göz hakkı

meyve bahçelerinin yanından geçerken meyvelerden aşırmak için uydurulmuş haksız hak çeşidi.

böyle bir şey yoktur, gözün hakkı sadece sahibinin kendi isteğiyle verdiği kadardır.
senin gözün gördü diye izinsiz kimsenin malını çalamazsın.
devamını gör...
kendi kendimize hak tanıyoruz. başkasının ağacından başkasının rızkını alıyoruz ona da göz hakkı diyoruz.
ele geleni yersin, dile geleni dersin, böyle dervişlik olmaz demiş yunus emre.
devamını gör...
eskiler öyle demişler. bir şey yerken, içerken görülürlerse, görene yediklerinden, içtiklerinden verirlermiş, gönüllüce. göz hakkı diye. mert adam onlar. sözlerinin altında kalmazlar, neticede. eğer kokusu olan bir şey yiyeceklerse, dışarı çıkmayacakları vakitlerde yerlermiş. kokusunu alıpta, özenen olmasın diye.
günümüzde herşey değişti. adam yemek hazırlıyor, güzel. yemek için yaptığının fotogfotoğrafını internete atıyor. yetmiyor videosunu atıyor. oda yetmiyor, canlı yayın yapıyor. kaç kişiye ulaştı haberi yok. çünkü sayısını kestiremiyor.
özenen, şu--bu, göz hakkı hikaye. desen böyle yapma diye. kaşlar çatılır; herkes yapmakta, biz niye...
devamını gör...
göz hakkı vermek için vardır, almak için değil.
yani yaptığın şeyden, topladığın üründen başkalarına vermek zorunluluğun var*, ama başkasının yaptığı yada ürettiği ürünleri izinsiz almak hakkın yok.
devamını gör...
göz hakkı diye bir şey yoktur. eğer ki mal sahibinden izinsiz. malı göz hakkı diye alınırsa bu eşşek gibi hırsızlıktır. salagin birinin zamanında ortaya attığı anarşistliğe övgü bir söz. kahrolsun bazı ananeler. ne demek lan göz hakkı malimin ortağı mısın?
devamını gör...
kesinlikle kul hakkının bir parçası. abur cubur reyonunda bir çocuk varsa asla ne alacağımı bilemiyorum. ya canı çekerse ya onun da sevdiği bi şeyse diye. bazen ona da alıyorum ama bazen çekiniyorum annesinin ya da yanındaki büyüğünün vereceği tepkiyi kestiremediğimden.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar