gösteriş

içinde yaşadığımız zamanlar bunun için var. iyice palazlanan ve garip bir duruma evrilen tekbenci anlayış ile seyir edenden seyir edilene dönüşme çabası yabancılaşmayı, tahammülsüzlüğü ve hatta yok saymayı da beraberinde getiriyor. alkışın değerine yapmacıklığı ile pazar açan çok insan var abiler.
devamını gör...
en nefret ettiğim şeydir. izin verirseniz bir anekdotla anlatayım.
gittiğim psikoloji kursunda herkes kendini tanıtacaktı. hoca herkes kendi tarzında kendisini tanıtsın dedi. eğer her kişiye bir harf verecek olursak tanıtma işlemi şöyle süregeldi.
a: merhaba ben ceren. istanbul hukuk okuyorum. 3. sınıfım.
b: mehmet. istanbul üniversitesi tıp. 2. sınıf.
c: kemal. çapa diş.
d: marmara hukuk 3. sınıfım. ha bu arada ismim metin.
.....
kısacası giderek meslekler öne çıkıyordu.
sıra bana yaklaşıyordu. ben ise hayallerimden bahsetmek istiyordum. sonra bunun gösteriş olabileceğini düşündüm. oysa ne salakça bir düşünce! hayaller kadar masum bir şey var mı...
her neyse sıra bana geldi. ama gösteriş yapmamam lazımdı.

f: anadolu üniversitesi işletme 2. sınıf dedim. (gösterişten kaçmak amacıyla yalan söylemek masumluk sanki...)

bunu anlatmamın nedeni tamamen insanlardan farklı olmamak için sırf kendimizi törpülememizin yanlış olduğunu belirtmekti. mesela hayallerim masumdu oysa ki. ve belirli bir formatta yoktu dayatılan. sonra ben de uydum şeytana işte...
devamını gör...
öğrenilmiş çaresizlik temelli bir hastalık. insanın hücrelerinde sinsi sinsi bekler, kanser gibi yayılır en zayıf anınızda. para, şöhret, makam ve mevki sınavları ile aynı zaman ve mekanda seyreder.
devamını gör...
sağlıklı sürdürülebilir bir şey değildir. gösterişi daha geniş bağlamda "samimiyetle yapmadığımız her eylem" olarak değerlendirecek olursak, yaptığımız iş bir süre sonra bir zorunluluk hissiyatına bürünecektir. bu tür eylemleri başkalarına daha zeki, daha kültürlü gibi gözükmek için; kendimize toplum yahut belirli bir kitle, kişi tarafından değer verilmesi sebebiyle de yapabiliriz.

bu tarz eylemler insanı kendi zevklerinden ve öz benliğinden gitgide uzaklaştırarak geçici mutluluklarla uyuşturup, stabil bir huzuru imkandan daha uzak bir hale getirecektir. gösterişle birçok şeyi kısa sürede elde edebilirsiniz fakat hiçbir şeyi kalıcı olarak elinizde tutamazsınız. en önemlisi de kendi içsel motivasyonunuzu.

william shakespeare'in çok sevdiğim bir sözü vardır: şiddetle başlayan hazlar şiddetle son bulurlar.

bundan dolayı demem şudur ki, yazdığınız bir kelimeyi bile başkasına daha farklı bir şekilde gözükmek için yazmamaya çalışın. eğer bunu yaparsanız hayatta birçok şeyi belki daha zor halledecek ve insanlarla iletişimde eskisi kadar rahat olamayabileceksiniz fakat kendinize duyduğunuz saygı çok daha fazla olacak. herhangi birisi, herhangi bir iş, herhangi bir kitle için asla gururunuzu ve kendinize saygınızı incitmeyeceksiniz.

bu da benim ilk kişisel gelişim zırvam. dinlediğiniz için teşekkürler.
devamını gör...
ancak eksik olanlarin kendini tatminkar hissedebilecekleri eylem bu. unutmayin ki az, coktur arkadaslar. bir tasarim kalibi olsa da her seye uyarlanabilir bence. gosteris zaaftandir. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar