir kız'' dedi. o anda annem ve benim içimde öyle bir ''dankkkk'' sesi oldu ki dışarıdan bile duyuldu. meğerse 50 yaşlarında görünen kadın kızın annesi değil kızın ta kendisiymiş. biz şoku belli etmemeye çalışarak olayları 5 dk idare ettik sonra kalktık. yolda eve giderken arabanın hızını 200 km çıkardım ve anneme bakarak ''bana mantıklı bir şey söyle'' dedim. annem kızı düğünde gördüğünü genç çıtı pıtı bir kız olduğunu söyledi. kendisi 6 derece gözlük takıyor. ''anne Allah aşkına sen 6 numara gözlük takıyorsun salonun en gerisinde oturduğunu söylüyorsun kızı nasıl gördün'' dedim. annem de tamam ama ayrıca ayşe teyzeme de kızı gösterdiğini söyledi. hey yavru heyyy. ayşe teyzeymiş. ayşe teyzede ileri derecede katarak var ve mahallede lakabı '' kör ayşedir'' Allah bilir annem o gözü ile düğün salonunda kızı gösterecem diye büfeyi işaret etmiştir kör ayşe teyze ise Allah bilir nereye baktı ne anladı. belki de tarif ettikleri kız diye bir şey yoktu düğün salonunda çelenge bakıp onu kız sandılar. neyse ben bir şey demiyorum umarım kurt binicinin bahtı açık olur.
devamını gör...
düşünürken mantıklı yaşarken zor olan usül. analitik düşünmeye alışkın sayısalcı bireyler için kriterler listesi yapmak, tek tek sorarak yanına tik atmak toplam tik sayısı belirlenen bazal değerin üzerindeyse görüşmeye gitmek demektir. bir de bunun hiç tik atılmayan ama aile ve efradın zoruyla “git bir görüş belki seversin” li olanı vardır. şimdi bu ikinci anlattığımda görücü usulü ne alaka sayın izleyenler madem “belki sevmeme”kaldı bu iş eleme yapmadan önerilen herkesle birer görüşme yapsaydım değil mi? bazal kriterleri karşılamayan kişilerle neden görüşüyoruz? bu kısmı hiç anlamadığım usül. evlenmek o kadar zor bir iş ki aşık olmak gibi mantıksız bir durum ortada yoksa olmayacak birşey. evlenen nasıl yapıyor bu işi, tek kişi mutluysanız ve ikinci kişi ile mutlu olup olmayacağınız kesin değilse nasıl evleniyorsunuz?
devamını gör...
33 yaşındayım daha gidip bir kız istemişliğim yok. mantığını bi anlasam valla isticem. ne diyonuz oğlum ananıza babanıza? rafta ürün mü bu? kampanyaya mı denk getiriyonuz? ben bi kızı istemeyi kıza hakaret sayarım lan. niye oturup beraber evlilik kararı alınmıyor da isteniyor? ben mi çok meriçim? babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar