gta serisi

1997 yılında izometrik kamera açısıyla piyasaya çıkmış gta 3 ile ilk en kapsamlı 3d açık dünya oyunu olarak oyun piyasasında bir çağı kapatıp yeni bir çağı açmış her çıkardığı oyunla üstüne katarak açık dünya konseptinin rakipsiz serisi haline gelmiştir. herkesin özel gta sı farklıdır. benimki -hala oynadığımda- acip keyif veren san andreas tır. objektif olarak baktığımda gta nın en iyi oyunu nezdimde yine san andreas tır. tek karakter üzerinden gitmesi, b.kuna kadar işlenmiş kusursuz şekilde anlatılmış hood yani mahalle çeteleşmeleri, tarifsiz müzikleri oyunun renk tonu, hatta harita değişiminde çevrenin bir anda mahalle kültüründen çıkıp, neredeyse tam anlamıyla orada hissetirmeyi oyuncuya en güzel en temiz yansıtan oyun yine san andreastır. içinde bitmek bilmeyen yapılan açık dünya aktiviteleri, muhteşem görevleri, insana huzur veren uzun yol sekansları, mizah yüklü karakter tasarımları ile san andreas gta serisinin nezdimde en başarılı oyunu olarak kalmıştır.
kaldı ki gta tarzı açık dünya oyunlarına özel bir ilgisi olmayan biri olarak san andreas beni bu denli etkileyen yegâne açık dünya oyunudur.
devamını gör...
toplamda 235 milyon adet satılan oyun serisi.
bunların 135 milyonu gta v'miş.
lakin şunu da unutmamak lazım. eskiden crekli oynayan çok kişi vardı.
şimdiki gibi olsa satış sayısı çok daha fazla olurdu.
yani gta 3, vice city, san andreas, 4 ve 5 toplam 400 milyonu rahat geçerdi diye düşünüyorum.
devamını gör...
gta 2 ile ilk kez tanıştığım seri. sonrasında gta 3 yeni kamera açısı ve detaylı açık dünyasıyla aklımızı başımızdan almıştı. san andreas ise pek çokları gibi benim için de en fazla oynanan gta oyunudur. ancak ben gta 4'e kadar oyunun pek hikaye tarafını oynamıyordum, benim için bi yerden sonra tank çal, ortalığı birbirine kat, dağ bayır gez, polislerden kaç oyunu oluyordu. hikayesini bitirdiğim ilk gta oyunu gta 4. bu sebeple de olabilir, serinin en sevdiğim oyunudur. gta 5 ise ilk defa 3 farklı karakter ile oynanmasıyla ve yine zamanına göre inanılmaz detaylı şehir tasarımıyla ön plana çıksa da, ben ve arkadaşlarım için (30+ adamlar) bir online oyunda en fazla güldüğümüz, en keyif aldığımız anların müsebbibidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar