grunge

hala takipçisi olduğumuz bir müzik türüne verilen isim. aslında bu türe anlam yüklemek adına isimin nereden geldiğini bilmek gerekir diye düşünüyorum.

bilindiği üzere seattle bir işçi şehridir. ve işçiler iş çıkışında evlerine giderler. evlerinde, günün temizliğini yapmak için banyoya giderler . ve duşun perdesini çekerler. işte temizlenmeleri esnasında kapattıkları duşun perdesinin takıldığı boruya verilen isimdir grunge.

yani, temizlenmek için duşa girdiğinde işçi kişi, suyu bulmuştur, perde de tamamdır, ama perdeyi kapatmak için , yani temizlenmesi için en yaşamsal olandır o perdeyi tutan boru.

yani, müziğin amacıda , biraz olsun temizlemesi değil midir dinleyenin ruhunu. işte, bu yüzden grunge ismi verilerek bir anlam yüklenmiştir bu müzik türüne.
devamını gör...
geçmişine baktığımızda çok eski bir tür değildir. fakat çabuk benimsenmiş ve sevilmiştir. 80lerin sonu 90ların başı müzik akımı olmak işte böyle bir şey.
(bkz: grunge rock)
nirvana ve pearl jam akla gelen ilk isimlerdir.
devamını gör...
--- alıntı ---

grunge giyim tarzı yırtık yamalı kotlar, oduncu gömlekleri ve sarkık kollu hırkalar olarak gösterilir. düzgün ve uyumlu giyimin aksine pis ve dağınık giyim tercih edilir. oduncu gömleği grunge giyiminin temel taşıdır bile denilenebilir.

--- alıntı ---
devamını gör...
80'lerin ikinci yarısı mark arm amca önderliğinde ortaya çıkmıştır. daha serseri sözler , dağınık yaşam ve kesik distortion müziğiyle seattle bölgesinde yükselmiştir. green river ile ilk albümleri yapmış , o dönem heavy metal yükselişte olduğu için sönük kalmıştır. grunge asıl patlamayı 91 ve 92 yılında ard arda gelen başarılı albümler(ten, nevermind, piece of cake vb.) ile yaşamış olsa da 94 yılında kurt cobainin ölümü ile ruhunu , 2002 de layne staley'in ölümü ile de benliğini kaybederek yok olmuştur.
devamını gör...
2000'lerle birlikte tarihe karışmış vaziyette. artık zaten giyim kuşamından hayat tarzına kadar etkileyen akımlar yok, her şeyin alternatifini yaşıyoruz. grunge da yerini alternatif rocka bıraktı.

bu müziğin temsilcilerinin canlı performansları harikadır zaten stüdyo kayıtları akımın geistini hiç eder. müziğin endüstrileşmesine karşıdırlar abartılı sahne şovları, giyimleri yoktur hatta bir süre klip çekilmesine dahi karşı olmuşlardır.

bana kalırsa akımın en iyi grubu pearl jam'dir. jeremy, state of love and trust'ın mtv canlı yayınını izlemeden grunge dinliyorum demeyin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.