griffon

efsanevi yaratıklardan biridir. kuş ve aslan birleşimi şeklinde betimlenmektedir. bazı rivayetlerde kuşun türü söylenmezken, bazılarında kartal sözcüğü geçer, ender olarak da kanatları olmayan, salt kartal kafası ve aslan bedeninden oluşmuş bir yaratık olarak anlatılır. son derece cesur ve gururlu yaratıklardır. pençelerinde insan, at, hatta fil taşıyabilecek kadar büyüktürler. aynı şekilde, pençe tırnaklarının kupa olarak kullanılabileceği söylenir. hatta köprücük kemiklerinden de yay yapılabildiği ifade edilir. kendilerine warcraft'ta da rastlayabilmekteyiz.
devamını gör...
(veya "griffin"), genellikle aslan vücutlu, kartal kanatlı ve kafalı mitolojik yaratıktır. farklı betimlemelerinde hayvanın 4 ayağı da aslan ayağı, yalnız arka ayakları aslan ayağı veya tüm ayakları kartal ayağı olabilir. antik yunancada, kıvrılmış, kırık anlamındaki "grýps veya gryphos" sözcüklerinden türediği düşünülür. latinceye "grýphus" şeklinde geçmiştir.
devamını gör...
bu hayvan figürünün türk kültüründen dünyaya yayıldığını iddia eden bir arkadaşa "türk kültüründeki ismi nedir?" diye sormuştum, henüz tesbit edilemediğin söylemişti. ama o kadar detaylı tasvirler yapıyordu ki adeta evinde beslediği kediden bahsediyor sanmıştım.
devamını gör...
antik yunancada, kıvrılmış, kırık anlamındaki grýps veya gryphos sözcüklerinden türediği düşünülen. latinceye "grýphus" olarak geçen, genellikle aslan vücutlu, kartal kanatlı ve kartal kafalı mitolojik yaratıktır. bu cesur ve gururlu hayvanlar pençeleriyle bir insanı, bir atı hatta bir fil, taşıyabilecek güçtedirler. aynı zamanda pençe tırnaklarının kupa olarak kullanılabilecekleri söylenir.devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar